adplus-dvertising

Gençler Erdoğan’a Kanal İstanbul ve İstanbul Sözleşmesi’ni sordu!

Gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine sorulan soruları yanıtladı. Toplantının en çok dikkat çeken soruları ise Kanal İstanbul ve İstanbul Sözleşmesi ile alakalı olanlar oldu.
Takip et
Gençler Erdoğan’a Kanal İstanbul ve İstanbul Sözleşmesi’ni sordu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle bir araya geldi, onların sorularını cevapladı.

Buluşmaya dair Twitter’dan videolu paylaşım yapan Erdoğan, ”Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde genç kardeşlerimle bir araya gelerek keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Onlar sordu, ben cevapladım. Bu güzel buluşmaya dair paylaşımlarımızı bütün sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL SORUSUNA CEVAP

Erdoğan’ın gençlerle buluşmasında sorulan sorulardan biri Kanal İstanbul projesiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda ”#KütüphaneSöyleşileri’nin ilk sorusu Kanal İstanbul ile alakalıydı. Gençlerimiz böylesine büyük bir projeyi elbette önemsiyor, merak ediyor. İnşallah Kanal İstanbul’u yaşama geçirecek, ülkemizle birlikle bütün insanlığın kullanımına sunacağız” dendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Sayın Cumhurbaşkanım Kanal İstanbul’un ne gibi avantajları olacak bizim ülkemiz için? Bunu yaparak Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden çıkmayı hedefliyor muyuz?” sorusuna ”42-43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanalla Karadeniz’i Marmara’ya bağlıyoruz. Bununla beraber Karadeniz’de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme yahut beklememe süreçler tamamı bizim kudretimizde. Bunun Montrö’yle yakından uzaktan bir ilgisi da yok. Montrö, İstanbul Boğazı’yla ilgili bir sözleşmeydi, dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis etmiş bir eser kazandırıyoruz. Montrö ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu şekilde bir Kanal İstanbul bizi ne yapacaktır? Çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbulumuzu, İstanbul’a kazandırdığımızda İstanbul çok çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak ve İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi anlamda rahatlayacaktır.” cevabını verdi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Gençlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sordukları sorulardan biri de İstanbul Sözleşmesi ile alakalıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Sizin kararınızla İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldık. Bu kararınız, kadın hakları ve kadına şiddet konusunda sizin ve kabinenizin yani iktidarın düşüncelerinin değiştiğini mi gösteriyor?” biçimindeki soruya cevabı şu şekilde oldu:

”İstanbul Sözleşmesi uygulaması itibariyle maalesef ne ülkemizde ne de dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi Ve şu anda Avrupa Konseyi, AB ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasamız reddediyor mu reddediyor, kabul etmiyor. Burada bizim üstünde durmamız gereken 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına şiddet hakkında kanun. Şuanda bu zaten var. Biz burada öyle bir medeniyetin, öyle bir dinin mensubuyuz ki bizim dinimizde kadına şiddet bir kez haramdır. Eğer biz bu şekilde bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa biz bu sözleşmenin daha adili, daha güzelini, daha güçlüsünü kalkarız biz Ankara Sözleşmesi diyerek bir sözleşme hazırlarız onunla birlikte yola devam ederiz.”

104 EMEKLİ AMİRALİN YAYINLADIĞI BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulan bir öbür soru da 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Sayın Cumhurbaşkanım önceki hafta 104 emekli amiral tarafından gece yarısı bir bildiri yayınlandı. Bu bildiride TSK ve Kanal İstanbul projesi hakkında ilgili bazı vurgulamalar yapıldı. Bir ikinci açıklama olarak amiraller ‘Biz düşüncelerimizi özgürce ifade edemeyecek miyiz?’ diyerek ikinci bir açıklamada bulundu. Bununla alakalı neler söylemek istersiniz?” biçimindeki soruya verdiği cevap şu şekilde:
”Askerin emeklisi yahut emekli olmayanı olmaz. Asker askerdir. Ben de şu anda Cumhurbaşkanı olarak bu ordunun başkomutanıyım. Siz 104 emekli olarak bu şekilde bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz. Bu sizin özgürlüğünüzle ilgili konu değil ki. Zaten içinizde alışkanlık haline bu işi getirmiş olanlar var. Çok bu işi seviyorsanız kalkarsınız siyasete soyunursunuz. Ama kalkıp da bunu 104 adet koordine olarak aynı düşünce kalıbı içerisinde bu şekilde bir metnin ortaya konulmasını bir başkomutan olarak, Cumhurbaşkanı olarak, ülkemin birlik, birlikteliği, huzuru noktasında bunu teminle sorumlu bir insan olarak tabii ki kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç tamamen yargıya ait olan bir süreçtir.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İTALYA BAŞBAKANI’NA ‘DİKTATÖR’ CEVABI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulan bir öbür soru da ”İtalya Başbakanı size ‘diktatör’ şeklinde konuştu. Siz bu tarz üslupta kelimeler kullandığında neler hissediyorsunuz?” şeklindeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”İtalya Başbakanı’nın yaptığı açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir. Türkiye – İtalya ilişkilerinin tam iyi noktaya gideceğini umduğumuz bir dönemde, bu Draghi denen adam bu açıklamayı yapmak suretiyle aramızdaki münasebetlere maalesef baltayı vurmuştur. Zaten sen atanarak oraya gelmiş birisin, atanarak gelmiş birisi değilsin. Tayyip Erdoğan’a bir kez bu şekilde bir ifadeyi kullanabilmen için her şeyden önce senin tarihinden haberin olması gerekir ama gördük ki haberin yok. Biz milletimizin bize verdiği kuvvetle milletimize hizmette yolumuza devam edeceğiz. Onun için de İtalya Başbakanı’nın bu ifadeleri kullanması, kullanmaması bunları hiç kafanıza takmayın. Biz işimize bakalım” yanıtını verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.