adplus-dvertising

G7 ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat getirme konusunda anlaştı

G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşmaya vardı.
Takip et
G7 ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat getirme konusunda anlaştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşı atılacak adımlar ve savaşın küresel ekonomi üstündeki zararlı etkilerine verilecek tepkiyi görüşmek üzere çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının sonrasında yayınlanan ortak bildiride, G7 ülkelerinin Ukrayna’nın yanında olmayı sürdüreceği ifade edilirken, Rusya’nın işgal girişiminin küresel ekonomide istikrarsızlığa neden olduğu, küresel enerji ve gıda güvenliğini tehdit ettiği vurgulandı. G7 ülkelerinin Rusya’nın saldırgan tutumuna cevap olarak uygulanan koordineli yaptırımları sürdürmeye kararlı olduğu söylenen açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda mutabık kalındığı söylendi.

Moskova’nın gelirlerini azaltmayı ve enerji fiyatlarındaki artışın önüne geçmeyi hedefleyen karar kapsamında rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal etmesine sadece G7 koalisyonu tarafından tespit edilen tavan fiyat üstünden izin verileceği bildirildi.

Tavan fiyat uygulaması gündeme gelmişti

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı bağımsız ülkeler olarak tanıması ve Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi başlatmasının sonrasında G7 ülkeleri başta olmak üzere Batı dünyası tarafından Moskova’ya yönelik bir dizi ekonomik yaptırım yürürlüğe koymuştu. Geçtiğimiz Haziran ayında batılı ülkelerin liderlerinin Rusya’nın petrol arzını kesmeden Moskova’nın savaşta kullanabileceği gelirleri azaltmak maksadıyla rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal ederken ödeyebilecekleri fiyatta tavan uygulamasına gideceği kamuoyuna yansımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.