adplus-dvertising

Gizemli hepatit hastalığı çocukların canını almaya devam ediyor!

Koronavirüs vakalarından sonra hızlı ilerleyişiyle endişelendiren gizemli hepatit, can almaya devam ediyor. Mide bulantısı, kusma, ishal, ateş ve bilinç kaybı gibi belirtiler gösteren hastalık sebebiyle son olarak Endonezya’da 3 çocuk yaşamını yitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir kaç gün önce hastalığın Türkiye’de de görüldüğünü iddia etmişti.
Takip et
Gizemli hepatit hastalığı çocukların canını almaya devam ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Endonezya’da nisan ayında 3 çocuk gizemli hepatit (karaciğer iltihabı) sebebiyle hayatını kaybetti.

Bloomberg’in Endonezya Sağlık Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, nisanda mide bulantısı, kusma, ishal, ateş ve bilinç kaybı gibi belirtiler görülen çocuklar başkent Cakarta’da bir hastaneye yatırıldı.

BAKANLIK GENELGE YAYINLADI

Sebebi tespit edilemeyen hepatit virüsü saptanan 3 çocuk, hastanede yaşamını yitirdi. Ailelerden, söz konusu belirtileri taşıyan çocuklarını derhal hastaneye götürmeleri istendi. Bakanlık, hastalık için ülke genelinde bir sağlık taraması yapılmasına ilişkin de genelge yayımladı.

10 AYLIK BEBEĞE DE TEŞHİS KONULDU

Bu arada Singapur’da da 25 Nisan’da hastaneye kaldırılan 10 aylık bir bebeğe hepatit teşhisi konuldu. Bebekte, Aralık 2021’de de Kovid-19 belirlendiği öğrenildi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: EN AZ 4 ÇOCUK HAYATINI YİTİRDİ

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, dünya genelinde hepatit sebebiyle en az 4 çocuk yaşamını yitirdi. DSÖ Araştırmacısı Dr. Philippa Easterbrook, 29 Nisan’daki basın toplantısında, hepatit virüsünün şuana kadar 16 ülkede 1 ay ila 16 yaş arası 170 çocukta görüldüğünü açıklamıştı.

GİZEMLİ HASTALIK BELİRTİLERİ

DSÖ, 16 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere’de 74 çocukta nedeni tespit edilemeyen hepatit virüsü belirlendiğini duyurmuştu. DSÖ’ye göre şuana kadar en az 170 çocuğa virüs bulaşırken, bu rakam Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre en az 190 olarak söylendi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Virüsün belirlendiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin görüldüğü, 16 çocuğun ağır karaciğer iltihabı geçirmeleri sebebiyle karaciğer nakli yapılarak tedavi edildiği bildirilmişti. Hastalığın “gizemli” yahut “sebebi belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken, yeni bir “küresel salgın” olasılığını de gündeme getirdi. Kovid-19, henüz isimi konulmadan önce “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

MEHMET CEYHAN: TÜRKİYE’DE DE BU TİP VAKALAR GÖRÜYORUZ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, gizemli hepatitteki adenovirüs şüphesine ilişkin Haber Global’de yaptığı değerlendirmede “Türkiye’de de bu tip vakalar görüyoruz. Bu tablo çıkınca kayıtlarımıza baktım, 2 adet sebebi bilinmeyen ve servise yatacak kadar ağır seyreden hepatit vakası olmuş ama biz adenovirüsü şuana kadar sağlıklı bir çocuğun hepatitinde taramıyorduk. Sebepleri içinde adenavirüs yoktu. Çünkü çok nadirdir” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.