GameStop hisseleri NFT ve Ethereum duyurusu ile yükselişe geçti!

Son dönemlerde sıklıkla iniş ve çıkışlarıyla gündeme gelen GameStop hisseleri bu defa de, firmanın jetonlara (NFT) yatırım yaptığını duyurmasının sonrasında yükselişe geçti. Mart ayından bu yana ilk defa 200 dolar fiyat bandını aşmayı başaran GameStop son olarak Ethereum ile satış yapacağını da söyledi.
Takip et
GameStop hisseleri NFT ve Ethereum duyurusu ile yükselişe geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

GameStop, bu hafta inanılmaz derecede başarılı olan rallisi sayesinde gündeme geri döndü. GameStop hisseleri iki ay boyunca 100 dolar fiyatlarında varlığını sürdürmesinin sonrasında bugün, 200 dolar bandını aşmayı başardı. Çoğu kişi GameStop hissesinin 200 doların ötesine geçemeyeceğini hatta hissenin batabileceğini düşünüyordu. Neyse ki tam tersi bir vaziyet oldu ve GameStop yatırımcısının yüzünü güldürdü.

GameStop 2021’in başından bu yana inanılmaz derecede dalgalı bir grafik sergiliyor. Firmanın hisseleri birkaç hafta içinde neredeyse 20 dolardan 400 dolar fiyatına yükseldi. Hisse senedi bu yükselişin sonrasında hızlı bir düşüş yaşamasına karşın, gene de borsada kıymetli kalmayı başardı. Bu düşüşler, GameStop’u herhangi bir iflasın eşiğinden kurtarma düşüncesiyle şirketi korumak ve hatta kendi değerini artırmak için büyük değişiklikler yapmasıyla neticelendi.

GAMESTOP ETHEREUM BLOK ZİNCİRİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

NFT uzantılı bir internet sayfası üstünde çalışan GameStop, “Oyunu Değiştir” sloganıyla Ethereum ile satış yapmayı planlıyor. Bir ekip kurduğunu da açıklayan GameStop; tasarımcıları, mühendisleri, pazarlamacıları, oyuncuları ve topluluk liderlerini ekibe davet etti.

Akıllı sözleşme kodu “Oyun On Anon” ve GameStop en NFT sayfasına link beyan ve potansiyel GameStop-salınan NFT’ler Ethereum en ERC721 standardını kullanacak gösterir. Kod öte yandan özel bir jeton olan GME’yi de işaret ediyor.

GAMESTOP HİSSELERİ, NFT AÇIKLAMASI SONRASI YÜKSELİŞE GEÇTİ

GameStop hisseleri, haftaya 180 dolarlık direnç noktasının hemen altında başladıktan sonra piyasada %16.43’lük bir değer kazandı ve 200 dolar bandını aşmayı başardı. Firma, duyurunun yapıldığı esnada 216,20 dolardan işlem gördükten sonra %3’lük bir büyüme daha yaşadı.

Web sitesindeki akıllı sözleşme kodu, “Game on Anon” yazan ve GameStop tarafından yayınlanan potansiyel NFT’lerin Ethereum’un ERC721 standardını kullanacağını söyledi ve Ethereum tabanlı bir sözleşme adresi üstünden işlem yapacağını açıkladı.

GameStop’un bir sonraki kazanç çağrısı 8 Haziran tarihinde yapılacak.

NFT NEDİR?

Değiştirilemez jeton yahut NFT isimi verilen yükselen bir teknoloji türüdür.NFT’yi , genellikle elinizde tutamayacağınız bir şey üstünde benzersiz bir sahiplik delili olarak düşünün – bir dijital sanat parçası, bir dijital kupon, belki bir video klip.

NFT (İng. non-fungible token), benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen ve bu sebeple birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri isimi verilen dijital defterdeki bir veri birimidir. NFT’ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve öbür oluşturucu çalışma şekillerine benzer dijital dosyaları temsil edebilir. Bu dijital dosyaların kendileri sonsuz bir biçimde tekrardan kopyalanabilirken, onları temsil eden NFT’ler ise temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik delili sağlarlar. Ethereum, Bitcoin Cash ve Flow gibi blok zincirlerinin her birinin NFT kullanımlarını tanımlamak için kendi jeton standartları vardır.

ETHEREUM NEDİR?

Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu platformu olan Ethereum, halka açık, zincirleme modeli merkezli hesaplama platformu ve smart contract protokolü özelliğini sağlayan işletim sistemidir. İşlem bazlı vaziyet geçişleri ile Nakamoto consensus protokolünün güncellenmiş bir versiyonunu destekler.

Ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sistemdir. Genel olarak bir altcoin statüsünde görülse de Ethereum aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha çok alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.