Gazi General Adnan Doğu vefat etti!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kıbrıs Türklerini, Rum zulmünden kurtarmak adına gerçekleştirilen 1974 Barış Harekatı'nda görevli son gazi general Adnan Doğu, hayatını kaybetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Türklerini, Rum zulmü ve esaretinden kurtarmak için yaptığı 1974 Barış Harekatı’nın hayatta kalan son gazi generali Adnan Doğu’nun hayatını kaybettiği öğrenildi.

TÜRK KOMANDO TEŞKİLATI’NIN KURUCUSU VE HOCALARIN HOCASIYDI!

SuperHaber’in elde ettiği bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin efsane komutanlarından ve Türk Komando Teşkilatı kurucularından olan “Hocaların Hocası” olarak anılan, Kıbrıs Barış Harekatı gazilerinden, 30’uncu Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral M. Adnan Doğu’nun, dün sabah vefat ettiği ailesi tarafından duyuruldu.

GAZİ DOĞU PAŞA’YA “ÖVÜNÇ MADALYASI” VERİLMİŞTİ!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın general rütbesiyle hayatta kalan son gazisi, 94 yaşındaki Adnan Doğu Paşa’ya, 8 Mart 2020’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosu Seniha Birand Çınar tarafından, “Devlet Övünç Madalyası” verilmişti.

Emekli Orgeneral Doğu, törene eşi Nur Doğu, oğlu Olgun Doğu ve torunu Kaan Doğu ile gelerek madalyasını almıştı.

1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NDA YARALANARAK GAZİ OLDU!

Kıbrıs Barış Harekatı’nda, Kayseri Hava İndirme Paraşütçü Komanda Tugayı Komutanı olan, Orgeneral Doğu Paşa, savaşta yaralanarak gazi olmuştu.

Er rütbesinden, albay ve general rütbesine kadar, Mehmetçik ile her alanda savaştığı bilinen Adnan Doğu Paşa’nın, Kıbrıs Barış Harekatı’nda, çok sayıda kahramanlıklarının bulunduğu biliniyor.

JİTEM’İ ARİF DOĞAN’A KURDURDU!

Adnan Doğu Paşa’nın Jandarma Genel Komutanı olduğu senelerde, kısa isimi JİTEM olan Jandarma İstihbarat Teşkilatı’nı kurduğu da biliniyor.

Geçtiğimiz senelerde hayatını kaybeden ve JİTEM hakkında açıklamaları ile bilinen Arif Doğan, anılarında bu vaziyeti şu şekilde açıklamıştı:

“Adnan Doğu Paşa, Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde, beni makama çağırdı ve ‘Jandarma Genel Komutanlığı genel karargahıyla alt birimlerin ihtiyacını karşılayacak Jandarma İstihbarat Teşkilatını sen kuracaksın’ diye emir verdi ve her türlü desteğin sağlanacağını da belirtti. ”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı