Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?

Türkiye'den sonra yurtdışında satış yaptığı ülke sayısını artırmayı planlayan Getir merak edilen firmalardan. Getir nasıl kuruldu? Getirin kurucuları kimler? Getirin sahibi kim? Nazım Salur kaç yaşında, nereli? Getiryemek kimin? Getir ne zaman kuruldu? Serkan Borançılı ve Tuncay Tüfenk’in kim? Mert Salur kaç yaşında? Nazım Salur malvarlığı ne kadar? Getir ve Nazım Salur hakkında merak edilenler
Takip et
Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de de hizmet vermeye başlayan Getir hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

GETİR NEDİR?

Getir ihtiyaç duyulan ürünleri 10 dakika içerisinde getirmeyi amaçlayan uygulama üzerinden çalışan çevrimiçi market uygulamasıdır. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye çapında 10 ilde yer alan seçili bölgelerde 100’den fazla depo ile kullanıcılara hizmet vermektedir.

GETİR NE ZAMAN KURULDU?

2015 yılında BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur tarafından hayata geçirilen ‘Getir’, ortalama 10 dakika içerisinde “en çok ihtiyaç duyulan ürünleri” geniş kurye ağı aracılığı ile 7/24 kullanıcılarına ulaştıran bir mobil ticaret uygulaması. %100 Türkiye sermayesi ile kurulduğu günden bu yana yılda 5 misli büyüme yakaladı.

GETİR KİMİN?

Getir, 2015 yılında Nazım Salur tarafından kurulan bir girişimdir. Salur, adını ilk kez “BiTaksi” uygulamasını geliştiren isim olarak duyurmuştu. 55 yaşında olan Salur bu uygulaması ve Getir uygulamasıyla ödüle layık görülmüştü.

Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?

GETİR’İN KURUCUSU NAZIM SALUR KİMDİR?

Nazım Salur’un Bayburtlu olduğu söylenmektedir.

Hızlı tüketim, gemicilik, otomotiv, mobilya gibi pek çok farklı sektörde çalışan Nazım Salur, 50 yaşından sonra teknoloji sektörüne giriş yaptı.

Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?

İlk olarak BiTaksi uygulamasını geliştirdi. Daha sonra da dünyada “10 dakikada sipariş yetiştiren tek uygulama” olarak değerlendirdiği “Getir” uygulamasını geliştirdi. Kısa süre sonra da yabancı yatırımcı buldu. Uygulama şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli gibi illerde hizmet veriyor.

2015 yılında hayata geçen Getir, hızlı tüketim, gemicilik, otomotiv, mobilya gibi pek çok farklı sektörde çalıştıktan sonra 50 yaşında teknoloji sektörüne giriş yapan Nazım Salur’un BiTaksi’den sonraki ikinci girişimi. Getir’in internet sitesinde Nazım Salur’un biyografisi için şu bilgiler veriliyor:

Nazım Salur, 1986’da Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra mobilya imalatında ve kullanılan endüstriyel tesislerin satışında aracılık yapan çeşitli şirketler kurdu. 2013 yılında teknoloji alanındaki ilk girişimi BiTaksi ile taksi arayan yolcularla, yolcu arayan taksileri buluşturan Salur, Türkiye’de ilk kez taksilere kredi kartı ile ödeme seçeneğini getirdi. Nazım Salur’un teknoloji alanındaki ikinci girişimi Getir, Temmuz 2015’te hizmete girdi. Bin beş yüz ürünü, gece gündüz kullanıcıya ulaştıran akıllı telefon uygulaması Getir, ortalama 10 dakikayı bulan teslimat süresi ile dünyada bir ilke imza attı. Nazım Salur, 20 yılı aşkın süredir seri girişimcilik yapıyor.

2020 yılında Ekonomist’in ‘Yılın İş İnsanları’ ödüllerinde ‘Yılın Erkek Girişimcisi’ seçilen Getir Kurucusu Nazım Salur, o dönem yaptığı açıklamada “Londra, Paris, Sao Paulo ve Mexico City’e açılacağız” demişti.

Getir’in internet sitesinde kurucu ortaklar Serkan Borançılı ve Tuncay Tüfenk’in özgeçmişleri ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?

