adplus-dvertising

GES ne demek? Gelire Endeksli Senetler (GES) nedir? GES ne zaman çıkacak?

Türkiye Ekonomik Modeli çerçevesinde yeni adıımlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Merak edilen konulardan birisi GES oldu. Peki, GES nedir, açılımı ne? Gelire Endeksli Senetler nedir, ne zaman çıkacak? GES ne zaman çıkacak? GES ne anlama geliyor? İşte detaylar…
Takip et
GES ne demek? Gelire Endeksli Senetler (GES) nedir? GES ne zaman çıkacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu akşamdan itibaren ekonomide yeni adımlar atılacağını duyurmasının ardından beklenen açıklama geldi. Bakanlık, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceğini, talep toplama işleminin 15 Haziran’dan itibaren yapılacağını belirtti. GES nedir, açılımı ne? Gelire Endeksli Senetler nedir, ne zaman çıkacak? GES ne zaman çıkacak? GES ne anlama geliyor?

GES ne demek? Gelire Endeksli Senetler (GES) nedir? GES ne zaman çıkacak?

GES AÇILIMI NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan kararların ardından GES gündeme geldi. GES’in açılımı ise Gelire Endeksli Senetler demektir.

GES NEDİR?

Gelire Endeksli Senetler ile getirisi devlet gelirleriyle ilişkilendirilen bir yatırım aracı yaratılmış olmaktadır. Söz konusu senetlere uygulanacak asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olmaktadır. Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat paylarının toplamı esas alınmaktadır. Gerçekleşen gelir tahsilatının bütçede açıklanan azami tutarların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara söz konusu azami tutar karşılıkları esas alınarak ödeme yapılır.

Borsa İstanbul’da yer alan bilgilere göre:

Yurtiçi tasarrufların artırılması, Devlet İç BorçlanmaSenetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazinetarafından 28 Ocak 2009 tarihindeilk Gelire Endeksli Senet (GES) ihracı gerçekleştirilmiştir.GES ihraçlarında getiriler, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenmiştir. Gelire Endeksli Senetler ile getirisi Devlet gelirleriyle ilişkilendirilen bir yatırım aracı yaratılmış olmaktadır. Söz konusu senetlere uygulanacak asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olmaktadır.

GES ne demek? Gelire Endeksli Senetler (GES) nedir? GES ne zaman çıkacak?

Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat paylarının toplamı esas alınmaktadır. Gerçekleşen gelir tahsilatının Bütçe’de açıklanan azami tutarların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara söz konusu azami tutar karşılıkları esas alınarak ödeme yapılır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLAMASI

Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

GES ne demek? Gelire Endeksli Senetler (GES) nedir? GES ne zaman çıkacak?

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’ler, ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecektir.Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.