adplus-dvertising

Giresun’da toplu sünnet şöleninde ‘yanlış sünnet’ iddiası

Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Soğukpınar Belde Belediyesi tarafından gerçekleştirilen toplu sünnet töreninde sünnet edilen 31 çocuktan 6’sının ailesi, evlatlarının yanlış sünnet edildiği iddiasıyla belediyeye başvurdu. Aileler Giresun’daki hastanelere yönlendirilirken, Sağlık İl Müdürlüğü konuyla alakalı inceleme başlattı.
Takip et
Giresun’da toplu sünnet şöleninde ‘yanlış sünnet’ iddiası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Soğukpınar Belde Belediyesi tarafından bir kaç gün önce toplu sünnet şöleni düzenlendi. Sünnet edilen 31 çocuktan 6’sının ailesi, evlatlarının yanlış sünnet edildiği iddiasında bulunarak belediyeye başvurdu. Çocuklar, belediye tarafından Giresun’daki özel ve kamu hastanelerine yönlendirildi.

Giresun’da toplu sünnet şöleninde ‘yanlış sünnet’ iddiası

Olayla alakalı bilgi veren CHP’li Soğukpınar Belde Belediye Başkanı Mustafa Eyice, “Sosyal belediyecilik manasında toplumsal hizmet maksadıyla belediyemize gelen istekler üstüne toplu sünnet yapmak istedik. Bir doktor arkadaşımızın tavsiyesiyle özel bir klinikte pratisyen doktor ile irtibata geçtik. Yaptığımız protokoller neticesi toplu sünneti gerçekleştirdik. Belediyemize 45 çocuk başvuru etmişti, bunlar içerisinde 10 yaşında dahi olanlar vardı. Bu çocuklarımızdan birkaç tanesi cerrahi müdahale gerektiği için sünnet töreninde sünnet edilmedi. Sünneti düzenlenen 31 çocuktan 6 tanesinin ailesi belediyemize başvuru etti. Sünneti gerçekleştiren doktor il dışında olduğu için başka hastanelere yönlendirdik. Belediye olarak tüm ailelerimizin masraflarını karşılayarak gereken tedavileri için destek oluyoruz. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ismine ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Aileler endişeli

Çocuğunun yanlış sünnet edildiğinin öne süren Emine K., “Belediyemizin duyurusu üstüne toplu sünnet için ben de başvuru ettim. Çocuğumu sünnet ettirdikten birkaç gün sonra sünnetinde farklılıklar görünce doktoru aradım. Beni özel bir hastaneye yönlendirdiler. Benim gibi birçok aile var. Bazı ailelerin çocukları yanlış sünnet edilmiş” diyerek konuştu.

Giresun’da toplu sünnet şöleninde ‘yanlış sünnet’ iddiası

Giresun’da toplu sünnet şöleninde ‘yanlış sünnet’ iddiası

Doktordan açıklama: “Normal bir komplikasyon”

Toplu sünneti gerçekleştiren İran uyruklu Türk vatandaşı Pratisyen Doktor A.B. ise, “Yapılan sünnetlerde alt derinin, sünnet derisinin uzun kalması gibi bazı komplikasyonlar olabiliyor. Toplu sünnetler biraz hızlı ve çabuk olduğu için bu şekilde komplikasyonlar meydana geliyor ama bunlar geri dönüşü mümkün olmayan hatalar değildir. Bunları ailelerle görüştük ve ilettim. İl dışında olduğum için de başka doktor arkadaşlara yönlendirdiklerimiz oldu. Tekrar sünnet yapılabiliyor. Aileler ile iletişim halindeyiz ve hiçbir problem olmaması konusunda hassasiyetimizi gösteriyoruz” diyerek konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı

Toplu sünnet töreninde ailelerin şikayetleri üstüne inceleme başlatıldığını söyleyen Giresun İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, “Yapılan sünnet bilgimiz dahilinde olan bir konu değildir. Özel bir klinik doktoru tarafından düzenlenen bir sünnettir. Biz ailelerin şikayetleri üstüne bir inceleme başlattık. Konunun takipçisiyiz. Bizim yapılacak sünnet töreninden ailelerin şikayetleriyle bilgimiz oldu ve gereken araştırmayı başlattık” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
muhammed
13 Mayıs 2022, 02:59 tarihinde yazildi

en mutlu günlerinde bu acının yaşanması ne acı, sorumludan sadece açıklama var, giresunda sağlıkta olaylar bitmiyor, dün de yüzlerce kişi görelede acili doldurdu , randevu zaten alamıyorum günlerdir mhrs, sağlık giresunda yönetilemiyor

  • Cevapla
  • 0