Girişimci Kadınların Hasat Mutluluğu!

Düzce’de YÖK’ün organize ettiği bölgesel kalkınma projesi dahilinde, gıda ve tıp alanlarında kullanılacak bitkileri yetiştiren köylü kadınlar için hasat zamanı geldi.

Düzce’de 4 girişimci kadın, üniversitelerin de yardımıyla bahçelerine ektiklerinin geri dönüşlerini almanın mutluluğunu yaşıyor. YÖK tarafından organize edilen bölgesel kalkınma amaçlı organizasyon dahilinde, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, sağlık ve doğal yaşam için çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda kadın girişimciler, gıda ve tıp sektöründe üretim amaçlı kullanılacak olan bitkileri üretmeye başladılar.

HASAT VAKTİ

Kadınlar, her gün ekim yaptıkları alana gidip bitkilerle tek tek ilgilendi. Bitkilerin büyüme evresi eğitimcilerin de gözlem ve desteğiyle sürdü. Hasat edilen bitkiler, ilaç, yiyecek ve kozmetik sektöründe işlem görmesi için Düzce Üniversitesi’ne iletildi. DÜBİT Öğretim Görevlisi Mehmet Fatih konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Onların ekim döneminden günümüze gösterdikleri girişimciliğine hayran olduğunu söyledi.

Bitkilerin daha çok bilinirlik kazanması gerektiğini belirten Fatih, sadece üretmenin yetmeyeceğini, bitkilerin ürün haline de getirilmesi gerektiğini anlattı. Amaçlarının hem köyün kalkınmasını sağlamak hem de üretim yapmak olduğuna değindi. Bu şekilde projelerle köylü kadınlar ek gelir de elde ediyor. 4 kadın girişimciden birisi olan Müzeyyen Kolamaç, köyün diğer kadınlarının kendilerini lider gibi gördüklerini ve örnek aldıklarını söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı