Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
HAFİF YAĞMUR
17°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Genel Şehirlere dijital ikiz

Şehirlere dijital ikiz

İTÜ Akıllı Şehirler İnovasyon Merkezi’nde, 81 şehrin dijital ikizi kurulacak. Böylelikle şehirleri ve yaşamı etkileyen ulaşım, doğal afet, çevre kirliliği veya iklim sorunları önceden saptanacak ve çözüme kavuşturulacak.
yazar
Haktan Aydın
Türk gazeteci ve televizyoncu
Şehirlere dijital ikiz

İstanbul Teknik Üniversitesi geçtiğimiz günlerde uluslararası yükseköğretim sıralama kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2024 Alan Bazlı Üniversite Sıralaması’nda ‘mühendislik ve teknoloji’ alanında dünyada 95’inci sıraya yerleşti.

Böylece listeye bu alanda Türkiye’den ilk 100’e giren ilk üniversite oldu. İlk üç sırasında Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford ve Oxford Üniversitelerinin bulunduğu sıralamada ilk 100’e girerek  Türkiye’de bir ilke imza atan İTÜ, ‘Akıllı Şehirler İnovasyon Merkezi’ ile şehirlerin dijital ikizlerini çıkarmaya hazırlanıyor.

Gerçek dünya nesnelerinin, süreçlerinin veya sistemlerinin sanal bir simülasyonunu temsil edecek dijital ikizlerle ilgili çalışmaları ve QS başarısının gelmesine katkı sağlayan diğer projeleri İTÜ Rektörü Prof.

Dr. İsmail Koyuncu ile konuştuk.

AFET SENARYOLARI ÇALIŞILACAKProf.

Dr.

Koyuncu teknoloji odaklı projelerini şöyle anlattı: “Şehirlerimizin dijital ikizini çıkarmak üzere kurmaya başladığımız ‘Akıllı Şehirler İnovasyon Merkezi’ için Sampaş Holding ile bir işbirliği yaptık.

Burada önce İTÜ Ayazağa Kampusü’nün dijital ikizini çıkardık.

Peki bu çalışma ne işimize yarayacak? Örneğin şehirlerde farklı şiddetlerde yağan yağmurun nerede biriktiğine dijital ikizler üzerinden bakacağız.

Bu sayede sel ve taşkınlara yönelik olarak alınması gereken önlemler önceden belirlenebilecek. Şu an kampusün dijital ikizinde birçok farklı doğa olayına ait senaryoları çalışıyoruz. İlerleyen süreçte tüm il ve ilçelere yönelik dijital ikizler çıkarılacak.

Yangın, deprem, sel ve hatta ulaşım özelinde birçok senaryonun üzerinde çalışılabilecek.

Prof.

Dr. İsmail KoyuncuYERLİ YAZILIMLARI GELİŞTİRİLECEKBu çalışmayı eğitim öğretim kalitesini artırma noktasında da kullanmayı planlıyoruz.

Mesela kampüsün dijital ikizi, sınıflardaki sıcaklık değerlerine bağlı olarak  yaz ve kış mevsimlerinde öğrencilerin okula devamlılıkları noktasında önden bilgiler verebilecek.

Burada sınırsız simülasyonlar yapılabilir.

Ayrıca öğrencilerin ders notlarının düşük gelmesi halinde bunu etkileyen faktörleri de görebilme şansımız olacak.

Diğer yandan sadece fiziksel süreçler değil sosyolojik ve psikolojik süreçlerin de öğrencilerin başarısı ve devamı üzerinde ne kadar etkili olduğuna dair sonuçları bu sayede online olarak görüntüleyebileceğiz.

Böylece öğrenci başarısını daha da artırmayı planlıyoruz.

Bu teknoloji çok hızlı gelişiyor.

Birkaç yıl içinde tüm şehirlerin bu teknolojiyi kullanmasını öngörüyoruz.

Burada önem verdiğimiz asıl konu dijital ikizlerin yerli yazılımlarının geliştirilmesi.”HEDEFİMİZ İLK 10’A GİRMEK- Prof.

Dr. İsmail Koyuncu, üniversitenin elde ettiği QS başarısıyla ilgili de şunları söyledi: “QS, saygın uluslararası derecelendirme kurumlarından biri. İTÜ olarak 2024 yılında mühendislik ve teknoloji alanında ilk 100’e girdik ve 95’inci sırada yer aldık.

Bu beş ana alandan ilk 100’e giren ilk ve tek üniversite olduk.

Böyle bir başarı elde etmek bizim için gurur verici oldu.

Hedefimiz tabii ki çok daha yüksek. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk 50’ye, sonrasında da ilk 20’ye ve ilk 10’a girmeyi hedefliyoruz.”

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *

Sponsorlu bağlantılar