Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle HDP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 55 oldu

Son dakika! Hakkında “Terör propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığının düşürülmesi hakkındaki karar TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Böylece, Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığı düşürüldü. HDP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 55’e düştü.
Takip et
Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle HDP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 55 oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı.

MECLİS’TEKİ YENİ SANDALYE DAĞILIMI

Hakkında kesinleşmiş hükmün Meclis’te okunmasıyla Gergerlioğlu’nun vekilliği düştü. HDP’nin Meclis’teki milletvekili sayısı 55’e indi. AK Parti’nin Meclis’teki vekil sayısı 289, CHP’nin 136, MHP’nin 48, İYİ Parti’nin ise 36.

GERGERLİOĞLU PROSTESTOSU

Meclis’te karar öncesi bir de eylem yaşandı. 22. dönem AK Parti Milletvekili Abdurrahim Aksoy aslında oturması yasak olan basın locasında otururken bir anda Genel Kurul’da ayağa kalkarak Gergerlioğlu kararını protesto etti. DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olan Aksoy, Meclis polisi tarafından salondan apar topar çıkarıldı.

GERGERLİOĞLU: MECLİS’İ TERK ETMEYECEĞİM

Karar öncesi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Gergerlioğlu; milletin iradesinin yok sayıldığını belirtirken, buna izin vermeyeceğini söylemişti.

Sadece bir haberi paylaştığını ve bu nedenle kendisine 2,5 yıl hapis cezası verildiğini aktaran Gergerlioğlu, haberi yapan yayın kuruluşuna ya da aynı haberi Twitter’dan paylaşan diğer kişilerin ceza almadığını belirterek kararın siyasi olduğunu savunmuştu.

Gergerlioğlu açıklamasında “Nereye varır bilmiyorum ama ben Anayasa Mahkemesi kararı verilene kadar, kendi irademle Meclisi terk etmeyeceğim!” ifadelerini kullanmıştı.

HDP’Lİ KENANOĞLU: SUÇ İŞLİYORSUNUZ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, tezkere okunmadan önce yaptığı açıklamada, “Ömer Faruk Gergerlioğlu, halkın iradesidir. Hakikati savunduğu için cezalandırılmakta ve milletvekilliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Daha Anayasa Mahkemesi dahi kararını vermeden bu telaşınız nedir? Suç işliyorsunuz. Biz vekilimizin yanındayız.” dedi.

ABDURRAHİM AKSOY: YAŞASIN ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ

Bu arada TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekillerinin konuşmaları sırasında, basın locasında oturan AK Parti 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy, ayağa kalkarak “Yaşasın özgürlükçü demokrasi. Yaşasın demokratik Türkiye. Kahrolsun otokrasi.” sloganları attı. Aksoy, AK Parti üyesi olmadığını, DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi. Daha sonra basın locasına gelen TBMM Koruma Daire Başkanı Ahmet Birtan Erol, Aksoy’u, “Genel Kurul kuralları gereği burada durmanız mümkün değil.” diye uyararak kendisini Genel Kurul Salonu dışına davet etti.

GERGERLİOĞLU: MİLLETİMİZİN İRADESİNE SIĞINIYORUM

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti.

HDP’li Gergerlioğlu, “Anayasa dışı bir karardır. Meclis Genel Kurulunu terk etmiyorum. Hiçbir yere gitmiyorum. Milletimizin iradesine sığınıyorum.” ifadelerini kullandı.

ARA TANSİYONU DÜŞÜRMEDİ, BİRLEŞİME SON VERİLDİ

Verilen arada Meclis’te yaşanan protestolar nedeniyle Meclis Başkanvekili Celal Adan, grup başkanvekilleriyle tansiyonun düşürülmesi için görüştü. Tekrar bir araya gelen Meclis’te kürsüye çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın konuşmasına yönelik protestolar nedeniyle Meclis Başkanvekili Adan birleşime son verdi.

OTURMA EYLEMİ BAŞLATTILAR

Milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu’nun, genel kurul salonunu terk etmeyeceğini açıklamasının ardından HDP’li vekiller, oturumun sona erdiği salonda kürsü arkasında oturma eylemi başlattılar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.