adplus-dvertising

Garanti Koza inşaat şirketi iflas etti!

Türk ekonomisindeki türbülansın en fazla etkilediği sektörlerden biri olan inşaattan bir iflas haberi daha geldi. Mahkeme, 73 senelik Garanti Koza İnşaat firmasının iflasına karar verdi.
Takip et
Garanti Koza inşaat şirketi iflas etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Esenler’de bulunan 44 katlı Tekstilkent Koza Plaza gibi onlarca projede imzası bulunan Garanti Koza İnşaat AŞ iflas etti. Ticaret sicil kaydı 1953 senesine ait olan firmanın sermayesi 100 milyon lira seviyesindeydi. İstanbul Esenyurt’taki 5 bin konutluk dev proje sonrası mali dengesi bozulan firma bir daha toparlamadı.

GARANTİ KOZA’NIN İFLAS KARARI AÇIKLANDI

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı konuyla alakalı olarak 30 Mart 2021 tarihinde aldığı karara göre firmanın tasfiye işlemleri başladı.

2020/917 Asıl sayılı kararının 31 Mart günü yapılan duyurusu şu şekilde:

“2600-0 İstanbul Ticaret Sicil Numarasında ve 3890006679 vergi numarasında kayıtlı ‘Oruçreis Mh. Teskstilkent Cd. Tekstilkent Sitesi B blok, No:12A/161 Esenler / İstanbul’ adresinde faaliyet gösteren müflis Garanti – Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 30/03/2021 tarih saat 14:24 itibari ile iflasına karar verilmiş olup tasfiye işlemlerine Müdürlüğümüzün yukarıda yazılı dosyasından başlanılmıştır. İ.İ.K. 166. Maddesi gereğince tebliğ ve ilan olunur.”

70 SENESI BULAN GEÇMİŞ

Alacaklılardan biri Garanti Koza’nın iflası istemi ile geçen sene dava açtı. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava geçen 30 Mart günü karara bağlandı. Mahkeme, 70 seneye yakın bir geçmişi bulanan firma için iflas kararı verdi. Bu kararla beraber firma için tasfiye süreci başladı. Firmanın tasfiye süreci Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü’nce yürütülecek.

DEV PROJELER ÜSTLENDİ

Bugüne dek onlarca büyük projeye imza atan firma bir süredir Esenyurt’ta bulunan ortalama 5 bin konutluk projesi sonrası mali sıkıntı yaşamaya başladı. Anılan projenin ilk iki etabını tamamlayan firma, öbür etapları tamamlayamadı. Anılan projeden daire yahut iş yeri alan binlerce kişi ise bir süredir Garanti Koza’ya yönelik bir dizi dava açmıştı. Anılan kişiler arasında Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Irak gibi ülkelerden yüzlerce yabancı alıcı da bulunuyordu. Firma, Bulgaristan’da da 240 milyon Euro’luk bir proje başlatmış fakat tamamlayamamıştı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Firmanın iflası ile beraber, dosya Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü’ne geçti. Müdürlük, bu aşamadan sonra firmanın tasfiyesi hakkında süreci yönetecek. İlk olarak, iflas masası yaratılacak. Anılan masa, alacaklılardan oluşacak. Daha sonra alacaklılar toplantısı yapılıyor. Avukat Hikmet Güngör, çok sayıda yabancı alıcının mağdur olduğunu hatırlatarak “Alacaklıların, alacaklı olduğuna dair iflas masasına kendilerini kaydettirmeleri lazım. İflas masası firmanın mal varlıklarını satarak ödeme süreci için çalışma yapacak. İlk olarak ipotekli alacaklar ödenecek. Daha sonra kamunun alacakları ödenecek. Son aşamada ise öbür alacaklılar için bir para yahut varlık kalırsa onlara ödeme yapılır” diyerek konuştu.

TEDBİR TALEPLİ DAVA AÇIN

Garanti Koza’dan alacaklı konumdaki çok sayıda yabancı alıcının davaların takip eden Av. Necip Şenel ise “Garanti Koza’nın iflas etmesi davaların seyrini etkilemez. Öncelikle iflasın kesinleşmesi lazım. Kesinleşmeden sonra ise iflas idaresine dava yöneltilerek netice elde edilebilir. Fakat herhangi bir takyidat alacaklısının taşınmazı satmasını önlemek için derhal önlem istemli dava açılmalı ve süreç durdurulmalıdır” uyarısında bulundu.

BİR DAVA DA YEŞİL GYO’YA AÇILDI

Öte yandan ‘iflas’ istemli bir davanın da Yeşil GYO AŞ’ye karşı açıldığı anlaşıldı. Yeşil GYO’nun Esenyurt’taki projesinden ev alan 5 kişi, aradan seneler geçmesine karşın ne tapularını ne paralarını alabildi. Anılan 5 kişi ismine ilk olarak firmaya karşı icra takibi yapıldı. İcra takibine yapılan itiraz sonrası, alacaklı oldukları iddia edilen 5 kişi ismine bu defa iflas talepli dava açıldı. Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, alacak tutarı ise 3.9 milyon lira olarak kayda geçti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.