adplus-dvertising

Fransa’dan İran’a seyahat uyarısı

Fransa, vatandaşlarını gözaltı ve tutuklanma riski sebebiyle İran’a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.
Takip et
Fransa’dan İran’a seyahat uyarısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa Dışişleri Bakanlığı, seyahat tavsiye haritasında İran’ın kırmızı listede olduğunu bildirerek, vatandaşlarını gözaltı ve tutuklama riski sebebiyle İran’a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şimdi İran’da bulunan Fransız ve çifte vatandaşlığı olanlar için, “Ülke içindeki hareketlerini sınırlamaları, her türlü toplantıdan mecburi olarak kaçınmaları ve Tahran’daki Fransız Büyükelçiliği’ne kendilerini tanıtmaları şiddetle tavsiye ediliyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, İran’a turist olarak gidenler de dahil olmak üzere Fransızların yüksek tutuklanma, keyfi gözaltı ve adil olmayan yargılama riskine maruz kaldığını söylenerek, “Tutuklama yahut gözaltı vaziyetinde, temel haklara ve kişisel güvenliğe saygı gösterilmez” dendi.

Tahran’daki Fransız Büyükelçiliğinin İran’da tutuklanan yahut gözaltına alınan vatandaşlara konsolosluk koruması sağlamasının sınırlı olduğunu vurgulanan açıklamada, Fransız-İran vatandaşları söz konusu olduğunda İran’ın çifte vatandaşlığı tanımadığı için konsolosluk ziyaretlerine izin vermediği söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.