Gazze’de 2 Kasım’dan beri elektrikler kesik! İsrail bölgeye yakıt sokmuyor…

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi,2 Kasım’dan bu yana Katar’dan gelen yakıt girişine İsrail’in koyduğu sınırlama sebebiyle karanlığa gömüldü.
Takip et
Gazze’de 2 Kasım’dan beri elektrikler kesik! İsrail bölgeye yakıt sokmuyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Filistin’in Gazze Şeridi’nde İsrail’in 2 Kasım’dan bu yana Katar’dan gelen yakıt girişine sınırlama getirmesi sebebiyle elektrik imalatı durma noktasına geldi. Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi Halkla İlişkiler ve Medya Direktörü Muhammed Thabet yaptığı açıklamada, yakıt sıkıntısı sebebiyle Gazze’deki elektrik santralinin faaliyetlerinin durma noktasına geldiğini ve elektrikteki arz açığının yüzde 70’e ulaşacağını söyledi.

Gazze’deki Enerji ve Tabii Kaynaklar Kurumu tarafından dün yapılan açıklamada, bölgedeki elektrik krizini engellemek için yakıt girişine izin verilmesi için uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunulmuştu.
Katar’dan sağlanan yakıtın, İsrail-Filistin arasında geçtiğimiz mayıs ayında varılan ateşkesin sonrasında ilk defa geçtiğimiz haziran ayında Gazze’ye girişine izin verilmişti. Söz konusu yakıt, Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) ve Katar arasında yapılan anlaşma uyarınca Gazze’ye sağlanıyor.

Yetkililer, Gazze’nin 500 megavatlık elektrik imalatına ihtiyacı olduğunu ve şu an maksimum imalatın 200 megavatı geçmediğini söyledi.
Öte yandan Gazze Şeridi’ne yönelik 11 gün süren İsrail saldırıları, 21 Mayıs’ta İsrail ve Hamas arasında varılan ateşkesin sonrasında sona ermiş, İsrail saldırılarında Gazze’deki elektrik altyapısı ciddi hasar almıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.