FTE ne demek, nasıl hesaplanır? FTE açılımı nedir?

Çağrı merkezlerinde yoğunlukla kullanılan bu yöntem, maliyet analizi konusunda daha gerçekçi değerler sunuyor. Bu yöntem sayesinde her türden hesaplamanın yapılabiliyor. Peki, FTE ne demek ve açılımı nedir? Tam Zamanlı Eşdeğerleri Nasıl Hesaplanır? Sağlık Reformu Yasasında FTE'ler ve FTE hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde.
Takip et
FTE ne demek, nasıl hesaplanır? FTE açılımı nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu yöntem sayesinde Inbound ve Outbound ayrımı olmaksızın hesaplama yapılabilir. Bu hesaplamayı yaparken kullandığınız ölçüm araçları çok önemlidir. Genelde çağrı merkezlerinde hesaplamalar müşteri temsilcisinin sistem girişi ve çıkış saatini göz önüne alınarak yapılmaktadır. Peki, FTE ne demek ve açılımı nedir?

FTE ne demek ve açılımı nedir?

FTE, Full-Time Equivalent kavramının baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup Türkçeye “Tam Zamanlı Eşdeğer”, “Tam Zamanlı Dengi” gibi ifadeler ile çevrilmiştir. Bu kavram, bir işletmede Tam Zamanlı çalışanların yanı sıra Yarı Zamanlı çalışanların da bulunması halinde, bunların çalışma sürelerinin kaç tam zamanlı çalışana denk ya da eşdeğer olduğunun hesaplanması ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır.

Tam süreli eşdeğer (TSE) (Full-time equivalent), bir kurumda veya bir projede bir katılımcının kayıtlarını/işgücü maliyetlerini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Gerçek çalışma saatlerinin kullanılarak, kişi sayısının belirlenmesinde faydalı olan bir yoldur.

Tam Zamanlı Çalışanları Tanımlamak

İşveren paylaşılan sorumluluk hükümleri için IRS, tam zamanlı çalışanın, bir takvim ayı için, haftada ortalama en az 30 saat hizmet veren çalışan veya ayda 130 saat hizmet veren bir çalışan olduğunu söylemektedir.

FTE nasıl hesaplanır? Tam Zamanlı Eşdeğerleri Nasıl Hesaplanır?

Örneğin iki kişilik bir ekipte, bir çalışan 8 saat diğer çalışan da 2 saat çalışıyor olsun ve haftalık çalışma saati de 8 saat olsun. Buna göre kişi sayısı 2 olmasına rağmen tam süreli eşdeğer çalışan sayısı; [(1*8) + (1*2)] / 8 = 1,25’dir. Bu hesaplama mantığında, gerçek çalışma saatlerine mutlaka ek mesai saatleri de dahil edilir. Sonuçta, bu metrik, gerçek çalışılan süreye göre yapılan iş gücü maliyetlerinin daha şeffaf olmasını sağlamakla birlikte doğru gider analizi yapmanızı sağlar.

Basitçe örneklendirmemiz gerekirse söz gelimi bir işyerinde 40 kişi çalıştırıyorsunuz, ama bu işçilerin işletmeye fazla mesai veya gece vardiyası primi gibi nedenlerle %25 fazladan maliyeti var. Bu durumda sizin işçi maliyetiniz “Tam süreli eşdeğer” (TSE)-(FTE) türünden 50 kişi eder. Karakteristik olarak, farklı ölçeklerde bulunan kurumun türü (okullar, sanayi, araştırma) ve kapsam raporuna (personel maliyeti, verimlilik) bağlı, bu sayı derecelendirme için kullanılır.

Tam süreli eşdeğer (TSE) (Full-time equivalent), bir kurumda veya bir projede bir katılımcının kayıtlarını/işgücü maliyetlerini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Gerçek çalışma saatlerinin kullanılarak, kişi sayısının belirlenmesinde faydalı olan bir yoldur. Örneğin iki kişilik bir departmanda, bir çalışan 8 saat diğer çalışan da 2 saat çalışıyor olsun ve haftalık çalışma saati de 8 saat olsun. Buna göre kişi sayısı 2 olmasına rağmen tam süreli eşdeğer çalışan sayısı; [(1*8) + (1*2)] / 8 = 1,25’dir. Bu hesaplama mantığında, gerçek çalışma saatlerine mutlaka ek mesai saatleri de dahil edilir. Sonuçta, bu metrik, gerçek çalışılan süreye göre yapılan işgücü maliyetlerinin daha şeffaf olmasını sağlar.

FTE ne demek, nasıl hesaplanır? FTE açılımı nedir?

Basitçe örneklendirmemiz gerekirse söz gelimi bir işyerinde 40 kişi çalıştırıyorsunuz, ama bu işçilerin işletmeye fazla mesai veya gece vardiyası primi gibi nedenlerle %25 fazladan maliyeti var. Bu durumda sizin işçi maliyetiniz “Tam süreli eşdeğer” (TSE)-(FTE) türünden 50 kişi eder.

Karakteristik olarak, farklı ölçeklerde bulunan kurumun türü (okullar, sanayi, araştırma) ve kapsam raporuna (personel maliyeti, verimlilik) bağlı, bu sayı derecelendirme için kullanılır.

Haftalık tam zamanlı çalışma 40 saat olarak kabul edildiğinde, bir çalışan 40 saat çalışıyor, bir çalışan 35 saat çalışıyor, biri 20 saat ve diğer bir çalışan da 10 saat çalışıyor ise,

40 + 35 + 20 + 10 = 105 saat haftalık toplam çalışma süresi,

105 / 40 = “2,625 FTE” olarak hesaplanır.

