Gıda hileleri çocukların yaşamını alt üst edebilir!

Gıda boyaları son zamanlarda et ve süt ürünlerinde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Çocukları erken yaşta öldürecek gıda boyaları kalıcı sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor. Organik ürün satın almak isteyen vatandaşın karşısına ise genelde fahiş fiyatlar sergileyen fırsatçılar çıkıyor. Detaylar haberde.


Gıda hileleri çocukların yaşamını alt üst edebilir!

Günümüzde artık organik olarak satılan ve yiyebileceğimiz şeyleri bulmak çok zor bir hale geldi. Bu sebeple vatandaşın satın almak istediği organik ürünlerin fiyatları zirveye çıkıyor. Bunların haricinde çocukların ilgisini çekmek için çeşitli gıda hileleri ile şişirilmiş ve tadı değiştirilmiş meyve ve sebzelerden dolayı sağlıksız bir ortam oluşuyor. Bu durumu engellemek için ise maalesef çok ciddi paralar harcanıyor.

ÇOCUKLAR GIDA BOYALARI İLE SAĞLIKSIZ BÜYÜYOR

Özellikle süt ve süt ürünlerinde kullanılan gıda boyasını vatandaşın anlaması mümkün değildir. Gıda hileleri arasında en çok kullanılan şey olan gıda boyasıyla alakalı oldukça farklı bilgiler ortaya atılsa da, gıda boyaları sağlığa en zararlı olan şeydir. Gıda boyaları büyüme çağındaki çocukların tüketmesi gereken süt ve süt ürünlerinde sık sık kullanılıyor. Bu sebeple çocuklar küçük yaşta kalıcı hastalıklar oluyor yada ölümler yaşanıyor.

FIRSATÇILAR MEYDANA ÇIKIYOR

Çocuklarına marketten yiyecek satın almayan ebeveynler ise, fırsatçıların eline düşüyorlar. Organik olarak süt üreten çiftçiler yada köy yerinde yaşayan insanlar çok yüksek fiyatlara ürettikleri ürünleri satıyorlar. Fırsatçıların yönettiği organik ürün sektörü günümüzde çok büyük bir hale geldi ve her ürün olması gereken fiyatından 5 katına kadar raflarda olabiliyor. Süt ve ette kullanılan gıda boyaları yerine vatandaş genelde sütünü yada etini dışarıdan satın alıyor.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Google Rivet ücretsiz olarak çocuklara okumayı öğretecek

Google Rivet ücretsiz olarak çocuklara okumayı öğretecek

Google'ın çocuklara okumayı ve kelimeleri doğru telaffuz etmesi için çıkardığı yeni uygulaması Rivet, ABD'de kullanıma sunuldu. Sadece Android cihazların kullanabildiği Google Rivet uygulaması çok yakında diğer platformlarda farklı dil seçenekleri ile destek vermeye başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.