Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
28°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Genel Sivil Havacılık Kanunu Meclis'den Onay Aldı

Sivil Havacılık Kanunu Meclis'den Onay Aldı

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, 'Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni inceledi. Teklifin 30 maddesinden biri geri çekildi, geriye kalanlar komisyon tarafından onaylandı.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Sivil Havacılık Kanunu Meclis'den Onay Aldı

Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Kanun Teklifi Üzerine Toplandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, 'Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu başkanlığında toplandı. Kanun teklifine ilişkin ilk sözü, teklifin ilk imza sahibi olan AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir'e verildi.

Kılavuzluk ve Römorkörlük Hizmetlerine İlişkin Düzenlemeler

Eldemir, kanun teklifinin ulaştırma, denizcilik, haberleşme, uzay ve bilgi teknoloji alanlarında dengeli, erişilebilir, ekonomik ve güvenli hizmet anlayışıyla toplumun yaşam kalitesinin yükseltileceğini belirterek, liman, iskele ve kıyı yapılarında gemilere verilen hizmetlere yönelik taban ve tavan ücretlerinin belirlenmesine ilişkin düzenleme getirildiğini söyledi.

imanlara Gelen Gemilerden 'Sera Gazı Emisyonu' Bedeli Alınacak

Eldemir, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenen kılavuzluk ve römorkörlük hizmetlerinden elde edilen pay oranına ilişkin hususların Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine atıfta bulunarak, limanlara gelen veya limanlardan ayrılan ticari gemilerin doğrulanmış sera gazı emisyonları için karbon fiyatlandırma araçlarıyla hesaplanan tutarların yeşil denizcilik için araştırma, geliştirme, dönüşüm ve yeni yapım faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine özel ödenek olarak öngörülmesi gerektiğini belirtti.

Havalimanlarına Yönelik Düzenlemeler

Eldemir, kanun teklifinde havalimanlarına yönelik düzenlemelerin de yapıldığını belirterek, yolcuların zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak sağlık, otel, motel, lokanta, dini tesis, alışveriş üniteleri gibi tesislere izin verilmesi düzenlemesinin yer aldığını ifade etti.

Fosil Yakıt Kullanmayan Gemilerden Harç Alınmayacak

Eldemir, Türk Uluslararası Gemi Sicilinde, gemilerin ilk kayıt ve yıllık harçlarına ilişkin yeni düzenlemelerin yapıldığını vurgulayarak, Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı olan deniz araçlarının ana sevk sistemlerinin fosil yakıt olmayan bir enerji kaynağı kullanmaları durumunda harç alınmayacağını belirtti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yakıt fiyatlarında indirim geliyor

Yakıt fiyatlarında indirim geliyor

Sponsorlu bağlantılar