adplus-dvertising

G7 ve AB, Rusya’dan Zaporijya Nükleer Santrali’ni Ukrayna’ya devretmesi istedi

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri Avrupa Birliği (AB) ile beraber yayınladıkları ortak bildiride, Rusya’dan Zaporijya Nükleer Santrali’nin kontrolünü Ukrayna’ya devretmesi istedi.
Takip et
G7 ve AB, Rusya’dan Zaporijya Nükleer Santrali’ni Ukrayna’ya devretmesi istedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri Avrupa Birliği (AB) ile beraber ortak bildiri yayınladı. Bildiride, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları kınanarak, “Rusya, birliklerini Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinden derhal geri çekmeli ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermelidir” dendi.

Rusya’nın güvenli ve emniyetli operasyonların sağlanması için Zaporijya Nükleer Santrali’nin yanı sıra Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki bütün nükleer tesislerin tam kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya geri vermesi talep edilen bildiride, “Zaporijya Nükleer Santrali’ni işleten Ukraynalı personel, görevlerini tehdit yahut baskı olmadan yapabilmelidir” dendi.

Rusya’nın santral üstünde devam eden kontrolünün bölgeyi tehlikeye soktuğu aktarılan bildiride, “Ukrayna’daki nükleer tesislere Rus silahlı kuvvetleri tarafından el konulmasının bu tesislerin emniyeti ve güvenliğine yönelik ciddi tehdit oluşturmasından, nükleer kaza yahut olay riskinin mühim ölçüde artırmasından ve Ukrayna halkını, komşu devletleri ve uluslararası toplumu tehlikeye atmasından derin endişe duyuyoruz” dendi.

Rusya’nın eylemlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Ukrayna’nın barışçıl nükleer faaliyetlerini koruma maksadıyla izleme yeteneğini önlediği ifade edilen açıklamada, “UAEA Başkanı Grossi’nin Ukrayna’da nükleer güvenlik ve güvenliği kuvvetlendirme çabalarını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Başkan ve UAEA personeline bu konudaki kararlı bağlılıkları için teşekkür ediyoruz” dendi.

UAEA personelinin Ukrayna’daki bütün nükleer tesislere güvenli ve engelsiz bir biçimde erişebilmeleri ve bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle doğrudan ve müdahale olmaksızın ilişki kurabilmeleri gerektiği vurgulanan bildiride, UAEA’nın görevini yapmasının kolaylaştırılması çağrısı yapıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.