Gabar Dağı’nda Deniz Fosilleri Bulundu!

 Şırnak’ta yapılan araştırmaların ardından Gabar Dağı’nda 45 milyon yıllık deniz canlılarına ait fosil bulundu.

Daha önce Cudi Dağı’nda bulunan salyangoz fosilinin ardından şimdi de Gabar Dağı’nda deniz canlıları fosili bulundu. Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdullah Sipahi Şırnak’ta yaptığı çalışmalar sonucunda Gabar Dağı’nda soyu tükenen 45 milyon yıllık Nummulites’ ve ‘Alveolina’ adlı deniz canlılarının fosillerine ulaştı. Bulunan bu kalıntıların Lütesiyen Dönemi’ne ait olduğunu söyleyen Sipahi, bu kalıntıların Tetis Okyanusu’ndan kalma fosiller olabileceğini dile getirdi.

Gabar Dağı’nda Deniz Fosilleri Bulundu!

Sipahi, kalıntılar ile ilgili olarak Dünya üzerinde bulunan kıtaların hareket ettiğini, bu hareketler ve yer değiştirmeler sonucunda denizlerin ortaya çıkıp yok olduğunu dile getirdi. Sipahi ayrıca “Cudi’de ve Gabar’da bulunan kalıntılar Orta Miyosen Dönemi’nde kapanan Tetis Okyanus’una ait kalıntılardır.” açıklamalarında bulundu.

BÖLGEDE BULUNAN EN ESKİ FOSİL

Araştırmalar sonucunda Sipahi, Gabar Dağı’nda bulunan fosillerin Cudi’de bulunanlardan çok daha eski olduğunu ifade etti. Araştırmalar sonucunda Cudi Dağı’nda bulunan kalıntıların Miyosen Dönemi’ne, Gabar Dağı’nda bulunan  fosilellerin Lütesiyen Dönemi’ne ait olduğu açıklandı.

Gabar Dağı’nda Deniz Fosilleri Bulundu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı