Gıda fiyatları daha da yükselecek! Maliyetler artıyor…

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek firmalarından Nestle’nin CEO’su Mark Schneider, hammadde ve nakliye maliyetlerindeki artış sebebiyle gıda fiyatlarındaki artışın da devam edeceğini belirtti.
Takip et
Gıda fiyatları daha da yükselecek! Maliyetler artıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dondurmadan kahveye kadar birçok ürün satan Nestle’nin CEO’su Mark Schneider katıldığı bir konferans görüşmesinde basın mensuplarına demeç verdi.

“ORTALAMA YÜZDE ARTIRMAMIZ GEREKİYOR”

Schneider, ABD’deki enflasyona dikkat çekerek “Enflasyonun geçici olduğuna inanıyorum. Fakat yüzde 4’lük maliyet artışlarını dengeleyebilmek için fiyatları ortalama yüzde 2 artırmamız gerekiyor” diyerek konuştu.

Gıda fiyatları daha da yükselecek! Maliyetler artıyor…

Nestle, 2021’in ilk yarısında fiyatlarını yüzde 1,3 oranında artırdı. Şirket yükselen kahve fiyatları gibi bazı maliyetlere karşı tedbir alabileceğini fakat nakliye gibi kâr marjları üstünde baskı oluşturan maliyetlerden kaçınmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Hafta başında General Electric, Anheuser-Busch InBev ve Unilever gibi firmalar artan girdi maliyetleri konusunda uyarılarda bulunmuştu.

ABD’de büyük firmalar yüksek maliyetleri bir müddet daha üstlenebilir fakat süpermarketler, restoranlar ve perakendecilerin maliyet artışlarını tüketicilere yansıtmaktan başka şansı yok gibi görünüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.