adplus-dvertising

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

Sudaki Hayat’ temasıyla gerçekleştirilen ‘U-MakerFest VI’da geleceğin projeleri yarıştı. Uğur Okulları öğrencileri; deniz ekosistemini sürdürülebilir şekilde korumaya, sudaki canlıların hayat kalitesini artırmaya yönelik çözümler üretti.
Takip et
Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin farklı illerinde öğrenim gören Uğur Okulları öğrencileri sene boyunca Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinde edindikleri bilgileri U-MakerFest VI’da sergiledi. Bahçeçehir Üniversitesi Future Campus ev sahipliğinde ‘Sudaki Hayat’ temasıyla gerçekleştirilen festivalde öğrenciler robotik, oyun tasarımı ve video/animasyon olmak üzere 3 alanda yarıştı.

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

47 takım 172 öğrenci
Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı ilke edinerek bu sene Uğur’da Sorumlu Imalat ve Tüketim Programı’nı başlatan Uğur Okulları, U-MakerFest VI etkinliğini de dünyanın geleceği ismine bilinçli adımlar atmak üstüne kurguladı. Uğurlu öğrenciler, Sudaki Hayat konusundaki sorunları belirleyip deniz ekosistemini sürdürülebilir şekilde korumaya, sudaki canlı popülasyonunun hayat kalitesini arttırmaya, sudan endüstri ve tarım alanlarında maksimum yarar sağlamaya yönelik projelerini tasarladılar.

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

Toplam 172 öğrencinin 47 proje ile yarıştığı festivalde, Robotik alanında kazanan takım Uğur Okulları Karşıyaka Kampüsü Lapis takımı oldu. Oyun Tasarımı alanında Uğur Okulları Güzelbahçe Kampüsü’nden Master Coders ödülün sahibi olurken Video/Animasyon alanında ise Uğur Okulları Gaziemir Kampüsü Dijital Zihinler Takımı şampiyon oldu. Öte Yandan takımlar görsel tasarım, alternatif çözüm ve sürdürülebilirlik gibi 18 farklı alanda ödüllendirildi.

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

Yenilikçi çözümler ve özgün projeler
Uğur Okulları Eğitim Öğretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arda Ergez “Öğrencilerimiz bu festival ile araştırma yapma, proje geliştirme, ekip çalışması, sunma becerisi gibi 21. yüzyıl yaşam becerilerini de burada kazanmış oluyorlar” şeklinde konuştu.

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

‘Sudaki Hayat’ temasıyla gerçekleştirilen festival çerçevesinde, problemlere çözüm bulmayı amaçladıklarını dile getiren Arda Ergez sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“2021-2022 eğitim öğretim senesinde bütün kademelerde başlattığımız Uğur’da Sorumlu Imalat ve Tüketim Programımız çerçevesinde, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak ismine Tarım ve Gıda, Enerji, Su ve Geri Dönüşüm temalarında pek çok çalışmaya ve eylem planına imza attık. Altıncısını düzenlediğimiz U-MakerFest’de de bu seneki temamızı Sudaki Hayat olarak tespit ettik. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan yola çıkarak öğrencilerimiz Sudaki Hayat konusundaki sorunları tespit ederek, yenilikçi çözümler üretti ve özgün projeleriyle yarıştı. Projelerini seçkin jüri üyelerimiz değerlendirdi. Maker kültürü, teknoloji ile ‘kendin yap’ kültürünün birleşmesinden oluşan bir akımdır. U-Makerfest Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi iş birliğinde gerçekleştirilen; yarışma, sergi ve atölye alanlarından oluşan bir maker festivalidir. Amacımız geleceği kodlayabilen çocuklar yetiştirmek. U-Makerfest ile öğrencilerin sorun çözme, eleştirel düşünme ve üretici düşünme gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

Geleceğin projeleri ‘Sudaki Yaşam’ için yarıştı

“Tüketen değil üreten çocuklar yetiştirmek istiyoruz”
Son olarak bilgi ve iletişim teknolojileri ile alakalı olarak çocukların bu eğitimler vasıtasıyla tüketen değil üreten bir nesil olmalarını istediklerini belirten Ergez, “Bizler geleceği kodlayan, tüketen değil üreten çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Bu manada da okul öncesinden başlayarak bilgi ve iletişim teknolojileri dersimiz sayesinde dijital vatandaşlık, oyun tasarımı, animasyon, robotik kodlama gibi birçok modülü sunuyoruz. 10’uncu sınıflarda önümüzdeki sene itibariyle yapay zeka modülünü de ders içeriklerimize kattık. Dolayısıyla teknoloji bizi ne tarafa götürüyorsa biz de öğrencilerimize onu anlatmaya ve oraya yönlendirmeye gayret ediyoruz” diye değerlendirmelerini sonlandırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.