Fransız komedyen Erdoğan’dan sığınma istedi!

Fransız komedyen Erdoğan'a bir mektup yazarak sığınma talebinde bulundu. Dieudonne M’bala, isimli komedyen Fransızca ve Türkçe olarak yazdığı mektubunda İsrail ve Fransa ile alakalı bir skeç sonrası ülkede baskı ve tehdit gördüğünü belirterek Türkiye'de yaşamak istediğini belirtti.
Takip et
Fransız komedyen Erdoğan’dan sığınma istedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a açık mektup” başlıklı mektup, Fransızca ve Türkçe olarak sunuldu.

“ŞOVLARIM YASAKLANIYOR, SKEÇLERİM İÇİN CEZALANDIRILIYORUM”

Mektupta, İsrail’in Filistin topraklarını sömürgeleştirmesini kınayan bir skecin sonrasında 20 senedir sistematik olarak karalama, şantaj ve dışlanmaya maruz bırakıldığını kaydeden M’bala, şunları kaydetti:

“Son senelerde ailemin ve mesleki çevremin devamlı maruz kaldığı baskı ve tehditler aile yaşamımı ve işimi mahvetti, çocuklarımdan biri ağır hastalandı, artık ülkemde çalışamıyorum, şovlarım yasaklanıyor, skeçlerim için cezalandırılıyorum, sayısız vergi araştırması ve tahliye işlemlerinden geçtim, artık tiyatro kiralayamıyorum, banka hesabı bile açamıyorum.

“ÇOCUKLARIMI DA HEDEF ALAN ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORUM”

Yaşamak benim için olanaksız hale geldi. 2019’da bir ırkçı, cipiyle üzerime geldi. Adalet bunu özel mülkiyete saldırı olarak değerlendirdi oysa ki Fransa’nın her yerinde, bir kişi insanları ezmek için otomobil yahut kamyon kullandığında, cinayete teşebbüsten soruşturma açılır ve sürücü cezaevine sevk edilir. Çocuklarımı da hedef alan ölüm tehditleri alıyorum, insanlar bana yönelik cinayet planlarını televizyonda yüzleri açık ifade ediyorlar.

Fransız komedyen Erdoğan’dan sığınma istedi!Fransız komedyen Dieudonne M’bala: Türkiye’de yaşadığım dinlenme ve misafirperverlik duygusu ruhumu canlandırdı.

“FRANSA’DA KENDİMİ GÜVENDE HİSSETMİYORUM”

30 senesi aşkın süredir güldürdüğüm Fransızları ve insanları çok seviyorum. Fakat ülkemde eşitlik tutkusu olan bazı yöneticilerin bütün vatandaşlara eşit davranmadıklarını ve siyahilere her zaman ayrımcı bir tutum sergilediklerini görüyorum. Bugün, artık Fransa’da kendimi güvende hissetmiyorum, fiziksel bütünlüğüm ve yaşamım tehdit altında olduğu için kaygılanıyorum.

“TÜRKİYE’YE YERLEŞİP HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUM”

Yakın zamanda, Türkiye’nin kendi milletine karşı alenen her türlü aşağılamayı yasaklayacak ve cezalandıracak kadar bir hukuk devleti olduğunu keşfettim. Son aylarda Türkiye’yi birkaç defa ziyaret ettim. Yaşadığım dinlenme ve misafirperverlik duygusu ruhumu canlandırdı ve bana ilham verdi. Halkınızın yaşadıklarına birebir tanık oldum. Özellikle Türk erkek ve kadınlarının jestleri ve bakışlarından etkilenerek, içlerinde doğuştan gelen derin bir onur ve saygı duygusu gördüm. Bugün bu dünyada insanların aradığı tek şey onur ve saygı.

Bu sebeplerden ötürü, yüksek makamınızdan, ülkeniz olan Türkiye’de kabul edilip ve siyasi sığınma talebinde bulunarak, buraya yerleşip ve burada huzur içinde yaşamak istiyorum. Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, en yüksek saygı ve sevgi duygularımın teminatını kabul etmenizi arz ederim.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.