Giresunluların Haberleşme Yöntemi Koruma Altında

Karadeniz’de çarpık kentleşme ile ortaya çıkan iletişim sorununa ıslık dili ile çözüm bulan yöre halkı şimdilerde teknolojinin gelişmesi ile eski yöntem haberleşmeyi bıraktılar.

Giresun’un bazı köylerinde  zaman zaman kullanılan farklı haberleşme yöntemini gören Giresun Üniversitesi öğretim üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bu dil için ortak çalışma başlattı. İncelemelerin ardından neredeyse hiç kullanılmayan bu haberleşme yönteminin Unesco tarafından koruma altına alınması için başvuru yapıldı.

Çalışmaların ardından Unesco’nun acil koruma gerektiren listesine giren haberleşme yöntemi böylece adını yeniden duyurdu. Kararın ardından bu dilin unutulmadan gelecek nesillere aktarılacağını ifade eden bölge halkı karardan mutlu olduklarını dile getirdiler. Bu yöntemin yaygınlaştırılması için eğitimlerin verileceği aktaran yetkililer ise bu dilin büyük şehirlerde dahi kullanılacağını ifade ettiler.

‘DÜNYAYA TANITIM İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Çalışmaları yürüten akademisyenler bu haberleşme dilini gelecek  nesillere aktarmak için tüm incelemeler ve bilgiler toplandıktan sonra bölge halkının  yardımı ile yöntemin  kitaplaştırılacağı da açıklandı. Unesco’da yer alan acil statüsünün kaldırılmasını isteyen yetkililer bunun için de çalışmalarını başlatarak başvuruda bulunduklarını dile getirdiler. Üniversite yönetimi verilecek olan derslerle dilin unutulmasını engelleyeceklerini söylediler. Türkiye’nin ardından dünyada da dilin duyurulması için tanıtım çalışmaları yapılacağı bilgisi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı