adplus-dvertising

Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!

Sedef Karabaş kimdir, Erdoğan'a ne dedi? Son dakika haberi: Basın Mensubu Sedef Kabaş, bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili sözleri sebebiyle gözaltına alındı. “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan açılan soruşturma kapsamında polis ile birlikte evinden alınan Kabaş’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi. Söz konusu gelişmeyi Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz açıkladı.
Takip et
Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika: Katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri sebebiyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatılan basın mensubu Sedef Kabaş, gözaltına alındı. Kabaş’ın saat 02.00 sıralarında Sarıyer’deki evinden gözaltına alındığını avukatı Uğur Poyraz duyurdu. Öte yandan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, basın mensubu Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine ilişkin inceleme başlatıldığını açıkladı.

Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!

SON DAKİKA: SEDEF KABAŞ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabaş’ın bir televizyon programında yaptığı konuşmalarla alakalı inceleme başlattı. Başsavcılık, inceleme neticesinde Kabaş hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma açtı.

Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!

SEDEF KABAŞ GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı. Televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri sebebiyle gözaltına alındığı söylenen Kabaş, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Sonrasında Kabaş’ın 2 avukatının da Emniyet Müdürlüğü’ne geldikleri öğrenildi.

Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!

Avukat Uğur Poyraz ise gözaltı olayı ile alakalı sosyal medya üstünden, “Müvekkilim Sedef Kabaş Vatan caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünde. Ben de şuanda yanına geçiyorum” biçiminde paylaşım yaptı.

AK PARTİ’DEN KABAŞ’A TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sedef Kabaş’ın sözlerine tepki göstererek, “Basın Mensubu sıfatı taşıyan Sedef Kabaş’ın bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanlığı makamını aşağılık sözlerle hedef alması muhalefet değil ahlaksızlık ve pespayeliktir. Bu ahlaksızlığı lanetliyoruz. Milletin oylarıyla seçilmiş seçilmiş Cumhurbaşkanımıza, Devletimizin başına bu çirkin üslupla hitap millete ve milli iradeye hakarettir. Bu ahlaksızlığı mahkum ediyoruz. Bu aşağılık davranışla hukuki ve siyasi olarak en kuvvetli biçimde mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

RTÜK’TEN KABAŞ’IN SÖZLERİNE İNCELEME

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “TELE 1 yayın kuruluşunda, Sedef Kabaş’ın Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan kabul edilmesi kesinlikle mümkün olmayan sözlerine ilişkin inceleme kararı alınmıştır. Konu ilk Üst Kurul toplantısında Kurul gündemine getirilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!

RTÜK kaynaklarından alınan bilgiye göre hazırlanacak raporun 6112 sayılı kanundaki lisans iptalinden önceki en ağır ceza olan ‘yayın durdurma’ müeyyidesi uygulanması teklifiyle kurula sunulacak.

ALTUN’DAN TEPKİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazetei Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’na yönelik sözlerine ilişkin açıklama yaptı. Altun, “Siyasetin de muhalefetin de gazeteciliğin de bir ahlakı vardır. Bu ahlakı bu ülkeye çok görenler, kendilerine saygıları olmayan zavallılardır. Bir sözde basın mensubu, nefret saçmak dışında bir hedefi olmayan bir televizyon kanalında arsızca sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret ediyor. Bu arsızlığı, bu ahlaksızlığı en sert biçimde kınıyorum. Bu yapılan, yalnızca ahlaksızlık da değildir, siyaset, muhalefet ve gazetecilik ismine aynı zamanda sorumsuzluktur. Zira Nurettin Topçu’nun dediği gibi ‘ahlak meselesinin merkezine sorumluluk kavramını’ koymak lazım. Bu ahlaksızlık ve sorumsuzluk karşısında demokrasi ve hakkaniyet namına sesimizi yükseltmeliyiz” şeklinde konuştu.

Gazeteci Sedef Karabaş, Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı!

“HAKARET HAK DEĞİL BİR SUÇTUR”

Altun, marjinal bir kesimin günden güne radikalleştiğini, radikalleştikçe kamusal alanda öfke nöbetleri geçirdiğine dikkat çekerek, “Bu unsurlar her platformda seri yalanlar söyleyip, gazetecilik isimi altında ucuz dedikodular yapıyor, hakaretler ediyorlar. Hakaret bir hak, bir özgürlük değil, bir suçtur. İfade özgürlüğü isimi altında bu ülkeye senelerdir büyük hizmetler yapan Cumhurbaşkanımıza hakaret etmek kimsenin haddi değildir. Siyasi kabiliyetsizlik radikalizmle, çözümsüzlük hakaretle, bilgisizlik dedikoduyla aşılmaz. Siyaset millete dönerek, gazetecilik haber üreterek yapılır. Cumhurbaşkanlığı makamının onuru, milletimizin onurudur. Cumhurbaşkanlığı makamı, bu milletin iradesini temsil eder. Milli iradeye saldırmak fakat hadsizlerin yapacağı bir iştir. Cumhurbaşkanımıza ve makamına yapılan galiz hakaretleri bir defa daha şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

KALIN’DAN TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Cumhurbaşkanımızın şahsına ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik hakaret dolu sözler, söyleyenin zavallı ve müptezel halini ortaya koymuştur. Bu aziz millet, hadsizlere inat Cumhurbaşkanımıza da onun makamına da sahip çıkmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

SEDEF KABAŞ KİMDİR?

1970 senesinde İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gelen Sedef Kabaş haber programcısı, danışman ve eğitmenlik yapıyor. CNN International’da çalışan ilk Türk gazetecisi olan Sedef Kabaş, 1992 senesinde Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 90’lı senelerde yaptığı Portreler programında birçok meşhur ismi misafir eden Kabaş, o program nedeniyle tanındı. Power FM radyosunun kurucuları arasında yer aldı. Son olarak TRT 2’de Medya Medya programını yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.