adplus-dvertising

Gezi Parkı davasında gerekçeli karar açıklandı

Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı Gezi Parkı davasında mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.
Takip et
Gezi Parkı davasında gerekçeli karar açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının sonrasında Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanığın tekrardan yargılandığı dava karara bağlanmıştı. Kararda, sanık Osman Kavala’nın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya yahut görevini yapmasını önlemeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmedilmişti. Davanın tutuksuz sanıkları Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya yahut görevini yapmasını önlemeye teşebbüse yardım’ suçundan 18 sene hapisle cezalandırılarak tutuklanmalarına karar verilmişti.

Gezi Parkı davasında gerekçeli karar açıklandı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince açıklanan gerekçeli kararda, sanık Osman Kavala ile Henry Jack Barkey’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Taksim Meydanı ile alakalı yayalaştırma projesini 2011’de kabul etmesiyle beraber, sanıkların ‘Ayaklan İstanbul’ adlı sosyal medya sayfasını yarattıkları, Haziran 2012’de Gezi eylemlerinde işgal hareketi olarak bilinen ve teorisyenliğini Yine Sharp’ın yaptığı sivil başkaldırı taktiğini kullandıkları ve 2013 tarihinde ise Taksim yayalaştırma projesi kapsamında bazı ağaçların sökülmesi üstüne eylemler düzenlemeye başladıkları aktarıldı.

Gezi Parkı davasında gerekçeli karar açıklandı

Kararda, Osman Kavala’nın Gezi eylemlerine katılan şahısları finanse ettiği, eylemde kullanılacak malzemeler için hesap numarası açtırdığı, eylemde protestocuların polislerle çatışmaya girerken kullandıkları malzemeleri temin ettiği, kalkışmanın finansmanı amacıyla hesap açtıkları, çok sayıda yabancı diplomatla buluşup görüştükleri ve böyle de sanıkların, Gezi olaylarını organize ettikleri ve Gezi eylemlerinin alt yapısını yaratıp ağaçların sökülmesiyle bu maksatlarını fiili boyuta taşıdıkları vurgulandı.

Açıklanan kararda, sanık Kavala’nın uluslararası spekülatör George Soros’un kurduğu Açık Toplum Enstitüsü’nün ülkemizdeki temsilciliği olan Açık Toplum Vakfı üstünden Gezi Kalkışması’nı organize ettiği, kalkışmanın Açık Toplum Vakfı ismine vakfın kurucu mensubu olan sanık Mehmet Osman Kavala tarafından koordine edildiği, Gezi Kalkışmasıyla alakalı bütün uluslararası girişimlerin sanık Mehmet Osman Kavala üstünden kurulduğu, gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında kalkışmaya olan alakayı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik baskıları artırmak amacıyla belgesel, film, sergi gibi her türlü görsel yayın taktiklerinin kullanılması ile yeni medya yapılanması kurulması çalışmalarının sanık Mehmet Osman Kavala’nın organizesinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Gezi Parkı davasında gerekçeli karar açıklandı

Sanık Osman Kavala’nın Gezi Kalkışması’nda bütün karar alma süreçlerinde ve parasal destek süreçlerinde aktif olarak bulunmasına karşın kendisini deşifre etmemek için hiçbir resmi işlemde bulunmadığının, şiddet eylemlerinin gerçekleştiği yerlere gitmediğinin ve sürecin en mühim akıl hocası olarak her platformda perde arkasında yer aldığının anlaşıldığının söylendiği gerekçeli kararda, sanığın bir kısım medya üyeleri ile irtibata geçerek yeni bir medya yapılanması içerisine girmeye çalıştığının da belirlendiği kaydedildi.

Açıklanan kararda, sanık Osman Kavala’nın 1-5 Temmuz 2013’te Türkiye’ye gelen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile görüşme yaptığı, söz konusu görüşmeyi de sanık Yiğit Ali Ekmekçi’nin ayarladığı kaydedildi. Kararda, Gezi Parkı eylemlerinden kısa bir müddet önce Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan sanık Yiğit Ali Ekmekçi’nin, sanık Osman Kavala’nın yönlendirmesiyle Diyarbakır’a gittiği, Mezopotamya Eğitim, Bilim, Sanat, Sağlık ve Kültür Vakfı (Mezopotamya Vakfı) kuruluş faaliyetlerine katıldığı ve Mezopotamya Vakfının 16 kişilik kurucu listesinde yer aldığının tespit edildiği aktarıldı.

Gerekçeli kararda öte yandan, söz konusu vakfın kuruluş amacının tüzükte açıkça belirtilmemesine karşın Kürtçe eğitim veren bir üniversite açmak olduğunun her fırsatta dile getirildiği, kurulacak üniversitenin isimi için ‘Kürdistan Üniversitesi’ olarak müracaat yapıldığı, sanık Ekmekçi’nin kuruluşunda yer aldığı Mezopotamya Vakfı’nın bölücü emeller içerisinde olduğu kaydedildi.

Gezi Parkı davasında gerekçeli karar açıklandı

Sanık Ali Hakan Altınay’ın da Anadolu Kültür A.Ş.’nin ve Açık Toplum Vakfı’nın, Gezi eylemlerindeki rollerini bizzat bilen ve bu çalışmaları yürüten kişilerden olduğunun belirtildiği gerekçeli kararda, Altınay ile Kavala’nın Avrupa Birliği mensup devletlerinin dışişleri bakanlarına gönderilen mektubu hazırladıkları, sanık Altınay’ın telefon görüşmelerinde geçen ‘hoca efendi’ cümlesi ile FETÖ/PDY silahlı terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’i kastettiği ve bu örgütle irtibatının olduğuna dair tespit yapıldığı kaydedildi.

Açıklanan gerekçeli kararda, sanık Çiğdem Mater Utku’nun Gezi olaylarıyla alakalı hem toplumsal hem de küresel algı yaratılması kapsamında film, belgesel, video çekimleri yapılmasını ve bu maksatla yaratılan grubu koordine ettiği ve sanık Mine Özerden’in ise sanık Utku ile beraber esassız haberleri kasıtlı paylaştıkları, halkın hassasiyetini kullanarak provokatif faaliyetlerde bulundukları ve böylece halkı emniyet kuvvetlerine karşı kanun dışı eylem ve gösteri yapmaya tahrik ettikleri vurgulandı.

Sanık Ayşe Mücella Yapıcı’nın kalkışmanın yönlendirilmesi ve yönetilmesinde ilk günden itibaren aktif görev aldığı, fiili olarak da birçok eylemde ön safta bulunduğunun açıklandığı kararda, vatandaşları kalkışmaya katılmaya davet ettiği ve şiddet eylemlerine zemin hazırladığı anlatıldı.

Öte yandan sanıklar Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın Taksim Dayanışması yönetim toplantılarında, kalkışmanın yönlendirilmesi ve yönetilmesinde aktif görev aldığı, sosyal medya hesaplarından yoğun olarak halkı Gezi kalkışmasına katılmaya davet eden provokasyon içerikli paylaşımlar yaptığı aktarıldı. Öte Yandan, firari sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Henry Jack Barkey, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Mehmet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin hakkındaki yakalama kararlarının infaz edilemediği ve bu sebeple dosyalarının ayrıldığı kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.