Fuat Oktay’dan HDP’li Milletvekiline Yanıt

HDP'li milletvekilinin 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' başlıklı raporu ile ilgili soru önergesini Fuat Oktay yanıtladı.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, HDP’li milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in, Seta Vakfı’nın ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ başlıklı raporu ile ilgili soru önergesini tek bir paragraf ile yanıtladı. Oktay tek paragraflık cevabında, “Siyaset Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 20.12.2005 tarihli ve E.2005/390, K.2005/360 sayılı kararı gereği Vakıflar Genel Müdürlüğü merkezi siciline tescil edilerek, kuruluşu 08.02.2006 tarihli, 26074 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilmiştir. Vergi muafiyeti bulunan vakıf halen Ankara ilinde faaliyetine devam etmektedir” dedi. Oktay’ın baştan savma bir yanıtla kendisini geçiştirmek istediğini ifade eden Koçyiğit ise, “Yasama organın denetim yetkisini ciddiye almayan, yazılı sorularla hiçbir ilgisi olmayan, baştan savma bir cevapla tüm sorularım yanıtsız bırakılmıştır.” ifadelerine yer verdi.


Basın ve ifade özgürlüğü kuruluşlarının fişleme yapmakla suçladığı rapor ile ilgili hazırlanan sorular;

1- SETA Vakfı’nın “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporunda 7 uluslararası medya kuruluşu ve bu kuruluşlarda görev yapan gazeteciler ile ilgili neden böyle bir çalışma yapılmıştır? SETA Vakfı’ndan bu raporun hazırlamasını kim veya kimler istemiştir?

2- Hiçbir akademik araştırma ve incelemeye dayanmayan internet ortamında paylaşılanlar üzerinden hazırlanan raporun amacı nedir? Bu rapor neye ve kime hizmet etmektedir?

3- Raporda uluslararası medya için çalışan gazetecilerin isimleri, özgeçmişleri, haberleri, sosyal medya paylaşımlarını ve görsellerine yer verilmesinin nedeni nedir?  Gazetecilerin basın ve kişisel özgürlüklerine yönelik hazırlanan bu rapor ile ilgili bir girişimde bulunacak mısınız?

4- Muhalif gazetecileri hedef gösteren SETA gibi kuruluşlar hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?  Bu tür fişleme ve hedef gösterici belgelerin hazırlanmaması ve yayınlanmaması için ne gibi önlemler alacaksınız?


5- Raporda adı geçen gazetecilerin başına gelebilecek herhangi bir olumsuz hadisenin sorumlusu kim veya kimler olacaktır? Gazetecilerin maruz kalacağı herhangi bir olumsuz durumda sorumluluğu üzerinize alacak mısınız?

6- Söz konusu raporda HDP’li milletvekillerinin kamuoyunu doğru bilgilendirmediği ve güvenilir haber kaynağı olmamakla suçlamıştır. HDP Milletvekillerinin güvenilir olmadığına ilişkin ithamın somut dayanağı var mıdır? Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin milletvekillerinin “güvensizlikle” itham edilmesiyle ilgili bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı