Gelir kaybı desteği hesaplara yatmaya başladı! 1000 liralık destek nasıl alınır?

Koronavirüs döneminde zor zamanlar geçiren esnaf için gelir kaybı desteği ödemeleri başladı. 1000 liralık desteği almak için şartlar neler haberimizde?
Takip et
Gelir kaybı desteği hesaplara yatmaya başladı! 1000 liralık destek nasıl alınır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs pandemisi sebebiyle esnafa yönelik desteklerini sürdüren hükümet 1000 lira gelir kaybı desteği ödemelerini bugün yaptı. Geçtiğimiz aylarda da 3 ay boyunca 1000 lira gelir kaybı desteği, büyükşehirlerde 750 lira, öbür illerde de 500 lira kira yardımı sağlanmıştı.

BAŞVURAN ESNAFA 3 VE 5 BİN LİRA VERİLECEK

Tam kapanma süresince gelir kaybına uğrayan esnaflara yönelik olarak hibe programı hazırlandı. “Esnaf Ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Sebebiyle Verilecek Hibe Desteği Ile Ilgili Karar” yürürlüğe girdi. Buna göre, hibe desteği, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak ve Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan verilecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaflara verilecek olan destekler için müracaatların e-devlet üstünden 25 Mayıs’ta başlayacağını belirtti.

MÜRACAAT KOŞULLARI

Ticaret Bakanlığının internet sitesinden de destek koşullarına ilişkin bilgi verildi. Buna göre, hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere, ekonomik faaliyet konuları Bakanlık tarafından tespit edilen birinci grup için 5 bin lira ve ikinci grup için 3 bin lira olarak tespit edildi.

Bu kapsamda, 5 bin lira ile desteklenecek birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, gösteri sanatları, nikah ve düğün salonu işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, spor ve eğlence maksatlı spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu şehir içi ve kentler arası havalimanı servisleri ile yolcu taşımacılığı, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafelerin faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler gibi işletmelerin bulunduğu 35 ekonomik faaliyet yer alıyor.

İKİNCİ GRUPTA YER ALANLAR 3 BİN LİRA HİBEYLE DESTEKLENECEK

Söz konusu kararlar doğrultusunda 3 bin lira hibeyle desteklenecek ikinci grupta da aralarında pizzacı, çeşitli eğitim kursları, çocuk kulüpleri, canlı tiyatro, opera, bale, müzikal, konser gibi yapımların sahnelenmesi, deniz ve kıyı sularında öbür yolcu taşımacılığı, reklamcılık hakkında fotoğrafçılık, dövme ve piercing hizmetleri, kuru temizleme hizmetleri, çilingirlik, güzellik salonları, pastaneler, tarihi alanlar ve yapılar ile benzeri turistik yerlerin işletilmesi gibi işletmelerin bulunduğu 304 ekonomik faaliyet bulunuyor.

ÖDEMELER ILE ILGILI

Bakanlıkça tespit edilen birinci ve ikinci grupta yer verilen ekonomik faaliyetler Ticaret Bakanlığı internet sitesinden görülebiliyor. Öbür kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer özellikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından yararlanılmasına engel teşkil etmeyecek. Ticaret Bakanlığı, destek programının uygulanmasına ilişkin müracaat, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve öbür süreçlere yönelik protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Destek müracaatları ve itirazlar elektronik ortamda “www.turkiye.gov.tr” internet adresi üstünden yapılacak.

Müracaatların uygun bulunması halinde ilgilinin banka hesabına destek ödemesi gerçekleştirilecek. İlgilinin belirttiği banka hesabına aktarılamayan bedeller serbest ödeme taktiğiyle verilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.