adplus-dvertising

Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fahiş fiyatla mücadelede kesinlikle geri durulmayacağını belirterek “Bu Şekilde bir problem var ise devlet olarak ne gerekiyorsa yapmak bizim görevimiz” dediği fahiş fiyat uygulamalarıyla alakalı olarak adımlar atılmaya devam ediyor. Edinilen son dakika bilgisine göre vatandaşın tepkisine neden olan fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni eylem planı hazır. Ürün bazında tedbirlere odaklanan Erken Uyarı Sistemi gibi farklı mekanizmalarla fiyat artışı kontrol altına alınacak
Takip et
Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen Erken Uyarı Sistemi ile sözleşmeli tarım mekanizmalarına ilişkin çalışma 30 Eylül’de tamamlanacak. Aynı dönemde tarlada ve hallerde kalan ürünler Dijital Tarım Pazarı’na açılacak özel bölümde alıcılarla buluşturulacak. Ekonominin yol haritası Orta Vadeli Program’ında da gıda politikalarının fiyat istikrarını sağlamada öncü rol oynayacağı vurgulanarak atılacak adımlar sıralandı.

İSTİKRAR KOMİTESİ İŞ BAŞINDA OLACAK Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Fiyat İstikrarı Komitesi, arz yönlü ve yapısal problem alanlarına odaklanacak ve uygulanacak politikaların koordinasyonunu sağlayarak etkinliğini artıracak. Piyasada sağlıklı fiyat oluşumuna katkı temin etmek maksadıyla başta gıda fiyatlarına yönelik “Erken Uyarı Sistemi” olmak üzere büyük veri ve veri analiz sistemleri yaratılarak, bunlar etkin biçimde kullanılacak.

TOHUM VE GİRDİ MALİYETİ DÜŞECEK Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Gıda arz güvenliğini sağlayarak fiyat istikrarını korumak maksadıyla tarım arazilerinin korunması ve etkin kullanımı çalışmalarına devam edilecek. Ekilebilir ve sulanabilir alanların büyütülmesi için yatırımlar artırılarak sürdürülecek. Tohum, gübre, yem, ilaç ve mazot gibi girdi maliyetlerinin yanı sıra finansman yükünü hafifletici, teknoloji odaklı dönüşümü sağlayıcı programlar uygulamaya konulacak.

Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Gıda ürünlerinin tarladan sofraya soğuk zincir sistemiyle güvenli şekilde, en az fireyle ve makul fiyatlarla ulaşmasını temin etmek maksadıyla bütüncül bir yaklaşımla hal ve kooperatifçilikte iyileştirmeler yapılacak. Dağıtımın kayıtlı ve en az lojistik maliyetli olmasına yönelik düzenlemeler yaşama geçirilecek. İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerini de düşürecek olan Halk Kanunu da Meclis’e sunulacak.

MERKEZ BANKASI MESAİDE Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Erken Uyarı Sistemi “arz, fiyat ve tedarik zinciri” izleme olmak üzere üç ayaktan oluşacak. Fiyat izleme sistemiyle ürün fiyatlarındaki hareketler tespit edilecek. Merkez Bankası çatısı altında kurulan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü; fiyat istikrarı açısından kritik önem taşıyan gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına yönelik verileri ayrıntılı ve zamanlı inceleyerek erken uyarı fonksiyonu görecek.

FAHİŞ FİYATTA ERKEN UYARI SİSTEMİ Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Erken Uyarı Sistemi ile tarımsal ürün arzı, fiyatlar ile tarladan markete arz zinciri yakından takip edilecek. Sistem, tarımsal imalatta arz eksiği olup olmadığını ürün bazında tespit ederek bunun fiyatlara yansımasını engelleyecek tedbirlerin alınmasına öncülük yapacak.

FİYATLARA YANSIMADAN TEDBİR ALINACAK Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Yeni sistemle tarımsal imalatta arz eksiği olup olmadığı ürün bazında belirlenecek. Tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki hareketler tespit edilecek. Arz izleme sisteminden gelen verilere göre, yurtdışı fiyatlar, öbür yapısal unsurlar tasnif edilerek gıda ürünlerinin fiyatlarına yansımadan önlem alınacak.

Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Geçici arz eksikliğinden kaynaklanan piyasa dengesizliklerine söz konusu eksiklik fiyatlara yansımadan önce geçici dış ticaret önlemleri ile tedbir getirilecek. Kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik uygun teşvik ve önlemlerin geliştirilmesi sağlanacak. Sistem, kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik teşvik ve önlemlerin geliştirilmesine katkı sunacak.

KRİTİK ÜRÜNLERE ALIM GARANTİSİ Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışı için alınacak önlemler belli oldu!

Hükümet gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında ürün bazında önlemler alarak, ihtiyaca göre vergiler tekrardan düzenlenecek, bazı ürünlerde ihracat kısıtlamasına gidilebilecek, kritik ürünlere alım garantisi verilecek. 81 ilde planlama yapılarak arz açığı ürünlere öncelik verilecek stok ve piyasa takibi etkin biçimde yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.