adplus-dvertising

Gençlerbirliği’nin şirketleşmesi mahkeme kararıyla durduruldu

Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün gerçekleştirdiği Genel Kurul’da alınan şirketleşme kararı, Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesince durduruldu.
Takip et
Gençlerbirliği’nin şirketleşmesi mahkeme kararıyla durduruldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün 05.06.2022 tarihli Genel Kurulu’nda almış olduğu şirketleşme kararı, bazı delegelerin bu karara itiraz etmesi neticesi mahkemeye taşındı. Mahkeme bu itirazı kabul etti ve kulübün şirketleşme kararı durduruldu.

Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kulübün şirketleşmesini durdurduğuna dair verdiği kararda, “Dava dosyası ve davacı vekilinin dava dilekçesi beraber değerlendirildiğinde, Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün 05.06.2022 tarihli Genel Kurul gündeminin ek gündem maddesiyle eklenen 13. sırasında görüşülen maddeye ilişkin Genel Kurul kararının ihtiyati tedbiren durdurulmasına karar verilmiştir” dendi.

“Ankara halkına ait mirasın böyle satılamayacağı ismine olumlu bir karar”

Bir spor kulübü hakkında oldu bittiye getirilerek şirketleşme kararı alamaması ismine oldukça iyi bir karar olduğunu belirten Avukat Kemal Ulusoy, “Gençlerbirliği’nin Genel Kurulunda delegelerin aldatıldığını ve 2 bin 816 delegenin olduğu bir kulüpte 350 kişiyle şirketleşme kararı alamayacaklarını belirttik. Ne yazık ki hem sözümüzü kesmeye hem de bu münakaşayı yaptırmamaya çalışan bir irade ile karşılaştık. Bize devamlı ‘Dava açın o zaman’ biçiminde ifadeler kullandılar. Davamızı açtık ve mahkeme önerge ile ek gündem olarak eklenen Gençlerbirliği’nin şirketleşmesine ilişkin maddenin kabulü konulu gündeme dair ihtiyati önlem kararı verdi. Bu esasında yönetimin, kamuya faydalı dernek statüsünde olan bir spor kulübü hakkında oldu bittiye getirilerek şirketleşme kararı alamaması ismine oldukça iyi bir karar.

Kongre delegelerinin tam sayısının 3/4’ünün katıldığı bir kongrede salt çoğunluk olmadan bu kararın alınamaması ismine oldukça mühim bir karar. Gençlerbirliği Spor Kulübü, taraftarlarının ve Ankara halkının ortak mirasıdır. Bu mirasın böyle satılamayacağını ortaya koyması ismine olumlu. Önümüzdeki süreçte ya usulünce yeni bir genel kurul yapılarak bu kararın alınması ya da şirketleşme olmadan sezona gidilmesi gerekiyor. Sayın Niyazi Akdaş, şirketleşme kararı çıkmazsa başkan adayı olmayacağını belirtti genel kuruldan önce. Bu biçimde şu anda şirketleşme askıda kalmış bulunuyor. Sayın Başkanın ne biçimde davranacağını bilemiyoruz fakat Gençlerbirliği’nin sahipsiz olmadığını göstermesi açısından bu mücadeleyi önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.