Gizemli hastalık Havana Sendromu nedir? Havana Sendromu geri döndü!

2016 ve 2018 yıllarında ortaya çıkıp Küba ve Çin'de ABD'li diplomatlarda görünen gizemli hastalık Havana Sendromu yeniden ortaya çıktı.
Takip et
Gizemli hastalık Havana Sendromu nedir? Havana Sendromu geri döndü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk olarak Küba’da görev yapan ABD’li ve Kanadalı diplomatlarda görülen ve enerji saldırısı neticesi meydana geldiği düşünülen “Havana Sendromu” adlı gizemli hastalık, yakın zamanda ABD’de ortaya çıkan 3 vaka ile tekrardan gündeme geldi.

Ismini ortaya çıktığı Küba’nın başkenti Havana’dan alan gizemli hastalık, ilk olarak 2016-2017 senelerinde Küba’da görev yapan Kanadalı ve ABD’li diplomatlar ile ailelerinde görüldü.

Ülkedeki diplomatik personel ve aileleri, baş dönmesi, denge ve işitme kaybı, anksiyete ve “bilişsel sis” diyerek nitelendirdikleri semptomları bildirmeye başladı.

Bu kişiler, bir anda çevredekilerin duymadığı biçimde gürültüler duyduklarını ve sonrasında baskı ve titreme hissettiklerini söyledi.

O dönem “gizemli hastalık” olarak nitelendirilen ve sebebi hala çözülemeyen hastalık, daha sonra ortaya çıktığı şehrin ismini alarak “Havana Sendromu” olarak nitelendirilmeye başlandı.

GİZEMLİ HASTALIK KÜBA VE ABD YÖNETİMİ ARASINDA GERGİNLİĞE YOL AÇTI

ABD’de o dönem görevde olan Donald Trump yönetimi, söz konusu vakaların ortaya çıkmasının sonrasında Küba’yı sonik saldırılar yapmakla suçladı. Küba yönetimi söz konusu iddiaları kesin bir dille reddetti.

Söz konusu olay iki yönetim arasındaki gerginliği tırmandırdı ve Washington yönetimi Eylül 2017’de ülkede ikinci derecedeki personelinin büyük bölümünü geri çekti.

Kanada da aynı biçimde Küba’daki diplomatlarının sayısını azalttı.

Gizemli hastalık Havana Sendromu nedir? Havana Sendromu geri döndü!

HASTALIĞA “ATIMLI RADYO FREKANS ENERJİSİ” OLARAK DA NİTELENDİRİLEN MİKRODALGA RADYASYONUNUN YOL AÇTIĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

ABD Bilimler Akademisi tarafından Aralık 2019’da yayımlanan bir raporda, söz konusu hastalığa, yönlendirilmiş mikrodalga radyasyonunun yol açmış olabileceği fakat henüz net bir çıkarım yapılamayacağı söylendi.

Raporda, söz konusu hastalığa yakalanan kişilerde “beyin anomalileri” görüldüğü belirtilmiş fakat Küba yönetimi bu iddiaları da reddetmişti.

AYNI RADYO FREKANSLARI 50 SENEDEN UZUN SÜRE ÖNCE SOVYETLER BİRLİĞİNDE ABD’YE KARŞI KULLANILMIŞ

Raporda, atımlı radyo frekans enerjisi olarak da nitelendirilen mikrodalga radyasyonu saldırılarının 50 seneden uzun süre önce Sovyetler Birliğinde ABD’ye karşı silah olarak kullanıldığı da anımsatıldı.

Konuyla alakalı konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen birçok yetkili, henüz net bir neticeye ulaşamasalar da bu saldırıların sonrasında Rusya ve Çin’in olabileceğinden şüphelenildiğini aktardı.

Öte yandan 2018’de Çin’deki ABD’li diplomatlar Küba’dakilere benzer semptomlar yaşadıklarını söyledi. Rusya’nın eylemlerine müdahale için görevli Gizli CIA ajanları da birçok ülkede benzeri problemleri yaşadıklarını söyledi.

Pentagon da denizaşırı ülkelerdeki askerlerde hastalığın görüldüğünü söyledi fakat bugüne kadar ayrıntılı bilgi paylaşmadı.

Gizemli hastalık Havana Sendromu nedir? Havana Sendromu geri döndü!

ABD TOPRAKLARINDA GÜNCEL 3 VAKA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

CNN, 29 Nisan’da yayımladığı bir haberde, iki Beyaz Saray yetkilisinde, geçen sene Havana Sendromu’na rastlandığını ve olayların soruşturulduğunu yazdı.

Habere göre yetkililerden biri, Beyaz Saray’ın güneyindeki Ellipse Parkı’nda görev yaparken sendroma yakalandı.

Öbür yetkili de Washington DC yakınlarındaki Virginia’nın Arlington bölgesinde köpeğini gezdirirken bu hastalığa tutuldu.

Politico gazetesinin dünkü haberinde geçen sene Miami’deki bir ABD yönetimi yetkilisinin Havana Sendromu yaşadığını bildirdi.

Bu haberlerle beraber bugüne kadar ABD topraklarında bilinen vaka sayısı 3 olarak kayıtlara geçti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.