George Floyd cinayetini ortaya çıkaran görüntüler ABD’de ödül aldı!

ABD’nin Minnesota bölgesinde geçtiğimiz sene işlenen polis cinayetinin görüntülerini cep telefonu ile çeken Darnella Fraizer, Pulitzer ödülüne layık görüldü.
Takip et
George Floyd cinayetini ortaya çıkaran görüntüler ABD’de ödül aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pulitzer Ödül Kurulu, siyahi Floyd’un Minneapolis şehrinde geçen sene gözaltı işlemleri sırasında öldürülmesine ilişkin cep telefonuyla kaydettiği görüntüler ABD ve dünya çapında yankı uyandıran Fraizer’ın özel ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Açıklamada, polis memuru Derek Chauvin’in gözaltına aldığı George Floyd’un boynuna diziyle bastırarak ölümüne sebep olduğu anları kaydeden Fraizer’ın o esnada 17 yaşında olduğuna ve adalet arayışında vatandaş basın mensuplarının oynadığı rolün hayati önemine vurgu yapıldı.George Floyd cinayetini ortaya çıkaran görüntüler ABD’de ödül aldı!

Tesadüfen oradan geçtiği esnada gördüğü hadiseyi kaydeden Fraizer’ın videosu, polis memuru Chauvin’in olayla alakalı verdiği raporun gerçek olmadığını açığa çıkarmış, genç kız, Floyd’un ölümüyle alakalı duruşmaya da tanık olarak ifade vermeye çağrılmıştı.

Pulitzer ödülleri, gazete yayıncısı Joseph Pulitzer tarafından başlatılan ve 1917 senesinden bu yana verilen, Amerika’nın en prestijli gazetecilik ödülleri olarak biliniyor.

George Floyd’un ölümü

Minneapolis şehrinde 46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd, 25 Mayıs 2020’de dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındığı esnada 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin’in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması sebebiyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diyerek yalvarmış ve bir müddet sonra yaşamını yitirmişti.​​​​​​​

Chauvin, Minnesota eyaleti tarafından 4 hafta süren yargılama neticesinde 21 Nisan’da jüri tarafından kendisine yöneltilen 2. ve 3. dereceden cinayet ile 2. dereceden adam öldürme suçlamalarının tümünden suçlu bulunmuştu.

Eski polis Chauvin’in davasına bakan yargıç Peter Cahill, 12 Mayıs’ta Floyd’un ölümünde “ağırlaştırılmış faktörler” bulunduğuna hükmetmişti.

Hukuk uzmanları, Cahill’in bu kararının 25 Haziran’da hapis cezası süresi belli olacak olan Chauvin’e mevcut suçlamalar kapsamında en yüksek cezanın verilebileceği manasına geldiği değerlendirmesinde bulundu.

Floyd cinayetine karışan öbür 3 eski polis memurunun cinayet ve adam öldürme eylemine yardım ve yataklık suçlamalarından yargılanmasına ise ağustos ayında başlanması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.