SERKAN BORANÇILI (GETİR KURUCU ORTAĞI)

1971 Ankara doğumlu olan Serkan Borançılı, 1995‘te İTÜ Mimarlık fakültesinden mezun oldu. 2001 yılından 2011 Mayıs ayına kadar, Kurucu Ortağı olduğu GittiGidiyor A.Ş.nin yönetiminde yer aldı. Türkiye’de birçok ilklere imza atan ve kişiler arası ticaretin öncüsü olan GittiGidiyor, 2011 yılında eBay tarafından satın alındı ve bu satın alma, o tarihe kadar Türkiye internet ekosisteminde gerçekleşmiş en büyük satın alma oldu. Bunun yanı sıra Borançılı, 2005 yılında kurulan İstanbul.net (Ankara.net, İzmir.net) arkadaşlık projesinin, profesyonel video içerik sitesi UzmanTV, fiyat karşılaştırma sitesi Cimri ve ödeme sistemi olan iPara’nın kurucuları arasındadır. BiTaksi, ModaCruz, Insider, Denebunu projelerinin de melek yatırımcısıdır. Serkan Borançılı, günümüzde Kurucu Ortağı olduğu Getir Perakende Lojistik A.Ş. yönetiminde görev almaktadır.

TUNCAY TÜTENK (GETİR KURUCUĞU ORTAĞI)

1997’de ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde MBA yaptı. Procter & Gamble’da 4 yıl süreyle bebek bakım, hijyen ve güzellik bakım kategorilerinin Marka Müdür Yardımcılığı pozisyonunda görev alan Tütek, 2004’te Ankara ve New Jersey’de faaliyet gösterecek T-Kalıp San. Ve Tic. A.S. şirketini kurdu. 2005 yılında PepsiCo bünyesine katılan Tütek, 8 yıl boyunca Pazarlama alanında çalıştı. 2014’te Zumot Group’ta Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü pozisyonunu sürdüğü sırada teknoloji alanında bir girişim gerçekleştirmek için adımlarını attı. Tuncay Tütek, günümüzde Kurucu Otağı olduğu Getir Perakende Lojistik A.Ş. yönetiminde görev almaktadır.

NAZIM SALUR’UN ÇOCUĞU VAR MI? MERT SALUR KAÇ YAŞINDA?

Mert Salur, Nazım Salur’un oğludur.

1991 doğumludur.

Northwestern Üniversitesi’nde Siyasi Bilimler ve Ekonomi bölümlerinden mezun Mert, üniversite tatilleri sırasında BiTaksi’de çalıştı ve girişimin kuruluş aşamasında bulundu. Getir’in kurucusu olan babasından ilk proje fikrini duyunca öyle bir heyecanlandı ki okulu erken bitirerek İstanbul’a döndü ve Getir’in kurucu ortaklarından oldu.

Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?

YABANCI YATIRIMCI ALDI

Türkiye’deki benzer birçok girişimde olduğu gibi Getir de kurulduktan sonra yatırımcı ihtiyacı ortaya çıktı. Bu konuda şansları yaver gitti ve bekledikleri yatırımcıyı kısa sürede buldular. Bu onu sektörde tutunmasını sağladı.

Getir market siparişi sisteminin yanında yemek siparişini de kısa sürede teslim etmek amacıyla Getir Yemek sistemini belirli bölgelerde hizmete aldı. Michael Moritz öncülüğündeki yabancı yatırımcılar uygulamaya 38 milyon dolar yatırım yapmıştır.

Türkiye’de online sipariş konusunda henüz büyük bir açık bulunuyor. Özellikle de büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu, hayatın hızlı bir şekilde işleyişi hızlı ve pratik sipariş uygulamalarını ihtiyaç haline getiriyor.

GETİR YATIRIM ALMAYA DEVAM EDİYOR!

Getir 2021 yılının ilk ayında devasa bir yatırım alarak yurt dışından yatırım alan yerli girişimlerden biri olma yolunda ilerlemeye başladı.

Getir, yurtdışı büyüme için gerçekleştirdiği ikinci fonlama turunda 128 milyon dolar yatırım alarak toplam değerini 850 milyon dolara yükseltti.

Eğer üçüncü bir tur olursa bu rakamın 1 milyar doları geçmesi bekleniyor. Getir’in fonlama sağladığı kurumlar arasında Michael Moritz’in Crankstart Investments ve Brazilian Base Partners’ının yanı sıra, Tiger Global, Goodwater Capital, Revo, Fiba ve Esas yer aldı

Getir Kurucusu Nazım Salur: “300 milyon dolar yatırım aldık, paralar hesapta. Getirin değerlemesi 2,6 milyar dolara ulaştı” dedi.

Getir kimin, nasıl kuruldu? Getir’in sahibi Nazım Salur kaç yaşında, eğitimi ne?

GETİR İNGİLTERE’DE DE HİZMET VERİYOR

Getir, ay başında Londra’ya açılmasıyla Türkiye girişimcilik ekosisteminde ender rastlanan gelişmelerden birine imza attı.

BBC Türkçe’ye konuşan Getir’in kurucusu Nazım Salur, dünyaya ihraç edebilecekleri bir teknoloji modeli geliştirdiklerini vurguluyor.

Getir’i dünyanın başka şehirlerine de açmayı hedefleyen Salur, “Gittiğiniz yer Londra ya da başka yer olsun, orada biz bu işi nasıl yapacağız diye bir şey yok. Buradaki prensipleri oraya uyarlıyorsunuz. Teknolojimizin yüzde 80’inden fazlası her yerde kullanılabilir, az kısmını yerelleştirmek gerekiyor” dedi.

İngiltere’den sonra Avrupa’da iki ülke dahaİlk olarak Londra’ya açılmalarının sebebini, “Londra bir dünya şehri, kalabalık, dijitalleşmenin yüksek olduğu bir yer” sözleriyle açıklayan Salur, bu yıl dünyanın başka şehirlerine de açılacaklarını belirtti.

Şirketin hedefinde önce İngiltere’nin diğer şehirleri ile iki Avrupa ülkesi daha var.

Getir, kendisini sadece hizmet sunan bir şirket olarak değil, ürün teslimatını yaklaşık olarak 10 dakikada gerçekleştiren bir teknoloji şirketi olarak konumlandırıyor.

Doğru konumda ve doğru sayıda yerde, doğru lojistiği kullanan bir teknoloji ile bunun mümkün olduğunu vurgulayan Salur, bu sayede dünyaya ihraç edebilecekleri bir iş modeli kurduklarını belirtiyor:”10 dakikayı hedefleyerek diğer her şeyi ona göre kurmalısınız. Şu kadar noktada deponuz olmalı, şu kadar insan çalışmalı, bu kadar araç, motosiklet olmalı. O dükkanlara şu kadar sıklıkta mal gelmesi lazım. O neyse, biz onu 5 yılda çok iyi bir şekilde oluşturduk. Çok iyi çalışan, dünyaya ihraç edebileceğimiz bir model yaptık.”1 milyar dolar değerlemeye ulaşması bekleniyor.

Türkiye’nin girişim ekosistemini inceleyen Startups Watch araştırma şirketi verilerine göre 2020’de 165 girişim 139 milyon dolar yatırım aldı.

Getir, bir yazılım şirketi olan Insider ve bir meditasyon uygulaması olan Meditopia, 2020’nin en çok yatırım yapılan girişimleri oldu.

Startups Watch’ın raporuna göre bu üç girişimin de ortak özelliği yerel pazarla kalmayıp dünyaya açılmaları.

ABD’li Zynga tarafından 1,8 milyar dolara satın alınan Peak oyun şirketi ise geçen yıl Türkiye’nin ilk “unicorn” girişimi oldu.1 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimlere “unicorn” deniyor.

Getir’in de bu yıl 1 milyar dolar değerlemeye ulaşması bekleniyor. Şirketin kurucusu Nazım Salur da aynı görüşte

‘Girişimci, şikayetten iş fikri yaratır

‘Türkiye girişimcilik ekosisteminde büyüyen şirketlerin daha çok yabancı şirketler tarafından satın alındığı görülüyor.

Türkiye’de kurulduktan sonra yurt dışına açılan az sayıda şirket var; Co açıdan da dikkat çeken bir şirket.

Startups Watch kurucusu Serkan Ünsal, Türkiye ekosisteminin gelişmesi için büyük düşünen ve küresele açılan şirketler olması gerektiğini vurgulayarak,

“Bir sonraki Nazım Salur kim olacak? Önemli olan bu” yorumunda bulunuyor”

Girişimci herkesin şikayet ettiği bir durumdan iş fikri çıkaran kişidir” diyen Nazım Salur ise ilk olarak 2013 yılında taksi arayan yolcularla, yolcu arayan taksileri bir araya getiren akıllı telefon uygulaması BiTaksi’yi kurdu.

2015 yılında da Getir’i kuran Salur, ilk başta küçük depo ve araçlarda bulunan 300 ürünle yola çıktıklarını, yıllar içinde 1500 ürüne ve çok sayıda şehre yayıldıklarını belirtiyor.’Motokuryelerin kurallara uymasını elektronik olarak takip ediyoruz

‘Türkiye’de sipariş teslimat şirketlerinin en çok eleştirildiği konuların başında motokuryelerin çalışma koşulları ve trafikteki davranışları geliyor.

Motokuryelerin siparişlerini vaktinde ya da hızlı teslim etmek için trafik kurallarına uymadığı, aynı zamanda kendilerini de tehlikeye attıkları eleştirisi getiriliyor.

İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Murat Tomris, pandemi döneminde Türkiye’de 160 motokuryenin geçirdiği kaza yüzünden hayatını kaybettiğini açıklamıştı.Nazım Salur ise motokuryelerin trafik kurallarına uyması ve güvenliklerinin sağlanması için çok sayıda önlem aldıklarını açıkladı:

“Bizde kurye istediği yoldan gidemez, navigasyonla hangi yoldan gideceğini söylüyoruz. Elektronik yöntemlerle kuryenin hızını ölçüyoruz. Nerede fren yaptığını, hangi sertlikte fren yaptığını ya da hangi eğimli viraja bile girdiğini biliyoruz. Dolayısıyla kurye yanlış işler yaptığında önce iki kere uyarı alıyor, devam ederse yolları ayırıyoruz maalesef.

“Özel sağlık sigortası yapılan motokuryelerin kask ve montlarının güvenli malzemeden seçildiğini, otoyollara ve hızlı trafiğin olduğu yerlerden gitmelerine izin verilmediğini, devrilme riski taşıdığı için motosikletlerde damacana taşınmadığını da ekledi.

‘Kazandığım parayı topluma geri vermek isterim

‘Salur, Getir’in Londra’daki başarı kriterini, “İnsanların hızlı bir market ürünü ihtiyacı varsa ilk aklına gelen uygulama olmak isterim. Türkiye’de öyleyiz; gittiğimiz diğer ülkelerde de öyle olmayı isteriz” diyerek özetliyor.

Şirket ileride yurt dışındaki bir borsada halka açılmayı planlıyor ancak henüz değil.

Öncelikli amacını Getir’in başka ülkelerde de başarıyı yakalaması olarak açıklayan Salur, “10 yıl sonraki hedefim toplumsal katkısı olan ve kâr amacı gütmeyen bir girişim kurmak, milyonlarca insana fayda sağlayacak bir şey yapmak isterim.

Getir’den kazandığımız paranın önemli bir kısmını topluma geri vermek lazım” diyor.

Salur, Londra’da şu an 5 depo ile en merkezi olan 1. bölgenin tamamında ve 2. bölgenin de yüzde 80’ini kapsayan bir alanda hizmet verildiğini belirterek, gelecek aylarda toplam depo sayısını 20’nin üzerine çıkararak 3. ve 4. bölgelere de hizmet vermeyi planladıklarını anlatıyor.

Nazım Salur’un Londra yorumları şöyle:

1.500’den fazla market ürününü dakikalar içinde Londra’daki kullanıcılarımıza ulaştırıyoruz.

İnsanların yolda çok vakit geçirdiği, yoğun trafiğe sahip şehirler Getir’in iş modeline çok uygun. Londra da bu şehirlerden bir tanesi.

Getir Londra’da şu anda 100’ü aşkın çalışanıyla hizmet veriyor. Bu sayı hızlıca bini geçecek.

Londra’da kendimize ait depolarda, yine bize ait stokları yöneterek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ürün bazında ise uluslararası markaların yanı sıra İngiltere’nin yerel markaları ile de çalışıyoruz.

Şu anda Londra’da 5 depomuzdan 1. ve. 2. bölgedeki kullanıcılarımıza ulaşıyoruz. Gelecek aylarda depo sayımızı 20’nin üzerine çıkararak 3. ve 4. Bölgelere de hizmet vermeyi planlıyoruz.

Yılın ilk yarısında Avrupa’da 3 ülkede olacağız

İngiltere, e-ticarette penetrasyonun en yüksek olduğu ülkelerden biri. Türkiye’de milyonlarca aktif kullanıcımız var. İngiltere’de de en kısa zamanda milyonlarca kullanıcıyı Getir ile tanıştırma hedefindeyiz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.