Garanti Bankası Swift Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yurt dışı para transfer işlemlerinin en çok yapıldığı bankalardan biri olan Garanti Bankası, Swift kodu aranan bankaların başında geliyor.

Daha önce havale, EFT ve bilumum bankacılık işlemi gerçekleştirmiş olma ihtimaliniz çok yüksek ancak SWIFT kod diye bir şey duysanız dahi ne işe yaradığını anlamak için uluslararası para transferine ihtiyacınız var. Bu sebeple bilmeyenler için Swift kodu nedir, Garanti Bankası Swift kodu ne işe yarar bundan bahsedelim.

SWIFT KOD NEDİR?

Tamamen İngilizce bütünleşik bir cümlenin kısaltması olan SWIFT, anlam itibari ile Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, yani Türkçe olarak ”Dünya Çapında Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği’ açılımına sahiptir. SWIFT kod bir bankanın uluslararası alanda taşıdığı kimliği ifade eder. Her bankanın yalnızca bir adet SWIFT kodu olur. Bu kod sayesinde yurt dışına gerçekleştirdiğiniz bir döviz bedeli transferi doğru bankaya iletildiğinden emin olabilirsiniz. Zira SWIFT kodun hatalı olması durumunda bu bedelin transferi de gerçekleşmez.

GARANTİ BANKASI SWIFT KODU NE İŞE YARAR?

Bankalar birbirleri arasında para transferi gerçekleştirmek yerine bunu elektronik ortamda fon transferi olarak gerçekleştirirler. Yani yurt içinde para aktarma işlemi yaparken, sizin mobil bankacılıktan geçtiğiniz bir talimat ile fiziki bir para diğer bankaya taşınarak gitmediği gibi, yurt dışına transfer edilen döviz bedeli de fiziksel olarak değil, elektronik fon olarak transfer olur. SWIFT kod, gerçekleşecek olan döviz bedeli transferinin hangi bankaya gideceğini işaret eder.

Örneğin, yurt dışından Garanti Bankası hesabınıza gelecek olan 100 dolarlık bir transfer için kişisel bilgileriniz, IBAN numaranız ve Garanti Bankasına ait olan TGBATRISXXX Swift koduna ihtiyacınız vardır. Bu kod sayesinde gelecek olan bedelin Türkiye’de bir Garanti Bankası hesabına transfer olacağı anlaşılır ve işleminiz tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı