Geyik Böceği Osmaniye’de bir evde görüldü!

Türkiye'de koruma altında bulunan ve sadece Hatay'ın Amanos dağlarında yaşadığı bilinen nesli tükenmekte olan Geyik Böceği, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bulundu.
Takip et
Geyik Böceği Osmaniye’de bir evde görüldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nesli tükenmekte olduğu için koruma altında bulunan ve hayat alanlarının genişletilmesi için çalışmalar yürütülen, Türkiye’de yalnızca Hatay’ın Amanos dağlarında yaşadığı bilinen ve bilimsel isimi “Lucanus cervus” olan geyik böceği, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir evde bulundu.

Kadirli ilçesine bağlı Şabaplı köyünde yaşayan Özkan Özeser evde oldukça büyük görünümlü ve enteresan biçimi olan bir böcek gördü. Böceği yakalayıp kavanoza koyan Özkan Özeser internetten yaptığı incelemede böceğin geyik böceği olduğunu öğrendi. Vaziyeti hemen yetkililere bildiren Özeser, “Hayatımda ilk kez bu şekilde bir böcek türü gördüm. Araştırdım geyik böceğiymiş. Ben de doğa korumayı aradım, böceği kendilerine teslim ettim. Böcek, 10 santim uzunluğunda oldukça büyük bir böcek” şeklinde konuştu.

İhbar üstüne Şabaplı köyüne gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Osmaniye Şube Müdürlüğü, Kadirli Karatepe Aslantaş Milli Park Şefliği yetkilileri, kavanoz içerisindeki geyik böceğini teslim aldı.

Böceği teslim alan yetkili, böceğin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı ile alakalı inceleme yapılacağını sonrasında da doğal hayat alanına bırakılacağını belirtti. Türkiye’de satış ve alış yapıldığının tespiti halinde ağır cezalar veriliyor. Özellikle Japonların büyük alaka gösterdiği geyik böcekleri Japonlar tarafından kurutulup yenildiği takdirde kadınların hamile kalmasında yardımcı olduğuna inanılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.