Genelevlerin adresi Zürafa Sokak kültür merkezi oluyor!

Salgın döneminde kapatılan genelevlerin bulunduğu Zürafa, Alageyik ve Kadem sokak için yeni bir kültür projesi başlatılıyor. Buna göre bu sokaklarda kafe, kitapevi gibi sosyal faaliyetlerin yürütülebileceği mekanlar açılacak.
Takip et
Genelevlerin adresi Zürafa Sokak kültür merkezi oluyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Zürafa, Alageyik ve Kadem sokaklardaki genelevler iki sene önce kapatılınca evsizlerin mekânı oldu. Kapıları, camları kırılan binalar kullanılamaz hale geldi. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın girişimiyle üç sokakta dönüşüm için çalışmalar başladı. Sokaktaki 37 mülkün sahibi olan Matild Manukyan’ın varisleri ile 5 mülkün sahipleriyle iletişime geçildi. Manukyan’ın miraşçıları Dora Çilingir, İlda Çilingir ve Edvin Çilingir binaların Beyoğlu’nun kültürel ve sosyal dokusuna uygun olarak düzenlenmesine izin verdiklerini, binaların tamirat ve tadilat masraflarını karşılayacaklarını belirtti.

100 SENEDIR FAALİYETTEYDİ

Lüzumlu izinlerin alınmasının sonrasında Beyoğlu Belediyesi görevlileri bölgede ortalama 100 senedir açık olan genelevlerin bulunduğu üç sokaktaki 42 mülkün tarihi değerlerini ve dönüşüm süreçlerini inceleme altına aldı. Yapılan incelemelerde sokakta bir sinagog ve bir kilisenin de bulunduğu tespit edildi. Proje kapsamında sokaktaki çöpler temizlenecek, yıkık evler onarılacak, tadilat planları çıkarılacak. Daha sonra ise binalarda kültür ve sanat alanında çalışmalar yapılacak alanlar oluşturulacak. Binalardaki bölümler kafe, kitap evleri ve sanat merkezlerine dönüştürülecek.

MANUKYAN’IN AİLESİNE TEŞEKKÜR

Projenin ortalama 2 sene sürmesi planlanıyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Zürafa Sokak’ta düzenlediği toplantıda şunları belirtti: “İki senedir pandemi sebebiyle kapalı olan genelevlerin bulunduğu Zürafa Sokak’taki evleri bugün itibarı ile kültür sanat merkezi haline getireceğimiz haberini paylaşıyorum. Beyoğlu Kültür ve Sanat Yolu projemizi kuvvetlendirme düşüncesindeyiz. Belediye olarak sokağa yeni bir fonksiyon kazandıracağız. Buradan Manukyan’ın varislerine teşekkür ediyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.