Yani 2,625 tam zamanlı çalışana denk geldiği hesaplanmış olur.

Bu yazımızın asıl amacı, FTE hesaplama yönteminin özellikle iş geliştirme / süreç geliştirme vb. alanlarında çalışanlar için faydalı olacağını düşündüğümüz farklı bir alanda nasıl kullanılabileceği ile ilgili olacak.

Bir işletmede süreç geliştirme çalışması yapıldığını düşünelim. Çalışma kapsamında, bir çalışan, bir işi 3 saatte yapıyor ve bu işi yapan 5 çalışan var. Ve aynı işin yılda toplam 1000 kez yapıldığını varsayalım. Bu iş için yıllık toplam 15’000 saat efor harcandığı, günlük 8 saat çalışma süresi ve yıllık 250 çalışma günü baz alırsak 7,5 FTE’lik bir iş yüküne denk geldiği anlamına gelir.

Yapılan geliştirme ile aynı iş 2,5 saatte yapılır duruma geldiğini düşünelim. Bu yeni durumda aynı hesaplama yöntemi ile 6,25 FTE’lik bir iş yüküne denk gelmektedir.

Netice olarak, yıllık bazda 1,25 FTE’lik bir kazanım sağlandığını ifade edebiliriz.

İyileştirme / Geliştirme çalışmalarının nasıl bir kazanım sağladığına yönelik somut bir veri ortaya koymak adına bu hesaplama yöntemi kullanılabilir.

FTE’lerin Nasıl Kullanıldığına Bir Örnek

Diyelim ki üç çalışanınız var. Biri haftada 40 saat, diğeri haftada 35 saat çalışıyor ve üçüncü haftada 30 saat çalışıyor. Elinizde kaç tane FTE bulunduğunuzu belirlemek için bir hesaplama yapmanız gerekir.

En basit hesaplama, her üç çalışanın çalıştığı toplam saatlerin toplamıdır ve toplamı 40’a böler. Toplam 105 saatin 40’a bölünmesi 2.63’tür. 2.63 tam zamanlı eşdeğer çalışanınız var.

FTE dikkat edilmesi gerekenler?

Öncelikle, yıl boyunca, tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak, şirketinizde çalışan toplam çalışan sayısını yıl boyunca herhangi bir zamanda sayın .

Kendinizi sahip, ya da eşiniz veya çocuklarınız olarak saymayın. Herhangi bir aile üyesini saymayın (bu şunları içermez: torun, kardeş ya da üvey kardeş, ebeveyn ya da ebeveynin ataları, üvey ebeveyn, yeğen ya da yeğen, teyze ya da amca, damadı ya da damadı, kayınpederi, anne-in- hukuk, kayınbiraderi veya kayınbiraderi.

Ve bu insanların herhangi birinin eşlerini sayma. Diğer bir deyişle, herhangi bir kişi sizin evlilik veya doğum veya başka bir yolla ilgili ise, bu kişiyi bir çalışan olarak saymayın.

Son olarak, bir yıl içinde 120 günden fazla çalışmadığı sürece mevsimlik işçileri saymayın.

IRS , bu amaçla FTE’leri nasıl hesaplamanızı istiyor . Hesaplama ay olarak yapılır.

Yıl boyunca her çalışanın çalıştığı saat sayısını belirleyin. Çalışanın tatil, tatil, hastalık, iş göremezlik (iş göremezlik dahil), işten çıkarılma, jüri görevi, askerlik görevi veya izin dışı kalma için ödenmesi gereken saatleri belirtin. Ayda bir kaç saat elde etmek için bu toplam saatleri 12’ye bölün.

Tam zamanlı olmayan tüm çalışanların ay içindeki hizmet saatlerini bir araya getirin, ancak çalışan başına 120 saatten fazla hizmet almayın.

Toplamı 120’ye bölün.

120 saat IRS varsayımından, haftada 30 saatlik hizmetin tam zamanlı olduğu ve genellikle ayda 4 hafta olduğu varsayılmaktadır.

Örnek olarak, tam zamanlı olmayan üç çalışanınız varsa, ayda bir 100 saat, ayda bir ile ayda bir ve ayda 50 ile bir olmak üzere, 230 saat bölü 120, toplamda 1.75 FTE.

Tam zamanlı olmayan çalışanlar için tam zamanlı eşdeğerlerin sayısı, tam zamanlı çalışanların sayısına (aşağıda açıklandığı gibi), yukarıda açıklanan amaçlar için gerçek FTE’lerin sayısını elde etmek için eklenir.

Sağlık Reformu Yasasında FTE’ler

Uygun Bakım Yasası (Obamacare) bağlamında, FTE’ler belirli bir şekilde hesaplanır. Bir işverenin FTE’lerinin sayısının hesaplanması, bir işverenin çeşitli amaçlarla Uygulanabilir Büyük İşveren olup olmadığını belirlemek için kullanılır:

İşveren Paylaşılan Sorumluluk hükümleri. Sağlık hizmetleri kanununun bu bölümü, 50’den fazla tam zamanlı eşdeğer çalışanı olan daha büyük işverenlerin uygun sağlık hizmeti sunmasını veya cezaya tabi tutulmasını gerektirir.

Asgari temel teminat teklifleri için işveren bilgi raporlama hükümleri .

Küçük işveren sağlık hizmetleri vergi kredi hükümleri, daha küçük işverenlere (50’den az FTE’sine sahip olanlar), işveren tarafından ödenen sağlık hizmeti primlerinin% 50’sini vergi kredisi için başvuru yapma imkanı sunar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.