adplus-dvertising

Giyim piyasasında kriz kapıda! kıyafetlere zam gelecek…

Hazır giyim sektörü iplik kriziyle sarsılıyor. Artan enflasyonla birlikte yeni sezon için uyarı yapan üreticiler 100 Liraya alınan ürünün Mayıs sonrası 170 Liraya varacağını duyurdu.
Takip et
Giyim piyasasında kriz kapıda! kıyafetlere zam gelecek…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk lirasının gittikçe değer kaybetmesi hazır giyim sektöründe de krize yol açtı. Artan kur kriziyle beraber gıda, otomotiv ve konuttan sonra hazır giyimde de fiyatlar durmuyor.İplik krizine dikkat çeken İHKİB Başkanı Gültepe “100 TL’ye aldığınız ürünü Mayıs’tan sonra 170 TL’ye alacaksınız” şeklinde konuştu.

Türkiye’de uzun bir süredir devam eden kur krizi vatandaşları derinden etkiliyor. Buna oranla enflasyonda zirveye tırmanmaya devam ederken, gıda, konut ve otomotiv gibi birçok alan bu direkt zam olarak yansıyor.

Uzun bir süredir gıdadaki artış durdurulamazken, şuanda de yeni kriz hazır giyim sektöründe çıktı. Son 3 aylık süreçte etiketlerdeki fiyatların bile 100-150 lira arasında arttığı görülürken hazır giyim sektörü, iplik krizine dikkat çekti.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanması ve iplik ithalatında ek vergilerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

Gültepe “100 TL’ye aldığınız ürünü Mayıs’tan sonra 170 TL’ye alacaksınız. Fiyatlar yüzde 60-70 oranında zamlanacak ve enflasyona olumsuz manada en büyük katkıyı sağlayacak sektör hazır giyim olacak 10 aylık ortalamalara baktığımızda elyafın 2, ipliğin 4, kumaşın 6 – 7 dolara ihraç edildiğini görüyoruz. Oysa biz o ürünleri işleyip, hazır giyim ve konfeksiyona dönüştürebilirsek 16 – 17 dolara satabilir, katma kıymetli ihracatımızı arttırarak ülkemize çok daha çok döviz kazandırabiliriz” şeklinde konuştu.

Gültepe pahalılaşan iplik fiyatlarına da dikkat çekerek “Uluslararası pazarlarda emtia fiyatları son bir senede dolar üstünden yaklaşık yüzde 20 arttı. Türkiye’de bu oran yüzde 35 – 40 düzeyinde. Pamuk ve pamuk ipliğinde fiyat artışı daha çok. Son bir senede pamuğun fiyatı dünyada yüzde 57, Türkiye’de yüzde 86,6 artış gösterdi. Pamuk ipliğini yurtiçinden uluslararası piyasalara göre 0,80 – 1 dolar daha pahalıya alıyoruz. Fiyat artışı bir yana tedarikte de sıkıntı çekiyoruz. Önceleri 2 – 3 haftada gelen hammadde şuanda 4 – 5 haftada elimize ulaşıyor.”

Siparişler Türkiye’ye kayıyor

Çin ve Asya ülkelerinden bu sene Türkiye’ye mühim bir sipariş kayması olduğunu hatırlatan Gültepe, ham maddeye erişimdeki problemler sebebiyle bu avantajı istedikleri gibi kullanamadıklarının altını çizdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu dönemde ülkemizden pamuk ve pamuk ipliği ihracatında büyük artış olduğunu bildiren Gültepe, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Örneğin Ocak – Ekim döneminde pamuk ipliği ihracatında 2020’ye göre yüzde 68,4, 2019’a göre ise yüzde 30,4 artış var. İhracata elbette karşı değiliz. Fakat bizim hedefimiz katma kıymetli ihracat olmalı. Elyaf ve ipliğin mühim bölümünü rakibimiz olan Portekiz, İtalya, Bangladeş, Pakistan ve Mısır gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Ocak – Ekim döneminde toplam pamuk ipliği ihracatımızın yüzde 56,6’sının bu 5 ülkeye yapıldığının altını çizmek istiyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.