adplus-dvertising

Galip Aykaç kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Galip Aykaç’ BİM’in sahibi mi?

BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, üretimdeki maliyet artışları ve enflasyon verileri ortadayken, marketlerin fiyat artışlarının sorumlu tutulmasını eleştirdikten sonra birden medyanın gündemi oldu. Peki BİM CEO'su Galip Aykaç kimdir, aslen nereli? Galip Aykaç evli mi eşi kimdir? Galip Aykaç'ın hayatı!
Takip et
Galip Aykaç kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Galip Aykaç’ BİM’in sahibi mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BİM CEO’su Galip Aykaç, zamların sorumluluğunu iktidara atarak, “Nasıl ki döviz kurlarındaki artışta sebebin döviz büroları, akaryakıt zammında benzin istasyonları olmadığı gibi bizlerin de buradaki payının son derece sınırlı olduğunu söylemek isterim” dedi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son grup toplantısında, “Zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyim. Zincir marketlerin FETÖ’yle irtibatı araştırılması gerekmektedir. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir” dedi. Bahçeli’ye, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç cevap verdi. Galip Aykaç, “FETÖ örgütü ile bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bu ülkenin güzel insanları sizlerin yalanlarına hiçbir şekilde itibar etmediler” dedi.

Bu açıklamanın ardından BİM CEO’su kimdir merak konusu oldu. Peki Galip Aykaç kimdir, aslen nereli, kaç yaşında ve evli mi? Galip Aykaç BİM’in sahibi mi? İşte, Galip Aykaç’ın hayatı!

GALİP AYKAÇ KİMDİR?

Galip Aykaç, iş insanı ve BİM İcra Kurulu üyesidir. Galip Aykaç, 1957 yılında Yozgat’ta doğmuştur.

Türkiye’nin ilk organize perakende zinciri olan Gima’da on sekiz yıl çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1997 yılında BİM’in Satın Alma Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır.

2007 yılının Kasım ayında Operasyon Komitesi Başkanı olan Aykaç, şu anda da Operasyon Komitesi Başkanlığı görevini yürütmekte aynı zamanda İcra Kurulu Üyeliği görevini üstlenmektedir.

2013 ve 2014 yıllarında Fortune Dergisi’nin değerlendirmesinde Galip Aykaç, “en değerli iş insanları” listesinde 3. sırada yer almıştır.

Başarılı yönetici Galip Aykaç, aynı zamanda Odalar ve Borsalar Birliği’nce oluşturulan Türkiye Perakende Meclisi Üyeliği, Gıda Perakendecileri Derneği Başkan Yardımcılığı ile TOBB-GS1 Türkiye Komitesi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Fortune 500 Türkiye listesinde ilk 10’a yerleşen ve perakendede başarılara imza atan BİM’in stratejilerindeki en önemli isimlerden biri Aykaç. 2015 yılının üçüncü çeyreğini 169 milyon TL kâr ile kapatan BİM bu sene aynı dönemde kârlılığını yüzde 2’ye yakın  oranda artırdı ve 172 milyon TL kâr seviyesini yakaladı. Dokuz aylık net kârı 478 milyon TL oldu. Geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde toplam 442 milyon TL kâr etmişti. Şirketin kârındaki artış oranı yüzde 8 seviyesinde oldu. BİM’in toplam satışları da geçen seneye göre artış gösterdi. 2015 yılının ilk 9 ayında 4,5 milyar TL’ye yaklaşan satış rakamını yakalayan BİM, bu sene aynı dönemde 5 milyar TL sınırını aştı. İş modeliyle sektörde farklılık yaratan BİM, Deloitte’un hazırladığı “2016 Perakende Sektörünün Küresel Güçleri Raporu”nda 153’üncü sırada yer aldı. Ayrıca küresel perakendeciler arasında en hızlı büyüyen 21. perakendeci oldu. 31 bin kişiye istihdam sağlayan BİM, insan kaynağına büyük önem veriyor. 2015’te yatırım yapılan ve en fazla büyüme kaydedilen ülkelerin başını Mısır ve Fas çekti. Farklı ülkelere giriş arayışı devam ediyor. Aykaç, önümüzdeki dönemde istikrarlı büyümesini sürdürecek gibi görünen BİM’in hedeflerini, “kamuya kaynak sağlamak, istihdama katkıda bulunmak, perakende sektörünün büyümesine öncülük eden lider kuruluş olmak” olarak açıklıyor.

İş insanı Aykaç halen BİM’in üst yönetiminde yer alıyor ve İcra Kurulu Üyesi, COO ve GPC Başkanlığı görevlerini yürütüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.