adplus-dvertising

G7 ülkeleri, Rus petrolünün ithalatını durdurma sözü verdi

G7 ülkeleri, Ukrayna’ya yönelik saldırıları sebebiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar dahilinde Rus petrolünün ithalatını durdurma konusunda anlaştı.
Takip et
G7 ülkeleri, Rus petrolünün ithalatını durdurma sözü verdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray bugün yaptığı açıklamada, bütün G7 ülkelerinin Ukrayna’nın işgali sebebiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üstündeki baskıyı artırmaya kararlı olduğunu ve bu doğrultuda, “Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurma yahut yasaklama taahhütü” verdiklerini söyledi. Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada ve Japonya liderlerinin Ukrayna’nın savaş alanındaki ve müzakere masasındaki konumunu kuvvetlendirmek için Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile görüştüklerini söyleyerek, “Bugün bütün G7 ülkeleri, Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurmayı yahut yasaklamayı taahhüt etti. Bu, Putin’in ekonomisinin ana damarına sert bir darbe olacak ve savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak. G7 öte yandan, istikrarlı küresel enerji kaynakları temin etmek için beraber çalışmayı taahhüt ederken, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma çabalarını da hızlandırıyor” açıklamasında bulundu.

Rus medyasına yaptırımlar

Beyaz Saray yaptığı açıklamada öte yandan Rusya’ya karşı bir takım yeni yaptırımları duyurdu. Yapılan açıklamada, “ABD, Rusya’da doğrudan yahut dolaylı olarak en çok izlenen, devlet kontrolündeki televizyon istasyonlarından Channel One Russia, Russia-1 ve Anonim Firma NTV Broadcasting’e yaptırım uygulayacak” dendi.

ABD ürünlerinin Rusya’ya ihracatına ilişkin yeni yasaklar

Beyaz Saray öte yandan Rusya’nın savaş çabalarının önlenmesi için daha çok ihracat kontrolleri ve yaptırımlar uygulanacağını söyleyerek, ABD’nin ahşap ürünler, endüstriyel motorlar, fanlar ve havalandırma ekipmanları, buldozerler ve öbür birçok endüstriyel ürün yelpazesinde Rusya’nın sanayi sektörüne ek kısıtlamalar getiren yeni bir takım ticari uygulamaların yapılacağını belirtti. Açıklamada, “Bu yeni kontroller, Rusya’nın askeri kabiliyetlerini destekleyebilecek öğelere ve gelire erişimini daha da sınırlandıracak” dendi.

Rus iş adamlarına yaptırımlar

Beyaz Saray, Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne yahut siyasi bağımsızlığına zarar verebilecek olan Rus iş adamı ve aile mensuplarına yaptırımlar, Rusya ve Belarus yetkililerine ise vize kısıtlamaları uygulanacağını açıkladı. ABD’nin Rus ve Belarus yetkililerine ortalama 2 bin 600 vize kısıtlaması getirdiğini, Rusya’daki bütün banka varlıklarının ortalama üçte birini elinde tutan ve Rusya’nın en büyük finans kurumu olan Sberbank’tan 8 yöneticiye ve bir Rus bankası olan Gazprombank’tan 27 yöneticiye yaptırım uygulandığını açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.