adplus-dvertising

Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve 7 nedeni

Ünlü oyuncunun Sefirin Kızı dizisinde Nare karakterine veda etmesine neden olan sağlık problemi gıdaların sindirim ve emiliminin vücut tarafından yapılamama durumudur. Peki, Neslihan Atagül'ün hastalığı Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir? Sızıntılı bağırsak sendrom belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? Sivilceler bile geçirgen bağırsak sendromunun habercisi olabilir. Gizemli hastalığın belirtileri
Takip et
Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve 7 nedeni
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tıbbi terminolojide “leaky gut” olarak adlandırılan ve dilimize “geçirgen bağırsak” veya “sızdıran bağırsak” olarak tercüme edebileceğimiz bu klinik tabloyu son yıllarda giderek daha fazla görmeye ve teşhis koymaya başladık. Hastalık bu kadar yaygın görülmesine rağmen, maalesef çeşitli sebeplerden dolayı hastalara kesin tanı konamamakta ve bu hastalar uzun süre, sorunlarına çare bulamadan yaşamak zorunda kalmaktadırlar.

Bağırsaklarımız sindirim sistemimizin en önemli parçasıdır. Çünkü besinler bağırsaklarımızda parçalanmaya, sindirilmeye devam eder ve yine burada emilirler. Bağırsaklarımızdaki bu emilim işleminin de tıpkı diğer sistemlerdeki gibi bir işleyişi vardır. Bağırsak hücreleri sıkı bağlantılar ile bitişik bir şekilde dizilmiştir ve bu haliyle bir filtreyi andırmaktadır. Bu filtre sayesinde bağırsaklarımızdan kanımıza yalnızca sindirilmiş besinler, sıvılar, vitamin ve mineraller gibi zararsız maddeler geçebilirler. Eğer bağırsak hücreleri arasındaki bu sıkı bağlantı bozulursa kanımıza zararlı organizmalar ve toksinler gibi istenmeyen maddeler de karışabilirler. İşte “geçirgen bağırsak sendromu” olarak adlandırılan bu problem, bağırsak duvarının geçirgenliği ile ilgilidir.

Sızıntılı bağırsak sendromu tanısı

Sızıntılı Bağırsak Sendromunda doğru tanılama tedavi süreci için oldukça önemlidir. Bu nedenle bazı sızıntılı bağırsak sendromu testi mevcuttur. Testler, görülen belirtilere hangi eksikliklerin neden olduğunu tespit etmek için gereklidir. Sızıntılı bağırsak sendromu testleri şunları içerir:

Zonulin veya Lactulose Testleri

IGG Gıda İntolerans Testi

Tabure Testleri

Organik Asit Vitamin ve Mineral Eksikliği Testleri

Lactulose Mannitol Testi

Sızıntılı bağırsak sendromu nedir?

Modern tıbbın babası Hipokratın belirttiği gibi “Bütün hastalık bağırsakta başlar” modern diyetler ve değişik yaşam tarzları bağışıklık sistemi ve bağırsak fonksiyonu ile sindirim sistemimize zarar vererek genel sağlığı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sızıntılı Bağırsak Sendromu tıp literatüründe, “bağırsağın aşırı geçirgenliği” olarak da adlandırılır.

Geçirgen bağırsak sendromu neden olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi geçirgen bağırsak sendromunun nedeni, bağırsak hücreleri arasındaki bağın bozulmasıdır. Peki ama bu bağ neden bozulur? Uzmanlar bunun pek çok farklı nedeni olabileceğini söylüyorlar. Ama genel olarak birçok problemde olduğu gibi bunda da tahriş edici ajanlara karşı bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkinin söz konusu olabileceği görüşündeler. Daha anlaşılır bir ifadeyle, eğer bağırsaklarınıza sürekli olarak alerjen maddeler temas ederse, bunun sonucunda bir stres ortaya çıkarsa, bağırsak bakterilerinin düzeni değişirse bağırsak hücreleri baskı altında kalmaya başlayabilir. Bunun sonucunda hücrelerin yapısı bozulabilir veya işlevleri azalabilir. Tüm bu problemlerse uzun vadede bağırsak duvarının geçirgenliğinin artmasına neden olabilir.

Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve 7 nedeni

Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?

Yukarıda saydığımız nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen geçirgen bağırsak sendromu, kendisini bazı belirtilerle belli edebilir veya başlı başına bir hastalıkla da gösterebilir. İşte o belirtilerden bazıları:

Besin alerjileri
Bağışıklık sistemi hastalıkları
Deri hastalıkları
Nörolojik hastalıklar
Vitamin eksiklikleri
Tedavi edilemeyen depresyon ve anksiyete
Sürekli devam eden baş ağrısı ve migren
Fibromiyalji
Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri
Aşırı kilo ve kilo vermekte zorlanma
Irritabl bağırsak sendromu
Kronik yorgunluk

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ KENDİ DOKUSUNA SALDIRIYOR

Sindirim sisteminin merkezi olan ve ikinci beyin olarak tanımlanan bağırsakların sağlığı, tüm metabolizmayı etkilemektedir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin yüzde 70’i bağırsaklarda bulunmaktadır. Sızdıran bağırsak sendromu, sıkı bağların açılması ile ilgili bir durumdur. Bu ‘’sıkı bağlar‘’ bağırsaklardan kan dolaşımına sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin girmesine izin veren geçiş noktalarıdır. Eğer bağırsaklardaki hücreler arası sıkı bağlar bozulursa, kan dolaşımına zararlı maddeler ve toksinler geçebilmektedir. Yine sıkı bağlar, toksinler, mikroplar ve sindirilmemiş yiyecek parçacıklarını tutmakta ve bağırsağa hasar vermektedir. Sızan patojenler ya da iyi sindirilmemiş besinler kan dolaşımına karışır, bağışıklık sistemi ise tanımadığı bu maddelere karşı saldırıya geçmektedir. Yani bağışıklık sistemi kendi dokusuna saldırmaktadır. Bağışıklık sistemi hastalıkları ise bu döngünün uzun zaman sürmesi ile oluşmaktadır.

Bu gizemli hastalığın 7 nedeni ise şöyledir;

Sivilce ve baş ağrısı gibi hep farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen bu şikayetler bağırsağınızdaki önemli bir sorunun habercisi olabilir. Bağırsağın aşırı geçirgenliği olarak tanımlanan geçirgen bağırsak sendromu, vücuttaki tüm sistemleri olumsuz etkileyerek pek çok belirtinin de aynı anda ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

1. Gıda duyarlılıkları: Kan dolaşımına giren toksinlerin saldırıları nedeniyle, bağırsak aşırı geçirgenliği olan bir kişinin bağışıklık sistemi, vücudu belirli gıdalardaki (özellikle glüten ve süt) antijenlere daha duyarlı hale getirmekte ve çeşitli antikorlar üretmektedir.

2. Bağırsak hastalıkları: Bağırsak geçirgenliğinin artmasının çoğunlukla huzursuz bağırsak sendromu, ülseratif kolit ve Crohn hastalığından muzdarip insanlarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Çinko takviyesinin, bu vakalarda bağırsak bağlantılarının sıkılaştırılmasında oldukça etkili olduğu görülmektedir. Alfa 1 Antitripsin ve kalprotektin seviyelerinin artışı da iltihabı bağırsak hastalıklarının habercisidir.

3. Otoimmün hastalık: Sızdıran bağırsağın otoimmün (bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığıyla oluşan tepki ) bir hastalığa neden olabileceğini anlamanın anahtarı, ‘’zonulin” olarak bilinen bir protein üzerinde yapılan araştırmalardır. Zonulin bağırsak bariyer bütünlüğünü göstermektedir. Sıkı bağları yapıştıran ya da onaran bir proteindir. Bu araştırmalara göre zonulin seviyesinin artması bağırsak geçirgenliğini göstermektedir. Gaitadan rahatlıkla ölçülebilmektedir.

4. Tiroit sorunları: Sızdıran bağırsak sendromunun doğrudan etkileyebileceği otoimmün hastalıklardan biri Hashimoto hastalığıdır. ‘’Kronik tiroidit“ olarak da bilinen bu bozukluk, hipotiroidizm, metabolizma bozuklukları, yorgunluk, depresyon, kilo alımı ve bir dizi başka sorunlara yol açabilmektedir.

5. Emilim bozuklukları: Sızan bağırsaklardan kaynaklanan çeşitli beslenme yetersizlikleri, mide asit düzeyinin yetersizliği, yaşamsal döngünün en önemli vitamini B12, folat, magnezyum ve diğer enzimlerin emilimini imkansız kılmaktadır.

6. Cilt hastalıkları: Bağırsak – cilt bağlantı teorisi, 70 yıl önce ilk kez tanımlanan bağırsak hiper geçirgenliğinin cilt sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Özellikle zamansız akne, sivilce, sedef hastalığı ve egzamalarda önce bağırsak geçirgenliği kontrol edilmelidir.

7. Duygu durum bozuklukları: Bilimsel araştırmalar sızdıran bağırsak sendromunun çeşitli nörobilişsel bozukluklara neden olduğunu göstermektedir. Örneğin, bağırsakta aşırı geçirgenliğin psikobiyotik etkisi de var olan probiyotiklerin kaybını artırmaktadır. Ayrıca seratoninin %95’i bağırsaklardan sentez edilmektedir.

Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve 7 nedeni

Geçirgen bağırsak sendromuna karşı ne tür önlemler almalıyız?

Geçirgen bağırsak sendromunu detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra asıl önemli konuya gelelim. Bu problemden korunmak için ne tür önlemler alabiliriz? İşte bağırsak sağlığınız için izlemeniz gereken o adımlar:

İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durun; doğal besinler tüketin. Çünkü doğal olmayan besinler tarım ilacı, ağır metal vb. zararlı maddeler içerebilirler. Bu maddeler ise bağırsak duvarına daha fazla zarar verme potansiyeline sahiptir.

Şeker tüketimini sınırlandırın. Çünkü şeker bağırsak florasını bozabilir ve geçirgenliğini arttırabilir.

Stresten uzak durun. Stres sürekli hale gelirse vücut yıkım mekanizmalarını harekete geçirir. Sonuçta başta bağırsak problemleri olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Gereksiz ilaç kullanımından sakının. Gereksiz ilaç kullanımı, bağırsak florasını bozan en önemli etkenlerdendir.

Lifli gıdalar, probiyotik besinler tüketin. Tüm bunlar bağırsaklarınızdaki dost bakterileri beslemenizi ve bağırsak florası sağlığını desteklemenizi sağlar.

Doğru yağları tüketin. Zeytin yağı, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı ve doğal yağları tüketmeyi tercih edin. Bu türden yağlar bağırsak hücrelerinizin beslenmesine yardımcı olmaktadır

Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve 7 nedeni

Geçirgen bağırsak sendromunu düzeltmek için neler yapılmalıdır?

Kliniğimizde leaky gut için aşağıda sıraladığımız 4 basamaklı tedavi yaklaşımını kullanılır.

1- Engelle: Bağırsağı tahrip eden tüm sebepleri engelle/ortadan kaldır.

2- Değiştir: Sağlıksız gıdaları sağlıklı gıdalarla değiştir.

3- Onar: Gerekli destek unsurları ile tahrip olan bağırsağı onar.

4- Probiyotikle destekle: Bozulmuş olan bağırsak florasına uygun probiyotik desteğini yap.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMUNA KARŞI 4 GIDA

Öncelikle bağırsağa zarar veren gıdalardan uzak durulmalıdır. Sızıntılı bağırsakların bu dört besin ve takviyeyle iyileşmesi mümkündür.

1. Kemik suyu: Kolajen ve hasarlı hücre duvarlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek amino asit, proline, glisin ve glutamine içermektedir. Sızdıran bağırsakları ve otoimmün hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

2. Fermente süt ürünleri: Bağırsakların iyileşmesine yardımcı olabilecek hem probiyotikleri hem de kısa zincirli yağ asitlerini barındırmaktadır. Kefir, ev yoğurdu, ekşi krema, ghee (tereyağından saf yağ yapılması işlemi) en iyileridir.

3. Fermente sebzeler: Bağırsak pH’sını ve bağırsağı destekleyen probiyotikleri dengeleyen organik asitler içermektedir. Sauerkraut ( alman lahana turşusu) , kimchi (mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerden özellikle Çin lahanasından yapılan, geleneksel bir Kore yemeği) ve kvass (sebzelerle yapılan bir içecek) zengin kaynaklardır. Floranın “Lactobacillus acidofillus” kısmını üretmektedir.

4. Tüm hindistan cevizi ürünleri: Hindistan cevizinde bulunan MCFA’lar (orta zincirli yağ asitleri) diğer yağ asitlerinden daha kolay sindirilebilmekte, böylelikle sızdıran bağırsağı en iyi şekilde onarmaktadır. Ayrıca, hindistan cevizi kefiri, sindirim sistemini destekleyen probiyotikleri içermektedir.

Tüm bunların dışında omega-3 yağlı gıdaları tüketmek faydalıdır. Çim beslemeli sığır eti, kuzu ve somon gibi vahşi yakalanmış balıklar gibi anti-inflamatuar (iltihapla savaşan) gıdalar da sızıntılı bağırsağı tamir etmek için en yararlı gıdalardır.

Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve 7 nedeni

Sızıntılı bağırsak sendromu ile ilişkili hastalıklar

Sızıntılı bağırsak sendromu ile bağlantılı hastalıkların bazıları şunlardır:

Gastrik ülser (Mide ülseri)

Enfeksiyöz ishal

İrritabl Bağırsak Sendromu ( IBS )

Enflamatuar bağırsak hastalıkları (Crohn’s, ülseratif kolit)

İnce Bağırsak Bakteriyel Aşırı Büyüme ( SIBO )

Çölyak hastalığı (kronik protein alerjisi)

Özofagus (yemek borusu) ve kolorektal (bağırsak) kanser

Alerjiler

Solunum yolu enfeksiyonları

Akut inflamasyon koşulları (sepsis, SIRS, çoklu organ yetmezliği)

Kronik inflamatuar durumlar ( artrit gibi )

Tiroid bozuklukları

Obezite ile ilişkili metabolik hastalıklar (yağlı karaciğer, Tip II diyabet, kalp hastalığı)

Otoimmün hastalık (lupus, multipl skleroz, Tip I diyabet, Hashimoto ve daha fazlası)

Parkinson hastalığı

Kronik yorgunluk sendromu

Kilo verme ya da obeziteye karşı eğilim

Bu hastalıklar sızıntılı bağırsak sendromuna bağlı olsa da aralarında net bir ilişki olduğu kanıtlanmamıştır. Yani sızıntılı bağırsak sendromunun bu koşullardan herhangi birine neden olduğu tespit edilmemiştir. Sadece sızıntılı bağırsak sendromu bulunan kişilerin bir takım başka sağlık sorunlarına sahip olma risklerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.