Gazozlarda Cinsel Gücü Artırıcı Maddeye Rastlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada birçok gazozda sildenafil ve enerji içeceğine rastlandı. Peki sildenafil nedir, zararları nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı ‘Taklit ve Tağşiş’ listesini yeniledi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 618 firmanın 1211 parti ürününde taklit ve tağşiş olduğunu bildirdi.  Tarım ve Orman Bakanlığı ‘hileli’ ürün listesini açıkladı; gazozlarda cinsel gücü artırıcı ‘sildenafil’ maddesine rastlandı.

İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bir çok şehirdeki denetimlerde rastlanan hileler tek tek açıklandı. Sahtecilik yapılan ürünün, 130’u İstanbul’da, 73’ü Ankara’da, 123’ü İzmir’de, 101’i Adana’da, 56’sı Diyarbakır’da ve 65’i Bursa’da bulundu.

Bakanlığın yayımladığı hileli alkolsüz içecekler listesinde yer alan 24 üründen 23’ünde cinsel gücü arttırıcı ilaçlarda kullanılan ‘sildenafil’ maddesine rastlanması dikkat çekti.

Sildenafil nedir?

Sildenafil, sertleşme bozukluğu, pulmoner arteriyal hipertansiyon ve yüksek irtifa pulmoner ödemini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu durumları, kan damarlarını gevşeterek tedavi eder. İlacın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görüş ve düşük kan basıncını (tansiyonu) içerebilir. Kalp hastalığı, karaciğer işlev bozukluğu veya böbrek hasarı olan hastalar ilacı kullanırken dikkatli olmalıdırlar çünkü ciddi yan etkiler yaşayabilirler.

Sidenafilin aksiyon mekanizması, genelde hücreler içinde çeşitli reaksiyonları hızlandıran fosfodiesteraz adlı enzimini engellemektir. Bu enzim engellendiğinde niktrik oksit adındaki kimyasal türün seviyeleri artar. Bu kimyasal vücudun çeşitli bölgelerindeki kan damarlarının rahatlamasına destek olur.

Sildenafil zararları nelerdir?

Sildenafil kullanan kişilerde vücudun diğer bölgelerinde de atardamarlarda genişlemeler olacaktır. Bu etki nedeniyle de baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. İlacın diğer yan etkileri şunlar olabilir: Görmede bulanıklaşma, midede yanma, yüzde kızarma, burun akıntısı, burun kanaması ışığa karşı hassasiyet. Yan etkiler doz yükseldikçe artar.

Sildenafil kullanıldığı tespit edilen ürünlerin listesi şöyle:

Gazozlarda Cinsel Gücü Artırıcı Maddeye Rastlandı Gazozlarda Cinsel Gücü Artırıcı Maddeye Rastlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı