Gazzeliler 30 Yıl Aradan Sonra Sinemaya Gitti!

Gazze halkı 30 yıl aradan sonra ilk kez sinemaya gidebildi. İsrail hapishanelerinde mahkum edilen Filistinlileri anlatan 10 Yıl filmi için bir araya gelen Gazze halkı, 1960 yılında kepenk kapatan Samer Sineması’nda buluştu. 

Gazze halkı 30 yıl aradan sonra ilk kez sinemada film izleyebildi. İsrail hapishanelerinde mahkum edilen Filistinlileri anlatan 10 Yıl filmi için bir araya gelen Gazze halkı, 1960 yılında kepenk kapatan Samer Sineması’nda buluştu.

Samer Sineması 1960 yılından bu yana kapalı bulunuyordu. 1o Yıl filmi için yeniden açılan sinema 300 Gazzeliye hizmet verdi. Kadın, erkek, çocuk demeden tüm Gazzeli sinema tutkunları filmi izlemek için Samer Sineması’na akın etti. İzleyiciler arasından Jawdat abu Ramazan organizasyonu takip eden bir gazeteciye verdiği demeçte, “Gazze’de kalıcı bir sinemanın açılmasının zamanı çoktan gelmişti. Her insan gibi biz Gazze’de yaşayanlar da sinemalara, parklara gidebilmeli ve sosyalleşebilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

ABLUKA SOSYAL HAYATI ETKİLİYOR

Halen 2 milyon insan Gazze’de İsrail ablukası altında yaşıyor. Bu abluka şehrin sosyal hayatını da büyük ölçüde etkiliyor. Şehirde Samer Sineması’ndan daha uzun süre açık kalmayı başarabilen sinemalar da olmuştu. Ancak bu sinemalar da en fazla 1980’li yıllara kadar açık kalabildiler. 1995 yılında bazı sinemalar tekrar açılmak istense de hem Hamas’ın hem de İsrail’in baskılarıyla engel olundu. Gazze halkının sinema salonlarına erişememesinde tek engel İsrail değil. Hamas’ın üst düzey yöneticileri ülke genelinde herhangi bir film oynatılmadan önce kendilerinden onay alınmasını bekliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı