Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
HAFİF YAĞMUR
17°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Genel Kamuda yeni tasarruf önlemleri duyuruldu: 'Harcamaları kontrol altına alıyoruz'

Kamuda yeni tasarruf önlemleri duyuruldu: 'Harcamaları kontrol altına alıyoruz'

Kamuda tasarruf paketi detayları netleşiyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni tedbirleri açıklıyor. 3 yıl boyunca kamuda araç ve bina alımları durdurulacak, yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirilecek ve toplu taşıma yerlerinde personel servisi sona erecek. Mobilya ve demirbaş alımları 3 yıl boyunca yapılmayacak. Yatırım ödeneklerinde ve mal-hizmet alımlarında kesinti yapılacak.
yazar
Güven KOCAAVCI
Haber Bey'i
Kamuda yeni tasarruf önlemleri duyuruldu: 'Harcamaları kontrol altına alıyoruz'

**Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi Açıklandı** Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" duyuruldu. Bu paketin temel nedenleri arasında deprem sonrası toparlanma süreci ve küresel enflasyonla mücadele ön plana çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, hükümetin tasarruf kültürünü yaygınlaştırma amacında olduğunu belirterek, kamuda verimliliği esas aldıklarını ve yeni teknolojilerle daha etkin sonuçlar hedeflediklerini vurguladı. Ayrıca, pandemi ve deprem sonrası bütçe açığını azaltma hedeflerine de değinen Yılmaz, tasarruf ve verimlilik adımlarının bu doğrultuda atıldığını ifade etti.

Bakan Şimşek'in Değerlendirmeleri

Bakan Şimşek, program önceliklerinin fiyat istikrarı, mali disiplin, sürdürülebilir cari açık ve yapısal dönüşüm olduğunu açıkladı. Enflasyonun düşük seviyelere çekilmesinin refah için önemli olduğunu belirten Şimşek, mali disiplinin hükümetin önemli özelliklerinden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca, gelecek dönemde yapılacak reformlara dikkat çekerek, bütçe harcamalarında disiplinden ve kamu yatırımlarında verimlilikten ödün verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Kamuda Taşıt ve Taşımacılık Alanındaki Tedbirler

Tasarruf paketinin bir diğer ayağını kamu taşıt ve taşımacılık alanındaki önlemler oluşturuyor. Kamuda yeni araç satın alma ve kiralamayı 3 yıl süreyle durdurma kararı alınırken, mevcut taşıt kiralama sözleşmelerinin izne tabi olacağı açıklandı. Yabancı menşeli araç kullanımı sonlandırılacak ve kamu personelinin servis hizmetinin kaldırılması hedefleniyor.

Kamuda İstihdam ve Mali Yetkilendirme

Kamuda 3 yıl boyunca yeni personel alımının durdurulacağı belirtilirken, emeklilerin yerine atanacak personel sayısının bütçe kanunuyla belirleneceği duyuruldu. Ayrıca kamu çalışanlarının aldığı yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirileceği ve mali disiplinin sağlanması için çeşitli adımlar atılacağı ifade edildi. Meclis'in takdirine sunulacak yasal düzenlemelerle daha etkin bir idari yapılanmaya gidileceği belirtildi. Bu kapsamda, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ile önemli adımlar atan Türkiye, ekonomik istikrar ve sürdürülebilirlik yolunda kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Kamu harcamalarında disiplinden ödün vermeden, verimliliği artırmayı ve tasarruf kültürünü benimsemeyi hedefleyen bu paket, ülkenin gelecek mali dengesine olumlu katkılar sağlayacak.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Müge Anlı Şaban Ataş bulundu mu? Oğlundan flaş çıkış: “Babama ne yaptınız?”

Müge Anlı Şaban Ataş bulundu mu? Oğlundan flaş çıkış: “Babama ne yaptınız?”

Sponsorlu bağlantılar