Gaziantep Valiliği’nden iddialara yalanlama

Gaziantep Valiliği, kentteki bir siyasi partinin il gençlik kolları başkanının ortaklarından olduğu şirkete usulsüz şekildele verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Takip et
Gaziantep Valiliği’nden iddialara yalanlama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarında çıkan haberlerde “ihalelerin bahse konu kişinin İl Gençlik Kolları Başkanı olması nedeniyle kendisine verildiği” şeklinde bir imada bulunulduğu ve “Başkana Valilikten ve Belediyeden İhale Yağmış” şeklinde başlık kullanılarak kurumlarının yıpratmaya yönelik bir algı oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi.

İddialara konulelerin “açıkle usulü” ile yapıldığı ve buleye bütün firmaların bir engel olmaksızın katılabildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede Valiliğimizinleye katılmak isteyen firmaları seçmesi mümkün değildir. İhaleye, istenilen başvuru niteliklerine sahip olan ve usulüne uygun olarak teklif veren adaylar arasından en avantajlı teklifi veren firma saptanarakle süreci tamamlanmaktadır. Açıkle yönteminde teklifler kapalı zarf içinde hazırlanarak idareye verilir. İhale süreci tüm katılımcıların bilgisi dahilinde ve tamamen şeffaf ve rekabet koşullarının açık olduğu bir şekilde ilerlemektedir. Bahse konu firma, Valiliğimizden 2017 ve 2018 yıllarında iki farklı yapım işilesini kazanmıştır. İhalelerin ikisi de ‘açıkle’ yöntemiyle yapılmış olup, 2017 yılında yapılanlede kırım oranı yüzde 27,65, 2018 yılında yapılanlede kırım oranı yüzde 20,11 olarak gerçekleşmiştir. Yani firma tarafından verilenle teklifi, yaklaşık maliyetin altında gerçekleşmiştir.”

Açıklamada, belirtilenlelerin yaklaşık maliyet hesabından daha az bir maliyetle, en avantajlı fiyatı teklif eden firmanın kazandığı vurgulandı.

Öte yandan 2017 yılında Valilik tarafından 128 yapım işile edildiği ve ortalama kırım oranının yüzde 19,80 olduğu anımsatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2018 yılında 61 işle edilmiş ve ortalama kırım oranı yüzde 13,62 olmuştur. Yıllık ortalama kırım oranlarına bakıldığında bahse konu firmanın kazandığılelerde uygulanan kırımın daha fazla olduğu ve bahse konu firmanınleyi ortalama orandan daha düşük bir oranla kazandığı açıkça görülmektedir. Aynı zamanda bahse konu firmanın girdiği ancak kazanamadığı 3le daha bulunmaktadır. Bu minvalde oluşturulmaya çalışılan algı gerçeği yansıtmamaktadır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.