Girit Açıklarında Deprem

Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgiye göre Akdeniz Girit Adası açıklarında 3.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 19.11’de yaşanan depremin derinliği 24.2 kilometre olarak ölçüldü.

Kandilli Rasathanesi, Akdeniz Girit Adası açıklarında deprem meydana geldiğini duyurdu. Resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre 3.4 şiddetinde olduğu belirlenen depremin yerin 24.2 kilometre altında, saat 19.11’de meydana geldiği kaydedildi.

BEKLENEN MARMARA DEPREMİ

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ise Kandilli Rasathanesi’nin tarihi hakkında yaptığı konuşmada,  “Anadolu plakası her yıl batıya doğru 2,5-3 santimetre hızla ilerliyor. Ege’de bu hız 3,5-4 santimlere çıkıyor. Bu arada Yunanistan ana karası duruyor ve hatta bize doğru yaklaşıyor. Biz, bir şekilde Avrupa Birliğine gireceğiz ama jeolojik olarak. Ne zaman gireceğimizi mühendislik olarak hesaplayabiliriz. Bir depremin nerede olabileceğini bilebiliyoruz. Enerji birikmesi, fay uzunluğu, eski tarihsel depremleri bilerek. En son depremde ne kadarlık bir alan kırıldı, ne kadarlık bir enerji açığa çıktı. Şu an ne kadarlık bir yer kabuğu hareketi var, bunları hesaplayabiliyoruz. Bir örnek vereyim, Marmara Denizi’nde bir deprem bekleniyor, şu anda olabilecek depremin büyüklüğü minimum 7,2. O deprem şu anda olabilir, belki 5-20 yıl bekleyebilir. Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz ama yerini ve büyüklüğünü tahmin edebiliyoruz.” ifadeleriyle olası Marmara Depremi hakkında bilgi vermişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı