adplus-dvertising

Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti

Star’ın merakla beklenen 'Gecenin Ucunda' Peride Celal’in aynı adlı romanından uyarlandı. Gecenin Ucunda kimin eseri? Gecenin Ucunda kitabının yazarı kimdir? Gecenin Ucunda konusu nedir? Gecenin Ucunda kitabı ne anlatıyor? Gecenin Ucunda kitabının yazarı Peride Celal kimdir? İşte Gecenin Ucunda kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
Takip et
Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gecenin Ucunda dizisi Peride Celal’in aynı adlı eserinden uyarlanıyor. Dizinin senaryosunu Emre Özdür ve Başar Başaran kaleme alıyor. Kitap ilk kez 1963 yılında yayınlanıyor. Kitabın gerçek bir hikayeye dayanıp dayanmadığı net olarak bilinmiyor. Peki Gecenin Ucunda kitabı ne anlatıyor? Dizinin konusu ne?

Gecenin Ucunda Kitabı Ne  Anlatıyor?

Kitap, aşka sırtını çevirip çocuğuna ve kendisine yeni bir hayat yaratarak insanca bir dünyaya kavuşma arzusu içerisinde bulunan Macide’nin öyküsüne odaklanıyor.

Gecenin Ucunda Dizi Konusu

Psikoloji mezunu olan ve insan kaynakları departmanında çalışan Macide, Ankara’nın gri betonları arasında sıkışık hissediyor kendini bu hikayede. Bir süre sonra daralıyor Macide, hayatını değiştirme kararı alıyor ve burada başlıyor hikaye.

İstanbul düşüyor aklına ve üstüne yolda karşılaştığı falcı aklını karıştırıyor., Ankara’nın gri betonları arasında sıkışık hissediyor kendini bu hikayede. Trende karşısına çıkan Ahmet Işık, falcının gördüğü “hayatındaki ışık” olacak belki de Macide’nin. Bu sebepten dikenlerini kendine saklamaya karar veriyor.

DİZİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BU HABERE BAKINIZ

Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti

Gecenin Ucunda Kitabı Konusu Nedir?

Gecenin Ucunda kitabı Peride Celal tarafından 1963 yılında Gecenin Ucundaki Işık adıyla yayınlandı. Romanın adı daha sonra yazar Peride Celal tarafından kısaltılarak bugünkü şekli olan Gecenin Ucunda adını aldı. Gecenin Ucunda kitabı konusu; ışık, özgürlük, insanlık gibi konulara odaklanıyor. Etkileyici bir aşk öyküsüne dayanan romanda Macide’nin aşka sırtını çevirerek, cesurca kendine ve çocuğuna yeni bir hayat yaratmasına şahit oluyoruz. Umut, inanç, özgürlük ve cesaretin yanında aşkın da yoğun bir şekilde ele alındığı kitap okuyanları derinden etkilemeyi başarıyor.

Gecenin Ucunda Kitabı Yazarı Kimdir?

Gecenin Ucunda kitabı yazarı Peride Celal’dir. Peride Celal 1963 yılında kitabı Gecenin Ucundaki Işık adı ile yayınlanmış ancak daha sonra isimde değişime gitmiştir. Kitap bugünlerde Gecenin Ucunda adı ile basılarak okuyucu ile buluşuyor. Peride Celal bu roman için ‘’Yazdığım en iyi aşk romanıydı.’’ diyor.

Gecenin Ucunda Kitabı Çıkış Tarihi Nedir?

Gecenin Ucunda kitabı oldukça eski tarihlerde basıma girmiş bir kitap. Eski zamanlara ait bir kitap olsa da etkileyici bir olay örgüsüne sahip olan Gecenin Ucunda kitabının çıkış tarihinin 1963 senesi olduğu belirtiliyor.

Gecenin Ucunda Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Roman ilk kez 1963 yılında ve Gecenin Ucundaki Işık adıyla yayınlanmıştı. Peride Celal, bunca yıl sonra romanını yeniden gözden geçirip günışığına çıkarırken, bize şunları söyledi: “Roman 1963’te çıkmış. Adını kısaltmakla iyi yaptığımı sanıyorum. Bu romanın yazıldığı yıllarda gençtik, inançlıydık, ışığa varabileceğimizi sanıyorduk. Işık, özgürlük, uygarlık, insanlık demekti; bir umuttu. Kırk yılı aşkın bir zaman içinde ışığı arayıp durduk. Ve o, sönükleşerek uzaklaştı bizden. Yüksek kat burjuvazisi, sahte dindarlar, çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen politikacılar, parlak yaşamlar içine düşürdükleri genç insanları daha da kolay avlıyorlar günümüzde. Romanın kahramanı Macide, aşka sırtını çevirip kendisine ve çocuğuna yeni bir hayat yaratıp insanca bir dünyaya kavuşmak çabasında başarılı olabilecek mi? Kuşkuluyum. Gecenin Ucunda, büyük bir aşk romanı aynı zamanda. Bunu da eklemeliyim. Öyle olması da ayrıca hoşuma gidiyor. Bana kalırsa, bu roman yazdığım en güzel aşk romanıdır.”

Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti

Gecenin Ucunda Alıntıları – Sözleri

Doktorun dediği gibi sinirlerimin gevşemeye, gövdemin dinlenmeye ihtiyacı var.

Gökyüzü yıldızlarla dolu. Evlerine dönen gölgeler var sokakta. Herkes kendi yolunda koşuyor. Ben yalnızım. Benim yolum yok..

Biri var, etim canım gibi. Benden çekildikçe kopuyor her yanlarım..

Şaşkındım biraz. Tozlara, taşlara çarpıp duruyordu pabuçlarım. Derimi, yüzümü, gözlerimi değiştirmiş bir gariplik.

Gene de anılar, istemeden, beklemeden küçük dalgalar halinde vuruyor kıyılarıma.

Sevmek, birbirimize değil, aynı hedefe birlikte bakabilmekle kabildir..

Geceleri mis gibi kokardı ayışığında.

Yoklukla vuruşuyorduk açıkçası..

..ahbaplarından uzaklaşmaya, bakkal, kasap değiştirmeye yüreği razı olmamış bir türlü işte…

Hepsini görüyorum, eski bir filmin acemi figüranlarına benziyorlardı biraz.

İçimi olduğu gibi açıp yalnızlığımın korkunç sessizliğinden kurtulmaya çalışıyordum karşısında. Bunu anlamayacak adam değildi. Anladığını göstermeyecek kadar da anlayışlıydı.

Tekrar eski yerimize, pencerenin önüne dönmüştük. Dışarı sarkmış, saçlarımı rüzgârda uçuruyordum.

olup bitmiş bir pazarlık bu. İlgilendirmez beni.

..hayaller kurar, kendi kendime olmayacak serüvenler yaşardım…

“Peki bu çantayı nereye koyacağız? Dolap küçük, sofada da yer yok…”

Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti

Kitabın Yazarı Peride Celal Kimdir?

1916 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Annesi Zeliha Merat Türel, babası Mehmet Celalettin Erem’dir. Genç kızlığında üvey babasının soyadı olan Bayburtoğlu soyadını taşıdı.

Anne ve babasının kendi doğumundan önce ayrılmış olması nedeniyle çocukluğunun büyük bir bölümü üvey babasının savcılık yaptığı Anadolu kentlerinde, özellikle de Karadeniz’de geçti.

İlköğrenimini Haydarpaşa İlkokulu’nda tamamlayan yazar, İstanbul Sainte-Pulchérie Fransız Okulu’nda iki yıl yatılı okuduktan sonra üvey babasının görevi nedeniyle, yeniden Anadolu’ya gitme zorunlulu doğunca öğrenimini yarıda bıraktı.

İlk öyküsü Sedat Simavi’in Yedigün Dergisi’nde Ak Kız’ın Hikâyesi adıyla 27 Kasım 1935’te P. Gençay imzasıyla yayımlandı.

Daha sonra Son Posta, Cumhuriyet, Tan ve Milliyet gazetelerinde öyküler, röportajlar yayımladı. Yazı hayatında sırasıyla “Peride Gencay”, “Peride Celâl” ve “Peride Celal Bayburtlu” imzalarını kullandı.

Tan gazetesine tanıştığı Peyami Safa’nın yardımıyla yazarlığını dil açısından geliştirdi ve Fransızca dersleri aldı. İlk romanı Sönen Alev, 1935 yılında Son Posta gazetesinde tefrika edildi ve 1938’de kitap olarak yayımlandı. Bunu, kent soylu kadınların aşklarını serüvenimsi bir kurgu ile konu edinen bir dizi roman takip etti; “pembe romanlar” yazarı olarak tanındı.

Romanlarında duru bir dil kullandı. 1935-1954 yılları arasında gazete ve dergilerde yazdığı dört yüz civarındaki -bir-iki sayfalık- öyküsü ve yirmiye yakın romanıyla, 1940’lı yıllarda günlük gazetelerin tirajını arttırmasında etkili oldu.

Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti

1954 tarihli Üç Kadının Romanı’yla romancılıkta yeni bir döneme girdi. Eşinin desteği ile geçim sorunu ortadan kalkan yazar, gözlem ve gerçekçiliğin ön plana çıktığı eserler verdi.

Yazar, “Üç Yirmi Dört Saat” adlı romanıyla 1977 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 1978’de ilk öykü kitabı Jaguar yayımlandı. Bir süre roman yazmaya ara verdi. Üç öykü kitabından sonra yazdığı “Kurtlar” romanıyla 1991 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. Bu romandan sonra yeniden öyküye yöneldi. 1996’da 15. İstanbul Kitap Fuarı’nda TÜYAP’ın “onur yazarı” seçilir. 2002’de son romanı Deli Aşk yayımlandı ve büyük ilgi gördü.

“Ak Kızın Hikayesi” adlı ilk öyküsü 1935’te Yedigün dergisinde yayınlandı. Kolay okunan romanlarıyla tanındı.

Başlangıçta hareketli aşk ve serüven kitapları yazdı. 1950’den sonra ise gözlem, sanat ve çözümleme yanları ağır basan ürünler verdi.

15 Haziran 2013 tarihinde 97 yaşında hayatını kaybetmiştir. Cenazesi aile arasında yapılan sade bir törenin ardından İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Peride Celal Kitapları – Eserleri

Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti Gecenin Ucunda kitabının konusu ne? Peride Celal kimdir? Gecenin Ucunda kitap özeti

Mektup
Deli Aşk
Bir Hanımefendinin Ölümü
Melahat Hanım’ın Düzenli Yaşamı
Gecenin Ucunda
Üç Yirmidört Saat
Kurtlar
Dar Yol
Güz Şarkısı
Bir Hanımefendinin Ölümü
Mektup
Jaguar
Üç Kadının Romanı
Pay Kavgası
Evli Bir Kadının Günlüğünden
Kızıl Vazo

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.