GKRY pasaport skandalını konuşuyor

Suç ve yolsuzlukla bağlantılı onlarca yabancıya vatandaşlık sattığı ortaya çıkan Güney Kıbrıs Rum yönetimi, o pazarlıkların görüntülerinin servis edilmesiyle sarsılmıştı. Pazarlık sırasında çekilen gizli kamera görüntüleri Rum Kesimi’nde bomba etkisi yarattı. Rum lider Anastasiadis ise gazetecilere “bana soru sormayın şeytan çarpar” derken yakalandı.

Katar merkezli El Cezire Televizyonu’nun ortaya çıkardığı, Rum siyasi ve bürokratların Çinli bir suçluya pasaport satış pazarlığı, Güney Kıbrıs Rum yönetimi gündemine bomba gibi düştü.

Rum basının tek gündem maddesi, yatırım karşılığında verilen vatandaşlık programının arka planında dönen yolsuzluklar oldu. Rum televizyon kanallarında El Cezire’nin yayınladığı o görüntüler üzerine tartışmalar yapıldı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’in gündeminde de kendisi ve kızlarının adının karıştığı skandal vardı. Bir etkinlikte gazetecilerle karşılaşan rum lider gazetecileri, “aramızda kalması için söylüyorum kayda almayın bana kesinlikle el cezire haberiyle ilgili soru sormayacaksınız yoksa şeytan çarpar” diye tembihledi anca o sırada bir kamera kayıttaydı.

Anastasiadis’in bu sözleri, pasaport skandalının ardından ülkede ikinci krizi yarattı. Rum basını, skandalın ardından başsavcılığın soruşturma başlattığını ve
kamuda yabancılara yatırım karşılığı vatandaşlık işlemleri yapan çok sayıda bürokratın soruşturulacağını duyurdu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı