adplus-dvertising

Göçük plaza!

12 Mayıs 2022, 15:23 tarihinde eklendi
Bursa’da Torunlar A.Ş’ye ait Zafer Plaza’nın bir bölümünde yıkım yapılırken, yüzlerce insanın alışveriş yaptığı mağazalar kısmında meydana gelen göçük, arkasında çok sayıda soru işareti bıraktı.
Takip et
Göçük plaza!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Plazanın yıkımı esnasında iş makinasının kayarak, havalandırma şaftına düşürdüğü molozların 2’inci kattaki mağazanın asma tavanının çökmesine sebep olduğu gün yüzüne çıktı. İş makinasının kayma anı ise güvenlik kamerasına an be an yansıdı. Öte Yandan, meydana gelen çökmenin sonrasında AVM’deki yıkım çalışmalarının mesai saatleri içerisinde olmasının yönetmeliğe aykırı olduğu ileri sürülürken, iş güvenliği uzmanlarının yıkım öncesi hazırladıkları risk analizi raporlarının Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü tarafından inceleneceği öğrenildi.

Ulucami, Hanlar Bölgesi ve tarihi Tophane surları arasında bulunan plazanın bir bölümünde tarihi aksın dokusunu bozduğu gerekçesiyle yıkım çalışması yapılıyordu. Yıkım esnasında Torunlar A.Ş.’nin ilk ve en büyük AVM’lerinden biri olan Zafer Plaza’da alışverişin devam ettiği esnada meydana gelen çökme, büyük paniğe neden oldu. İkinci kattaki mağazanın tavanının çökmesi sonucunda, AVM toz bulutuyla kaplanırken, vatandaşlar can havliyle dışarıya kaçtı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans, polis ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi. AFAD ekiplerinin gece boyu devam eden köpekli arama kurtarma çalışmaları ardından enkaz altında kimsenin bulunmadığı tespit edildi.

Akıllarda soru işareti bırakan çökmeyle alakalı çeşitli ihmal iddiaları da ortaya atıldı. AVM’de görevli bazı mağaza çalışanları, tehlike anında devreye giren uyarı sirenlerinin yıkım esnasında da çaldığını söyledi. Çalışanlar, göçük yaşanmadan önce hareket sensörlerine bağlı sirenlerin gene çaldığını ancak AVM yönetiminden herhangi bir “acil boşaltın” uyarısı gelmediğini belirtti.

Bir başka mağaza çalışanı ise AVM’de gündüz yıkım yapılmasının yönetmeliğe aykırı olduğunu, yıkımın mağaza kapandıktan sonra yapılması gerektiğini vurguladı. Öte yandan yönetmelikte üst katlarda inşaat çalışması yapılırken alt katların boşaltılması gerektiği boşaltılamadığı vaziyetlerde güvenlik tedbirlerinin arttırılarak çalışmanın yapılabileceğinin belirtildiği öğrenildi.

Ortaya atılan ihmallerle alakalı konuşan İnşaat Mühendisleri Bursa Şube Başkanı Ülkü Küçükkayalar, “İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak, konuyu takibe aldık. Teknik komitemizden 3 arkadaşımız yerinde araştırmalarını yapıyor. Raporlarını sunacaklar. Kendileriyle yaptığım telefon görüşmesinde aldığım ön bilgiye göre, yapısal bir hasar söz konusu değil.

Yapısal hasardan kastımız, kolon, kiriş, döşeme gibi taşıyıcı sistemde olan bir hasar yok. Fakat yıkım nedeniyle oluşan, çökme mevcut. Büyük bir alandaki, asma tavan çöktüğü için büyük bir etki yapmış. Yaralı ve ölenin olmaması bizleri sevindirdi” şeklinde konuştu.

Çok katlı bir bina olduğu için havalandırma şaftlarının olduğunu söyleyen Küçükkayalar, “O şaftların yüzeye üstleri açık bir biçimde çıkması gerekiyor. Yılımdan zarar görmesin diyerek, o bölgedeki havalandırmanın üstü çelik bir malzemeyle kapatılmıştır. Fakat yıkımdan gelen moloz ve kepçe o malzemeye hasar verdiği için şafttan aşağı molozlar düşmüş. O molozlar aşağı düşerken de, asma tavanların bağlantılarını koparmıştır. Bir yerden koptuğu için, geri kalanı da çökmüş” diyerek konuştu.

“Tedbir almak gerekiyordu”

Alışveriş merkezi açıkken kıyımın olmasıyla alakalı konuya değinen Küçükkayalar, “Yıkım yönetmeliği var. 2018’de çıkarılmış ama eksiklerinin olduğunu görüyoruz. Tedbir almak teknik insanların öngörüsüyle doğru orantılıdır. Bu öngörünün yapılmış olması gerekiyordur. Bir alışveriş merkezi ve insanların çok girip çıktığı bir yer. En azından belli bölgelerde bunun yapılması gerekiyordu. Hissiyatınızı, aklınızı ve teknik bilginizi kullanarak karar verilmelidir” dedi.

“İhmal diyemeyiz ama öngörüsüzlük var”

Yıkım ruhsatı verilirken, gereken tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Küçükkayalar, “Fakat raporda ne yazıyor bilemiyoruz. Tabi ki, teknik insan bakış açısıyla bunlar öngörülebilirdi. İhmal suçlama olur. Ama öngörüsüzlük daha doğru bir ifadedir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.