Gazeteciliği bırakıp Romanov cinsi koyun yetiştirmeye başladı

Bursa’da yaşayan gazeteci Aydın Garip, uzun yıllar hayalini kurduğu ve emek verdiği mesleğini bırakıp Romanov cinsi koyun üretimine başladı. Hayvancılık sektöründe sağladığı başarı ile şu anda taleplere yetişemiyor. Bursa’dan gelen başarı öyküsünü haberimizde konu ediniyoruz.


Gazeteciliği bırakıp Romanov cinsi koyun yetiştirmeye başladı

Bursa’dan gelen başarı öyküsü bütün Türkiye’de ilgi odağı oldu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra gazetecilik kariyerine adım atan 27 yaşındaki genç girişimci Aydın Garip, Bursa’da eşi benzeri olmayan bir sektöre yöneldi. Hayvancılık sektörüne olan ilgi son yıllarda Türkiye’de kaybolmaya başlamışken, genç girişimciler kaybolmaya yüz tutmuş çiftçilik hayatına giriş yapmaya başladılar. Aydın Garip, hayvancılık sektöründeki başarısını Romanov cinsi koyunlara borçlu olduğunu söyledi.

HİÇ DÜŞÜNMEDEN GAZETECİLİĞİ BIRAKTI

Uzun yıllar hayalini kurduğu ve çok kısa bir tecrübeden sonra bıraktığı gazetecilik mesleğinden sonra üretmeye başladığı Romanov cinsi koyunlardan hayatını idam ettirmeye başlayan Garip, bu işi profesyonel bir boyuta taşımak istiyor. Taleplere yetişemediğini ve herkesin bu cins koyunları beslemek için sıraya girdiğini söyleyen girişimci kişiliğe sahip Garip, bu koyunların tercih edilmesinin sebebini beşiz doğurmasından dolayı olduğunu açıkladı.

KUZU MAKİNESİ OLARAK TABİR EDİLİYOR

Romanov cinsi koyunların en büyük özelliği diğer koyunlara göre çok daha hızlı üretken olmasıdır. Senede iki kez doğum yapabilen bu koyunlar, tek bir doğumda beşiz kuzu dünyaya getirebiliyor. Büyütülen kuzular ilk olarak sürüye dahil ediliyor ve sonrada karşımıza süt ve et olarak karşımıza çıkıyor. Çok iyi bir kazancı olduğunu ve bu işi büyütmek istediğini söyleyen Garip, gelecek yıllarda yüzlerce Romanov cinsi koyuna sahip olarak yoğun talebe karşılık vermek istiyor.

EN BÜYÜK AVANTAJI: ETİ KOKUSUZ VE LEZZETLİ

Günümüzde kuzu etlerinin tercih edilmemesinin ana sebeplerinde yaydığı koku yer alıyor. Üstelik kuzu etinin, pişirilme tercihine göre tadı değişebiliyor. Romanov cinsinin Türkiye’de gelecek yıllarda çok daha fazla tercih edileceği söylenirken, etinin tamamen kokusuz ve lezzetli olduğu için talebin hızla artacağı düşünülüyor. 27 yaşındaki girişimci Aydın Garip, Romanov cinsi diye satılan koyunların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiği, talep artışı sebebiyle hayvancılıkta bile dolandırıcılığın başladığını söyledi.

Yazar: Seher Demirol

Seher Demirol
Adana'da 1989 senesinde dünyaya gelen Seher Demirol, Marmara Ünivetsitesi mezunudur. 2014 senesinden beri haber sektöründe çeşitli kategorilerde görev alan Demirol, kendini magazin alanında ilerletmiştir. Yaptığı çarpıcı haberlerle birçok kez medya gündemine oturan Demirol, kariyerine ulusal haber sitelerinde editörlük görevi alarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.