adplus-dvertising

Gıda Komitesi toplanıyor, enflasyonla artan fiyatlar değerlendirilecek!

G20 ülkeleri arasında gıda enflasyonu şampiyonu Türkiye olurken, fiyatları düşürmek için atılacak adımlar bugün yapılacak Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nde ele alınacak. Toplantıda, gıda arzı ve fiyatlarındaki son gelişmelerin enflasyon üstündeki etkileri görüşülecek.
Takip et
Gıda Komitesi toplanıyor, enflasyonla artan fiyatlar değerlendirilecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanayileşmiş ülkelerin yarattığı G20 ülkeleri içinde mart ayında en yüksek gıda fiyat artışı yüzde 60-70 ile Türkiye ve Arjantin’de meydana geldi. Ulusal istatistiklere göre, Rusya, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerdeki gıda fiyatları mart ayında yüzde 10-20 arttı.

Gıda Komitesi toplanıyor, enflasyonla artan fiyatlar değerlendirilecek!

GIDA ENFLASYONU HENÜZ ZİRVE YAPMADI

Dünya’da yer verilen bilgiye göre, nisan ayında Euro Bölgesi’nde genel enflasyon, başta enerji ve ulaştırma fiyatlarındaki şok sebebiyle yüzde 7.5’e yükseldi. ING Research tarafından hazırlanan raporda, Euro Bölgesi’nde gıda enflasyonunun senenin ikinci yarısında yüzde 6 civarında seyredeceği tahmin ediliyor. ING’nin raporuna göre Unilever, Danone, Lactalis ve Nestlé gibi firmaların tamamı girdi masraflarının bu sene yüzde 10-15 oranında artmasını bekliyor.

BUGÜN TOPLANIYORLAR

Türkiye’de enflasyonu düşürmek ve temel gıda ürünlerine herkesin daha ucuz bir biçimde ulaşabilmesi için hükümet adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde bugün toplanacak. Saat 19.00’da gerçekleştirilecek toplantıda gıda arzı ve fiyatlarındaki son gelişmelerin enflasyon üstündeki etkileri görüşülecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.