Gezi Davasının Üçüncü Duruşması Yarın Başlayacak

Gezi davasının 3. duruşması yarın görülmeye başlanacak. Davanın duruşmaları 2 gün boyunca devam edecek. Davada Osman Kavala ve Can Dündar da yargılanıyor.

31 Mayıs 2013’te başlayan ve 8 kişinin hayatını kaybettiği Gezi olaylarının üçüncü duruşması yarın görülmeye başlanacak. Gezi davası ile alakalı düzenlenen 657 sayfalık iddianame ile iki gün devam edecek olan Gezi davasında iş insanı Osman Kavala tutuklu yargılanıyor. İçlerinde gazeteci Can Dündar ve oyuncu Mehmet Ali Alabora’nın da yer aldığı 16 kişi hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Duruşma 8-9 Ekim’de Silivri Cezaevi Kurumları Adliyesi’nde yapılacak.


FETÖ KALKIŞMASI DENİLDİ

Mahkeme, davanın ikinci duruşmasında Yiğit Aksakoğlu’nun tahliye edilmesine karar vermişti. Gezi Davası’nın iddianamesinde yargılananların hepsinin ‘terör suçlusu’ olduğu iddia edilmişti. İddianamede şu sözlere yer verilmişti: “Meydana gelen bu ortamda dış ülke örneklerinde olduğu gibi en iyi olasılıkla hükumeti istifaya ve erken seçime zorlamak istedikleri, bu olasılığın olmaması durumunda ise bu kez Suriye ve Mısır örneklerinde olduğu gibi iç savaş ve darbe ortamına zemin hazırlamak çabasında oldukları, bu doğrultuda FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün daha sonrasında da tecrübe edileceği gibi benzer kalkışmalarda bulunduğu, Gezi kalkışmasının başarısız şekilde sona ermesinin ardından bu kez FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün aynı amaca ulaşmak için sahneye çıktığı, duyurulan gerekçelerle de şüphelilerin dosya içinde mevcut bütün kanıtlar gereğince atılı suçları işledikleri anlaşılmıştır” denildi. Davada yargılanan 16 kişi Gezi olaylarında İstanbul haricindeki bütün eylemlerden de sorumlu tutuldu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı