adplus-dvertising

Futbol camiasından birliktelik mesajı!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’daki merkez binasına yapılan silahlı saldırı sonrası, kulüp başkanları, teknik direktörler ve futbolcular birliktelik mesajı verdi. Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, saldırının Türk futboluna yapıldığını vurgularken, TFF Başkanı Büyükekşi ise futbolun, barış, dostluk, kardeşlik demek olduğunu ifade etti.
Takip et
Futbol camiasından birliktelik mesajı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Süper Lig kulüplerinin başkanları ile yöneticiler, beraberinde futbolcu ve teknik direktörlerle beraber TFF’nin Riva’daki tesislerine gelerek TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yöneticilere yapılan saldırı sebebiyle geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Ziyarete Beşiktaş Kulübü’nden Başkan Ahmet Nur Çebi, Sportif Direktör Ceyhun Kazancı ve futbolcu Josef de Souza, Galatasaray’dan başkan Dursun Özbek, Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Teknik Direktör Okan Buruk ve takım kaptanı Fernando Muslera, Fenerbahçe’den başkan Ali Koç, yönetim kurulu mensubu Selahattin Baki, Teknik Direktör Jorge Jesus, Operasyon Direktörü Mario Branco ve takım kaptanı Altay Bayındır’ın yanı sıra öbür kulüplerin başkanları, yöneticileri, teknik direktörleri ve bazı futbolcular katıldı.

Toplantıda; Galatasaray Adası’na yapılan saldırı ve Ankaragücü – Beşiktaş maçında sahaya giren saldırganın konusu da masaya yatırıldı. Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç’un talebi üstüne Riva’daki geçmiş olsun ziyaretinden önce kulüplerin toplantı yaptığı öğrenilirken, bu toplantıda son zamanda meydana gelen olaylar ve ekonomik sıkıntılar üstünde duruldu.

Türk futbolunun bütün paydaşlarının yer aldığı fotoğraf çekiminin sonrasında Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç ile kulüp başkanları ve yöneticiler, gazetecilerin karşısında TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TFF yönetimine geçmiş olsun dileklerini ileterek, mesajlarını paylaştılar.

Ali Koç: “Türk futboluna geçmiş olsun”

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve Kulüpler Birliği Vakfı Ali Koç, “Kulüpler Birliği Vakfı ismine başkana, yönetim kurulu mensuplarına, bütün çalışanlarına, Türk futboluna geçmiş olsun diyorum. İnşallah bir daha tekrarlanmayacak bir olaydır. Ama yalnızca futbolun paydaşları değil, bütün halkımızı rahatsız eden bir konuyla karşı karşıyayız. Bakanlıklarımızın konuyu en ince ayrıntısına kadar irdeleyip olayları açığa çıkartacağından hiçbir şüphemiz yoktur. Asıl mesaj, radikal olaylarla karşı karşıya olmamız. Olağanüstü yaklaşımlar lazım. Bu olağanüstü olayların dışında Türk futbolunda barış, fair-play olması için çok daha radikal yaklaşımlara ihtiyacımız olduğunu gördük. Ankaragücü-Beşiktaş maçında meydana gelen olaylarla alakalı olarak, hangi kulübün oyuncusuna yapılırsa yapılsın, nedeni ne olursa olsun bu tür bir saldırı, hepimize yapılmıştır. Türk futboluna yapılmış bir saldırıdır, kabul edilemezdir. Korkuyorum ki doğru adımlar atılmazsa ileriye dönük olarak daha sık yaşanacağıyla alakalı riskler olduğunu düşünüyorum. Bir kulübün bir izleyicisinin, maçta meydana geldiği gibi bir eylemde bulunmasının koskoca bir camiayı bağlamaması gerektiğini düşünüyoruz. Camiaların bu sıkıntılarla yalnız başına uğraşmasındansa, hepimiz tek vücut, topyekun mücadele etmeliyiz. Bununla birlikte Galatasaray camiasına da geçmiş olsun diyorum. Dursun başkanla da konuştuk. İnşallah bunlar meczup olaylardır, tesadüfen arka arkaya denk gelmiştir, bir daha yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

“Yeni sayfa açtığımız bir sezon oldu”

Taraftarlara çağrıda bulunan Ali Koç, “Çok daha çok provokasyona maruz kalabiliriz. Konuyla alakalı bilincin artması lazım. Tribünlerde sorumlu, akılı, tek arzusu kulübü desteklemek olan insanların da bilinçlendirmesi gerekmektedir. Bizler de buna ön ayak olmalıyız. 5’inci haftadayız, çok güzel başladık. Pek çok sorunumuz olmasına karşın. İçinde bulunduğumuz ekonomik ortam, yalnızca ülke ekonomisi olarak değil, bu sezonun sonunu getirmemiz mümkün gözükmüyor. Belki kulüplerin nefesi kasım-aralıkta tükenecek, kimileri ocakta-şubatta. Hepimizin nefesi bir yerde kesilecek. İlgili yerlere, en üst seviyelere derdimizi anlatmamıza karşın fazla bir ilerleme sağlayamadık. Buna karşın umutla başladığımız, yeni bir sayfa açtığımız bir sezon oldu. Bunun nedeni TFF değişimi. Kulüplerin ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını giderebilmek için her şeyin yapıldığını görüyoruz. Tabii ki her problemi TFF çözemez. Bizim için niyet mühimdir. Pek çok konuda problemler ya çözülüyor ya da çözülmesi için girişimlerde bulunuluyor. Yeni transferler, yeni sezon, yeni sayfa, yeni heyecan, güzel başladık. 5’inci haftadayız. Meydana Gelen olağanüstü olaylar, stattaki gerginlikler, son bahsettiğimiz 3 olay bizi fazlasıyla endişeye sevk etti. Bu problemlerin giderilmesinde ana faktör bizleriz. Kendi bahçemizi temizlemeliyiz. Hakem performansları çok mühim. Federasyonumuzun hakem performanslarıyla alakalı pek çok girişimde bulunduklarını görüyoruz. Hakem konuları bu sezona has bir vaziyet değil. Neticesinde iyi ki güvenmişiz demek istiyoruz. Bu konuda hamleler yapıldığını biliyoruz. Bizler bu niyet çerçevesinde, söylemlerimizde azami hassasiyeti göstermemiz gerektiğinin farkındayız” ifadelerini kullandı.

“Ayrıştırma ortamı olması için atılan tohumların farkındayız”

Bazı gazeteciler ve TV programlarını eleştiren Koç, “İfade özgürlüğüne son derece önem veren bir insan olarak, ifade özgürlüğü ile ifade sorumsuzluğu arasındaki farkı anlayabilmemiz gerekir. Bazı TV programlarında, sosyal medyada, başkanlara, yöneticilere, futbolculara, teknik direktörlere yapılan saldırılar, hakaretler Özellikle TV ortamında. Şu anda Türk futbolunda nefret ortamı olması için, ayrıştırma ortamı olması için atılan tohumların farkındayız. Biz bu konuyu topyekun, bütün kulüpler ve federasyonumuz olarak adreslememiz gerekmektedir. Asıl kulüplerin taraftarlarını birbirleriyle kavga haline getirmek için ne yazık ki iklim son derece müsait. Bugün sosyal medya ortamında yaşananlar, esasında kulüplerin günlük icraatlerini, gelecek planlarını etkiler hale gelmiştir. Daha fazla takipçiyle illegal bahis sitelerinden bir ekonomi ve ticaret yaratmak için şu an ülkemizde bir yapı ve iklim söz konusudur. Bu yapı, futbolun en mühim paydaşlarını, kulüpleri birbirine düşürmektedir. Bu yapıyla topyekun savaşmalıyız. Yok o yazar bunu yazmış, yok o bunu söylemiş. Bir önceki federasyonunun en büyük problemi basında yapılan haberlerle etkilenip yönetmekti. Lütfen bu ortamdan uzak duralım. Federasyon ve kulüplerimiz kafa kafaya verdiği müddetçe, devletimizin alakalı birimleriyle beraber çözemeyeceğimiz hiçbir problem yok” diye sözlerini noktaladı.

Mehmet Büyükekşi: “Her zaman kol kola olursak bizi hiç kimse yıkamaz”

Ziyarete gelen başkan, teknik direktör ve futbolcuların kendilerine güç kattığını ifade eden Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ise yaptığı açıklamada, “Perşembe günü yaşanan olaydan sonra başta cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız olmak üzere, birçok başkanımız özellikle mesaj atarak geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Bugün de başkanlarımızın tümü, futbolcularımız, teknik direktörlerimiz buraya gelerek bize güç kattılar. Ben şunun altını çizmek istiyorum. Kıymetli başkanlar tek tek söz aldı. İçlerinden gelenleri bizlere söylediler. Biz; bir olursak, birlikte olursak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem yok. Her türlü problemin üzerinden gelebiliriz. Federasyon olarak ilk günden beri yönetim kurulumuzla beraber problem yok, çare var diyerek yola çıkarak her türlü probleme çözüm bulmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Burada paydaşlarımız son derece mühim. Özellikle bir taraftan kulüplerimiz, hakemlerimiz, gözlemcilerimiz, temsilcilerimiz, kurul üyelerimiz, teknik direktörler ve taraftarlarımız, başkanımız da az önce bahsetti. Nasıl içerde fotoğraf çektirirken kol kola girdik, her zaman kol kola olursak bizi hiç kimse yıkamaz. Dimdik ayakta dururuz. Bu birlik, birlikteliğe oldukça fazla önem vermemiz gerekir. Azimle çalışmamız gerekir. Bizi hiçbir şey yıldıramaz. Bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Futbol şiddet, holiganizm değil; futbol demek barış, dostluk, kardeşlik demek”

Futboldaki problemlerin bir günde oluşmadığını, bu problemleri çözmek için çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Büyükekşi, “Az önce Ali başkanımızın bahsettiği gibi problemler çok hızlı bir biçimde, bir günde oluşan problemler değil. Senelerden beri oluşan problemler var. Bunlara çözüm önerilerimiz var. Fakat yavaş yavaş çözmeye çalışıyoruz. Hızlı olanları çözdük. Bundan sonraki dönemde de şunun altını çizmek istiyoruz; fair-play. Fair-play, TFF’nin ligler başlamayan önce gündeme getirdiği en mühim konuydu. Özellikle takip etmeyenler varsa, fair-play kurulu daha önce isim olarak vardı fakat uygulamaya girmemişti. Biz 9 kişiden oluşan kurulumuzu kurduk ve ilan ettik. 3 adet kadın kurul mensubu var. 3 adet medya üyesi var. Her ay toplanılacak. Ayın en centilmen futbolcusu, teknik direktörü, takımı, başkanı ve taraftarı seçilecek. Ben bunlara yalnızca manevi değil, maddi ödül de vereceğiz. Bu ödülü kulüplere kesilen cezaların bir kısmından vereceğiz. Amacımız; kötüden örnek olmaz, iyiden örnek olur. Örnek göstereceğiz, onları hem kamuoyunda bu ayın futbolcusu, bu başkanı, bu ayın takımı diyerek duyuracağız. Çünkü, futbol şiddet, holiganizm değil. Futbol demek barış, dostluk, kardeşlik demek. 1 hafta boyunca bu vahi olaydan dolayı geçtiğimiz 4 gün boyunca maçları 1 dakika geç başlattık. Buradan çağrı yapıyorum. 2023 senesi, Cumhuriyetimizin 100’üncü senesi. İnşallah hep birlikte; kulüpler, federasyon, başkanlarımız, futbolcularımız, hakemler 100’üncü seneye yakışır bir sezon geçiririz. Çünkü; yapacağımız her şey esasında ligimizin marka değerini arttırmak için. Eğer marka değerini arttıramazsak hiçbir şeyde başarılı olamayız. Marka değerini arttırabilirsek; takımlarımız, milli takımlarımız daha kuvvetli olur. Burada başarıyı hep beraber ortaya çıkartacağız. Beraber başaracağız. Ben kulüp başkanlarımıza, teknik direktörlerimize, futbolcularımıza teşekkür ediyorum. Bugün burada olmanız bana güç verdi” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.